Проверивме Pokemon Home, кој е новиот дом за Pokemon во облакот за Склопки и паметни телефони

Bank Pokemon Sun Moon

Pokemon Home е наследник на Pokemon Bank, кој е нов управувачки центар за собирање Pokemon од конзолите за игри Nintendo. Суштеството се преселило во облакот, и благодарение на апликацијата за паметни телефони успеав да го разменам дури и без да го земам Прекинувачот. Задоволен сум

Програмерите од студиото Game Freak пред две децении дојдоа до идеја дека ќе им овозможат на играчите да го преместат Покемонот заробен во игри што веќе беа објавени на следната. Во почетокот, сепак, не беше многу едноставно и работеше само помеѓу 1-та и втора генерација и се одделуваше од третата генерација и погоре. Исто така, неопходно е, на пример, да го поставите картриџот за игри за Game Boy Advance во посебен слот на понова конзола Nintendo или да имате две копии од уредот од семејството DS.

Постојат неколку методи како што се земање Одг едни од други, но последните две генерации беа објавени за конзолата 3DS – а играта е емулирана од првите две – компатибилна со апликацијата Pokemon Bank достапна само на оваа платформа. Ова е услуга што ви овозможува пренесување примероци од депозити складирани на кертриџ (или директно во конзолата ако дигитална верзија) на надворешен сервер и назад во компатибилни игри.

Сега е време за Одг куќа, која е наследничка на Покемон банка.

Новата услуга за управување со колекциите на „Покемон“, собрана во неколку случаи повеќе од 20 години, се состои од две де факто апликации кои се синхронизирани со облакот – една за прекинувачите и една за паметните телефони. Сепак, тие не се иста програма со интерфејс што е прилагоден на уредот. За да ги искористите целосно можностите што ги нуди Pokemon Home, кои беа објавени пред неколку месеци, треба да користите изданија на обете платформи.

Верзијата Home Pokemon што се чини дека е главната на конзолата Nintendo се користи за пренесување на Одг од играта Префрли на облак. Можете да управувате со вашата колекција и да ги опремите вашите плеери со Покекс – така што не зависи од знаците во секоја игра. Апликацијата за паметни телефони со системи Android и iOS ви овозможува да ја разгледате вашата колекција, да ги проверите плеерите на Pokenex и … да разменуваат примероци добиени со играчи од целиот свет.

Нема подобар доказ дека за Nintendo и Game Freak ова домашно издание Pokemon е најважно.

Секогаш за мултиплеер во игрите во серијата Pokemon, кои постојат уште од првата генерација – тогаш две конзоли за Game Boy поврзани со специјални кабли, денес е доволно Интернетот – се состојат два модула. Тие беа тогаш и сега се PvP битки и размена на суштества помеѓу играчите. Nintendo одлучи да го кастрира трговскиот систем во игрите Pokemon Sword и Pokemon Shield, а исчезнатите елементи влегоа во новата мобилна апликација.

Pokemon Home Switch Андроид Банка за трансфер на iPhone

Благодарение на ова, јас секогаш ја носам мојата колекција „Покемон“ и за прв пат во историјата можам да разменувам со други играчи без дури да ја земам конзолата Нинтендо. Сè што треба да направам е да го префрлам избраниот примерок од играта за зачувување на облакот одеднаш и да го зачувам таму. Покрај размените опции со пријателите, се прошири и системот за трговија со магии и услугата Глобална трговска станица позната како главна серија ви овозможува да тргувате со странци.

Одг дома е исто така одговорот на недостаток на сите суштества во играта Одг меч и Одг штит.

Истурени се корпи од студиото Game Freak, затоа што во новите рати за конзолата Nintendo Switch не се кодирани сите суштества објавени досега. Точно е дека некои нови видови се појавија како дел од обновувањето, а следниот ќе стигне до нас како дел од DLC, но сепак имаме чудна ситуација – во главната серија од осмата генерација, помалку варијации на видови отколку во Pokemon GO, каде само има пет.

Сепак, се чини дека Нинтендо сака целосно да го промени нашиот пристап кон решавање на Одг. Компанијата сака играчите да го соберат целосниот Pokeex особено во услугата Pokemon Home, а следните игри ќе обезбедат пристап до целосно нови делови и само од претходно ослободените суштества. Признавам дека го разбирам овој пристап, кој всушност е напреден. Сепак, се разбира, многу играчи ќе пијат пред мали пречки.

Pokemon Home Switch Андроид премиум апликација за Android

Одг куќата се плаќа дополнително

Бесплатната верзија постои, но има сурови ограничувања, како што е можноста да се складираат само 30 наместо 6.000 во облакот. Во исто време, тешко е да се размислува за тоа како повеќе од демо верзија. Забавниот факт дека Pokemon Home е на конзолата Nintendo Switch не треба да се претплаќа на Nintendo Switch Online. Ако некој има потреба од систем за размена на паметни телефони, може да престане да плаќа за претплата со производителот на конзолата.

Како и да е, Nintendo Switch Online, сепак, треба да се бори преку Интернет и да разменува игри директно со другите, така што многу луѓе ќе плаќаат не само една, туку две услуги. Толку е добро што играчите сега можат да го користат бесплатниот сервис Pokemon Bank за еден месец – иако е засрамувачко не знаев пред да ја продолжам Pokemon Bank пред неколку дена за една година за да ја искористам само еднаш по премиерата на Pokemon House.

Сепак, не жалам да трошам еден злот, затоа што новата идеја од креаторите на серијата „Покемон“ е хит.

Обично, по донесувањето на приказната во следната игра „Покемон“ – и откако ги собрав сите нови примероци на серверот „Покемон банка“ да има барем една копија од секој жанр на „Покемон“ во него во исто време – ја ставам оваа игра во ќош. Друг кертриџ слета на конзолата во тоа време, а дигиталната верзија недостасуваше под обемот на другите икони. Но, секој ден, повеќе од три години ги лансирав телефоните Pokemon GO, затоа што … тие секогаш се при рака.

покемон апликација за дома iphone android

Во ажурирањето на играта Niantic има широк борбен систем – и PvE и PvP, а во овој случај исто така далечински преку Интернет – што ме тера да играм секој ден. Размената во мобилното производство бара состаноци лице в лице, но во „Покемон дома“ нема такви ограничувања и затоа сега барам нови реклами на Глобалната трговска станица за да добијам далечни примероци што сè уште ги немам.

Интересно е што Pokemon Home сега е делумно компатибилен со Pokemon GO, а наскоро ќе видиме и целосна интеграција.

Играта Niantic е компатибилна со оние објавени на 3DS и со услугата Pokemon Bank, но ништо не работи. Наместо тоа, успешно се спроведе интеграција со првиот наслов на серијата објавена на прекинувачот. Можете да им пренесете суштества од регионите Канто и Мелтан и нивната еволуција, Мелметал, два вида добиени само во Pokemon GO – и само откако ќе го поврзете ова издание на паметните телефони со Pokemon Let’s GO Pikachu и Pokemon Let’s GO Eevee.

Благодарение на оваа интеграција, Pokemon од првата генерација фатен на Pokemon GO може да се пресели во првите два натпревари од серијата Switch, а потоа и на cloud, и Pokemon Sword и Pokemon Shield по Pokemon Home, наследник на Pokemon Bank – и тоа не заврши. Официјално е објавена мобилната игра Niantic со нова услуга, иако сè уште не се знае точно како изгледа и кога ќе се појават ажурирања.

Собраа Pokenex од претходната генерација, време е на GalarDex! # PokémonHOME #NintendoSwitch pic.twitter.com/uhwpyoO7K1

– Пјотр Грабиец (@pgkrzywy) 16 февруари 2020 година

Сепак, знам дека мојата куќа Покемон е среќна и покрај тоа што има многу технички проблеми.

Оваа нова услуга е иста како и другите Nintendo мрежни решенија – технички дефекти. Деталите се фрустрирачки, вклучително и неможноста да се најавите со користење на тастатурата и овластување на Face ID на опремата на Apple, како и концептуални грешки како што е недостаток на избор за користење на апликацијата на iPhone и iPad (не како повторно бришење и преземање).

Освен сè, многу сум среќен што студиото Game Freak реши да направи ваков чекор и јас сум подготвен да платам за оваа услуга за една година однапред. Дефинитивно ќе го користам, особено кога конечно ќе пристигнам во мојата копија од Покемон Шилд, затоа што на тој начин сериозно ќе ја комплетирам колекцијата од регионот на Галар – ова е единствениот вид што ми недостасува. Па, морам да ги фатам сите!

Цените на претплата Pokemon House се разликуваат во зависност од тоа каде сакате да ги купите. Од конзолата Nintendo плаќате 12 PLN месечно, 20 PLN на квартал или 64 PLN годишно. Верзијата за паметни телефони чини 13,99 PLN месечно, 23,99 по четвртина или дури 74,99 PLN годишно. Ценовниот список на платформата е различен, затоа што програмерите за апликација им префрлаат на клиенти.