Претстојната Xiaomi Redmi 8 Наполнете голема батерија од 5000 mAh

Претстојната Xiaomi Redmi 8 Наполнете голема батерија од 5000 mAh

Неодамна, ние сме пријавени за претстојниот Редми 8 чија слика беше откриена во ТЕНА. Неодамна, списокот е ажуриран и деталните спецификации на паметниот телефон се обелоденети пред официјалното соопштение. Главната карактеристика нагласена од оваа слушалка е 5.000 mAh литиум мамут ќелија која ќе обезбеди долга резервна копија на батеријата.

Redmi 8 Дизајн и карактеристики

Според списокот TENAA, Редми 8 ги мери 156,3 × 75,4 × 9,4 мм и завршува со скала на 190 g. Оваа слушалка има 6,2 инчен екран кој има HD резолуција од + 1520 x 720 px. Покрај тоа, на екранот има изрез на вода на врвот што има 8 MP селфи камера.

Под хаубата, Редми 8 има процесор со Octa-Core кој има брзина на часовникот од 2,0 GHz. Во некои други слични списоци, можеме да го предвидиме чипсетот со тоа што ќе се совпадне со фреквенцијата на процесорот. Како и да е, 2,0 GHz е компатибилен со најмалку три буџетски чипови за кои знаеме дека ги вклучуваат Helio P22, Helio P60 и Snapdragon 625. Затоа, точниот чипсет не може да се потврди, од сега.

Редми 8

Официјална слика на Редми 8 (Од ТЕНА)

Во однос на складирањето, Редми 8 ќе биде понуден во трите варијанти наведени подолу:

 • 2 GB + 16 GB
 • 3 GB + 32 GB
 • 4 GB + 64 GB

Освен внатрешно складирање, ова ќе поддржи и проширување на меморијата до 512 GB преку microSD картичка. Како што споменавме порано, слушалката ќе се напојува со огромна батерија од 5000 mAh. Се надеваме дека паметниот телефон поддржува еден вид брзо полнење и Xiaomi е доволно дарежлив за да го обедини брзиот полнач заедно со самиот уред.

Задниот дел на Redmi 8 има две поставки за камера, сензор за отпечатоци и корпоративно брендирање. Поставувањето на задната камера се состои од сензор од 12 MP, сензор од 8 MP и LED блиц кој е поставен преку модулот во форма на капсули. Работи на најновиот Android 9 Pie кој е наменет да биде кожа со MIUI.

Брзи спецификации на Redmi 8

Редми 8

Официјална слика на Редми 8 (Од ТЕНА)

 • Екран: 6,2 инчи TFT, HD + 1520 × 720 пиксели
 • Оперативен систем: MIUI 10 базиран на Android 9 Pie
 • Процесор: Octa Core, 2.0 GHz
 • RAM меморија: 2 GB / 3GB / 4GB
 • Складирање: 16 GB / 32GB / 64 GB
 • Задна камера: 12MP + 8 MP, LED блиц
 • Селфи камера: 8 MP
 • Безбедност: Заден инсталиран скенер за отпечатоци
 • Поврзување: Dual 4G VoLTE, Wi-Fi 802.11 ac 2.4G + 5G, Bluetooth
 • Батерија: 5000mAh
 • Димензии: 156,3 × 75,4 × 9,4 мм
 • Тежина: 190 г.

Прочитајте и: Flipkart ја стартува видео услугата за стриминг за да се преземе главно видео од Амазон

Севкупно, Redmi 8 изгледа како пристоен паметен телефон на влез на ниво. Ако Xiaomi може да продолжи со агресивни цени на наследникот на Redmi 7, најверојатно ќе добие значителна бројка за продажба за компанијата.