Разлики помеѓу Oppo Find X2 Neo и Find X2 Lite: ШТО ПРОМЕНИ?

Разлики помеѓу Oppo Find X2 Neo и Find X2 Lite

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Кои се промените помеѓу Oppo Find X2 Neo и Find X2 Lite? Дали е подобро да се купи Oppo Find X2 Neo и да се најде X2 Lite? Еве ги разликите и сличностите

Споредба помеѓу Oppo Find X2 Neo и Find X2 Lite

Како што видовме во претходните написи, новите паметни телефони Oppo Find X2 Neo и Find X2 Lite тие се официјално претставени во Италија.

Ако ги пропуштивте деталните статии, можете да ги најдете тука:

Бидејќи, по секоја веројатност, овие паметни телефони ќе бидат меѓу најдобрите продавачи во Италија во наредните месеци, Мислев дека е неопходно да се објави дополнителен напис на овие уреди за разјаснете ги аналогиите и разликите.

Oppo Најдете X2 Neo и најдете X2 Lite, всушност, тие имаат многу заедничко и за најоддалечените корисници во светот на технологијата / телефонијата би можело да биде тешко да се разбере кој од двајцата е подобар, помоќен и севкупен што е подобро да се купи.

Ако сте исто така неодлучно помеѓу Oppo Find X2 Neo и Find X2 Lite и сакате да ги разберете подобро аналогиите и разликите помеѓу овие два уреди, подолу ќе ви одговорам на сите ваши прашања и ќе ви помогнам да ги разберете кој паметен телефон е во право за вас.

Јас нема да можам да ви кажам која да купам, но ќе можам да ви ги дадам сите информации што ви требаат направете информирано купување.

Го кажав тоа, јас би рекол престана да разговара и да започне со нашето споредба помеѓу Oppo Find X2 Neo и Find X2 Lite.

Oppo Find X2 Neo и Find X2 Lite: аналогии и разлики

Да започнеме со истакнување на главните разлики помеѓу двата уреди.

Тежина и големина

  • Oppo Find X2 Neo: 181 g – 160.3mm x 74.3mm x 7.96mm
  • Oppo Најдете X2 Lite: 171 g – 159 x 72,4 x 7,7 mm

ПОДНЕСУВА

Oppo Најдете X2 Neo има 6,5 ″ OLED дисплеј FHD +, 1080 × 2220 пиксели, а Стапка на освежување од 90Hz и стапка на земање мостри на допир од 180 Hz. Максимална осветленост 1100 нит. Овој екран е заоблен на рабовите.

Oppo Најдете X2 Lite има екран 6,4 инчи, резолуција FHD + (1080 x 2400 пиксели) тоа е стапка на освежување на 60 Hz. Овој екран е рамен.

ХАРДВЕР

Oppo Најдете X2 Neo

Процесор: Qualcomm Snapdragon 765G
RAM меморија: 12 GB LPDDR4
Внатрешна меморија: до 256 GB UFS 2.1

Oppo Најдете X2 Lite

Процесор: Qualcomm Snapdragon 765G
RAM меморија: 8 GB LPDDR4
Внатрешна меморија: до 128 GB UFS 2.1

АУДИО

Најдете X2 Neo има стерео звук на Долби Атмос додека е во Find X2 Lite аудио е само моно.

КАМЕРА

На Oppo Најдете X2 Neo фотографскиот сектор се врти околу главната камера на Sony 48 пратеник IMX586, со оптичка стабилизација, леќи со широк агол од 8 MP, и сензор од 13 MP за тоа 5X хибриден оптички зум.

На Oppo Find X2 Lite недостасува сензорот за зумирање, на местото на кое наоѓаме сензор од 2 MP за длабочина на поле и сензор за макроа. Главниот сензор е Sony IMX586 f / 1.7, има и леќи со широк агол 8MP f / 2.2, дури и ако е со понизок квалитет.

И двајцата снимаат видеа до 4K на 30fps.

Слично како квалитетот на селфиите. Двата модела се опремени со предна камера од 32 MP со иста решетка (f / 2.4).

Цени

  • Oppo Find X2 Neo: 699 € (верзија 12/256 GB)
  • Oppo Find X Lite: 499 €

Пронајдете X2 Lite чини 200 € помалку од Find X2.

Од самиот почеток е јасно дека Oppo Find X2 Neo е подобар од моделот X2 Lite, барем колку што оди дизајн, екран е аудио. Дефинитивно вреди да се разгледа, од моја гледна точка, екранот OLED со 1.100 nits и стапка на освежување 90Hz за X2 Neo модел, не е незначителен плус.

Сепак, нема разлика во однос на перформансите, камерите и батеријата.

За меморијата, сепак, тој оди од 12 до 8 GB RAM меморија кај поевтиниот модел, но не е возможно да се забележи за време на секојдневната употреба. Внатрешната меморија исто така се менува: најевтиниот модел има 128 GB, најскапиот има 256. Во двата случаи, сепак, имаме многу простор за чување на нашите датотеки.

Потврдувајќи ги сите овие разлики и фактот дека X2 Neo е подобар и помоќен во целина, очигледно има и цена: Oppo Најдете X2 Neo ќе чини 699 евра, моделот X2 Лајт наместо тоа, ќе чини 499 евра.

Сите јасно сега?

Подобро Oppo Најдете X2 Neo и најдете X2 Lite? Споредба на видео

Ако зборовите не се доволни и сакате да ги видите самите овие два паметни телефони, нивните аналогии и нивните разлики, еве две многу интересни видеа кои ќе ви овозможат детално да ги знаете овие паметни телефони:

Кој да се купи помеѓу Oppo Find X2 Neo и Find X2 Lite?

Лично Претпочитам Oppo Find X2 Neo: тоа е малку поскапо, но исто така помоќен и поубав. Има многу RAM меморија, многу внатрешна меморија, но пред сè, монтира екран јасно подобро од поевтиниот брат и излегува исто така и подобро во аудио-секторот. Во пракса ова Пронајди X2 Neo и како Пронајдете X2 Pro, но чини помалку и е покомпактно, па тоа го претставува она што го барав.

Без сомнение, сепак, исто така Најдете X2 Lite тој е одличен паметен телефон: не е преголем, со многу интересен хардвер, исклучително модерен и рафиниран дизајн и понуден по конкурентна цена. Сепак, пред да го купам, ќе почекав за пад на цената од најмалку 50 евра, ако не и малку повеќе.

Што претпочитате помеѓу Oppo Find X2 Neo и Find X2 Lite? Известете ги во коментарите на крајот на статијата!

И не заборавајте тоа, ако ви треба совет за купување за следните телефони, можете да се консултирате со нашиот водич секогаш ажуриран месечно:

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!