Прототип демо за F (x) tec Pro 1, објавување на пазарот во очекување

F(x)tec Pro 1 smartphone

Лизгачот F (x) tec Pro 1 QWERTY кој беше претставен претходно оваа година, не потсетува на HTC Dream со својот лизгачки механизам и физичката тастатура. Овој мобилен телефон беше инаугуриран со екран на допир, што го прави се-во-еден телефон, со физички допир и тастатура во еден. Тимот кој стои зад уредот вети лансирање во јули, но за жал, тоа не се случи. Се чини дека има одложување затоа што месецот ќе заврши наскоро. Ние не мислиме дека F (x) tec Pro 1 сè уште не е подготвен.

Не грижи се, сè уште опаѓа, но не знаеме точно кога. На неколку настани во Токио, Дизелдорф и Лондон, компанијата зад неа изложи прототип мобилен телефон. Направени се претходни нарачки и сега ОЕМ бараат бета-тестери. Особено, оние што порачуваат однапред можат да станат тестери.

Барањата значат само една работа: телефонот ќе биде објавен. Уредите можат да започнат со испорака во август. Исто така, спомнува дека оние кои се пререгистрираат можат да бидат фактурирани веднаш.

Прототип демо за F (x) tec Pro 1, објавувањето на пазарот е одложено 1

Официјалниот профил на Твитер, Ф (x) искуство со тимот, се подготвува за настан во живо во Токио. Некои јапонски клиенти можат да ги користат своите телефони и да го видат и пробаат вистинскиот телефон.

Телефонот Андроид од 649 F (x) tec Pro 1 се чини дека е робустен телефон со дизајн кој работи за оние кои сè уште претпочитаат физичка тастатура. За преглед, овој телефон е опремен со физичка тастатура со позадинско осветлување што може да се скрие кога не е во употреба, приказ на наклон на екран на допир и Android 9 Pie или Android Q кога е подготвен. Овој телефон може да работи и со други оперативни системи како LineageOS и Sailfish OS. Гледаме USB порт, приклучок за слушалки, 6-инчен AMOLED екран, резолуција од 2160 x 1080 пиксели, 6 GB RAM, 128 GB внатрешно складирање, чипсет Qualcomm Snapdragon 835, слот за microSD картички (максимум 2TB), батерија 3200mAh, 8MP селфи стрелец, 12MP + камера 5MP задни и стандардни стерео звучници, Bluetooth 5.0, WiFi и NFC.