Претстојниот OPPO Find X2 може да поддржува брзо полнење од 30W безжично

Unggulan OPPO yang akan datang Find X2 dapat mendukung pengisian nirkabel cepat 30W

OPPO е подготвен да го лансира следната генерација предводник на паметни телефони Find-серија – OPPO Find X2 на настанот за лансирање на 22 февруари, непосредно пред мобилниот светски конгрес. Бидејќи MWC 2020 е откажан, компанијата сега го презакажа настанот.

Сега, пред официјалното претставување на смартфонот OPPO Find X2, Шен Јирен, потпретседателот на OPPO потврди дека телефонот ќе дојде со поддршка на 65W технологија за брзо полнење. Сега, снимките на слики од технологија за брзо полнење за претстојните мобилни телефони исто така откриваат поддршка за 30W безжично брзо полнење.

Заедно со брзото безжично полнење, паметниот телефон исто така ќе поддржува обратно полнење. Компанијата исто така ќе воведе неколку нови карактеристики за технологија за безжично полнење, вклучувајќи “деактивирајте кога батеријата е премногу ниска”, “потсетници за неутрализирање”, “оптимизирајте за време на спиењето”, итн.

Како и да е, се чини дека има привлечност за брза технологија за полнење безжичен 30W, бидејќи телефонот може да поддржува само голема брзина на базата за полнење безжично OPPO, а не на други производи.

Според извештајот, OPPO Find X2 може да дојде со 6,5-инчен екран со дупки за удирање со карактеристики на Sony IMX616 32-мегапикселна селфи фотографија. Овој екран се очекува да поддржува quad HD + резолуција и стапка на освежување од 120Hz заедно со брзина на земање мостри од 240Hz. Другите карактеристики што ќе ги нудат мобилните екрани вклучуваат 100 проценти поддршка за опсег во боја DCI-P3, HDR осветленост до 1200nits и конверзија на SDR во HDR.

Под хаубата, мобилната платформа Qualcomm Snapdragon 865 ќе го напојува уредот. Овој телефон може да биде опремен со полнач кој поддржува 65W можности за брзо полнење. Овој уред ќе биде опремен со други карактеристики како што се LPDDR5 RAM меморија, USB 3.0 меморија и Wi-Fi 6.

Гласини велат дека телефонот ќе доаѓа со 13-мегапикселни телефонски леќи за перископ. Главната леќа со 48 мегапиксели Sony IMX689 е специјален сензор развиен заедно од Sony и OPPO. Покрај тоа, новиот супер широк објектив Sony IMX708 со најшироки можности за фотографирање се очекува да дебитира на Find X2.

Додека настанот за лансирање закажан за OPPO Find X2 во Барселона на 22 февруари е откажан, компанијата соопшти дека ќе споделат повеќе информации за лансирањето телефони во март 2020 година во наредните денови или недели.

(Преку)