Претстојниот V30 Honor ќе биде неговиот прв паметен телефон 5G

V30 Honor yang akan datang akan menjadi smartphone 5G pertamanya

Почесниот претседател Лу Ваибинг потврди дека компанијата за паметни телефони на Huawei ќе ја лансира својата прва слушалка 5G – Honor V30 (да не се меша со стариот мобилен телефон на LG V30 ThinQ).

Оваа потврда следи од најавата на Xiaomi на 5G за Redmi K30 – се чини дека секој пат кога еден од кинеските кралеви на паметни телефони од средна класа објавува нови функции, другите не се премногу заостанати. Сепак, Oppo некое време поседуваше телефон 5G во форма на Oppo Reno 5G.

Коментарот V30 5G беше даден како одговор на објавата на кинеската социјална страница Веибо, откриена од Гизмочина.

Новата слушалка мора да ја напојува новиот предводник на чипсет од HiSilicon, поделбата за чипсет на Huawei. Оваа платформа ќе ја поддржува и новата серија 30.

Додека се очекува Мате 30 да дебитира кон средината на септември, Кирин 990 ќе биде во центарот на вниманието на 2019 година следната недела. Тоа го знаеме затоа што Хуавеи твиташе минатата недела (подолу), иако немаше потврда за нејзиното име. Сепак, ако се земе предвид дека минатата година беше 980, очекуваме 990.

Beе биде интересно да се види дали HiSilicon има интегрирано 5G на чипот или го оддели модемот 5G. Очекуваме Qualcomm да го интегрира моделот 5G за претстојната платформа Snapdragon 865 – всушност, компанијата прилично рече дека ќе го стори тоа. Знаеме дека ќе добиеме детали за предводникот на чипсет Qualcomm 2020 во декември.