Проширете го присуството! Huawei го претставува GT Active Watch во Бразил за 1.499 долари

Проширете го присуството! Huawei го претставува GT Active Watch во Бразил за 1.499 УСД 2

Проширете го присуството! Huawei го претставува GT Active Watch во Бразил за 1.499 УСД 2

Продолжувајќи го своето присуство на бразилскиот пазар, Huawei денес официјално го потврди лансирањето на првиот weareble на земјата, Watch GT Active, кој беше претставен на меѓународно ниво во октомври минатата година.

Одликувајќи се со патентиран систем LiteOS, новиот часовник може да се користи во парови со паметни телефони со Android или iOS, нешто што може да го направи главниот конкурент на другите опции кои досега биле на пазарот.

Изгледајќи спортски, овој нов часовник има AMOLED екран неодамна поддржан од Always On Display и нараквица со шема наречена „брза промена“, овозможувајќи им на корисниците да го заменат без потреба од алатки или дополнителна помош.

За да ги следи сите информации извлечени од часовник (од физичка активност до спиење), уредот ја користи комерцијалната апликација Huawei Health, помага во разбирањето на информациите и им нуди предлози на своите корисници.

Сепак, според брендот, новиот уред има траење на батеријата до 14 дена, така што корисниците не треба да се грижат за потребата да се полнат секој ден или два, како што е случај во повеќето паметни часовници денес.

Првично достапен во зелена боја, Huawei Watch GT ќе се продава на тезги за брендови во Рио де Janeанеиро, Сао Паоло и Бразилија, како и корпоративни партнери за бразилскиот пазар за 1.499 долари.

Па, што мислите за вестите? Известете ги во коментарите!