Продажбата на паметни телефони на Google двојно го зголеми последниот квартал со серијата Google Pixel 3a

Penjualan Smartphone Google Menggandakan Quarter Terakhir Dengan Google Pixel 3a Series 1

Претходно оваа година, Гугл го започна својот прв компаративен буџет за паметни телефони под серијата „Пиксел“ – „Гугл Пиксел 3а“ и „Пиксел 3а XL“ и се чини дека гигантот на машините за пребарување се исплатува.

Според извештајот за заработка за второто тримесечје од оваа година објавено од „Алфабет“, матична компанија „Гугл“, компанијата објави зголемување од околу 40 проценти од година во година во сегментот „Други приходи“, во кој е вклучена деловната секција за хардвер и „облак“ за компјутери на „Гугл“.

Google Pixel 3a и Pixel 3a XL

За време на повикот за приход, извршниот директор на „Гугл“, Сундар Пичаи, рече дека „со лансирањето на„ Пиксел 3А “во мај, целокупната продажба на единиците„ Пиксел “во Q2 се зголеми за повеќе од двапати годишно од година во година“. Вреди да се напомене дека Google порано никогаш не откри конкретни бројки за продажба на Pixel, така што не знаеме точно колку единици беа вклучени во ова зголемување.

Покрај тоа, компанијата не го одделува сегментот Други приходи во различни категории. Значи, не може да се каже со сигурност дека засилувањето од 40 проценти во најголем дел се должи на продажба на дополнителните пиксели, но природно е да се каже дека најверојатно ќе придонесе значително.

Севкупно, матичната компанија Google Alphabet објави приход од втор квартал за 2019 година победувајќи ги очекувањата на Вол Стрит со приходи од 38,9 милијарди американски долари и профит од 9,9 милијарди долари. Добивката го минимизира тоа што во вториот квартал на 2018 година кога Google мораше да ја намали нето-добивката за рекордни 5 милијарди американски долари за време на спогодбата за монопол.

Избор на уредникот: Крајниот водич за активирање на „Темен режим“ во апликации на Гугл – Гугл Хром, Календар, фотографии, новости, најдете, зачувајте и многу повеќе

Двата паметни телефони, Google Pixel 3a и Pixel 3a XL доаѓаат со OLED DISPLAY со заштита од стакло Dragontrail Asahi. Овој уред се напојува со процесор Qualcomm Snapdragon 670, заедно со 4 GB RAM и 64 GB внатрешно складирање.

Смартфоните имаат главна задна камера на Sony IMX363 12.2MP и 8MP f / 2.0 селфи камера. Сите карактеристики на фотоапаратот што ви се допаѓаат на Pixel 3 како Night Sight, Top Shot, HDR + и Super Res Zoom се присутни на двата уреди.

Овој уред е опремен со 3,5 милиметарски аудио приклучок, поддршка за USB-C аудио, скенер за отпечатоци од прст, стерео звучници и Active Edge. 3a има батерија 3000mAh додека 3a XL има 3700mAh и двајцата поддржуваат брзо полнење од 18W.

Следно: Vivo Z5 цртежот со рака беше откриен преку Интернет пред започнувањето на мобилниот телефон следната недела