Рацете: преглед на Nikon D6

Hands on: ulasan Nikon D6 1

Никон Д6 има неколку големи чевли што треба да ги пополни. Во светот на професионалната спортска фотографија, Канон и Никон се на власт (иако со Сони во многу потесна потрага) и двете компании неодамна објавија нови верзии на своите врвни камери. Канон има моќен EOS-1D X Марк III, а ние само што добивме нов ривал на Никон.

Овие камери не се дизајнирани за резолуција, туку за брзина, издржливост и перформанси. И двајцата имаат сензор од 20 мегапиксели или така – ниско според денешните стандарди, но прилично лесно за печатот и спортската фотографија – и ова овозможува брзините на континуирано снимање да бидат многу брзи и ISO се движи многу високо.

Тие се скапи, специјализирани фотоапарати – премногу специјални и скапи за да се земат предвид во нашата листа на најдобри DSLR за купување, но и двете се меѓу најдобрите камери за професионалци.

Ние го тестиравме Canon EOS-1D X Mark III и го најдовме многу импресивно. Развојот на Nikon D6 заостанува само неколку недели, па покрај тоа што успеавме да ги испробаме моделите пред производство во Исланд при тестирање на новиот Nikon D780, не смеевме да фотографираме бидејќи многу карактеристики, вклучително и квалитетот на сликата, не беа со конечен квалитет на производството.

Но, сепак е доволно долго да се почувствува ракувањето и контролата на оваа нова камера и да добиете повеќе информации од Nikon за тоа што е ново и интересно за неговите карактеристики.

Преглед на Nikon D6

(Кредит на слика: Род Лоутон / Светот на дигиталните фотоапарати)

Спецификација

Сензор: 20,8MP целосна CMOS рамка
Обработка на слика: Експедит 6
Автоматски фокус: 37K мулти-CAM откривање 105-точка фаза, сите вкрстени типови, AF контраст на директен приказ, сите точки можат да бидат избрани
ISO опсег: 100-102.400 (околу 50-3.280.000)
Максимална големина на слика: 5,568 x 3,712
Режим на мерење: Сензор 180к РГБ, Матрикс, среден пондериран, место, пондериран по тежина
Видео: 4K UHD, 30/25 / 24p
Визир: Оптички пентапризам, зголемување од 0,72x, 100% покриеност
Екран: 3,2 инчен екран на допир, 2359k-точка
Мемориска картичка: 2x XQD / CFexpress
Макс пукна: До 14fps
Поврзување: Wi-Fi, Bluetooth, жичен LAN, GPS
Големина: 160 x 163 x 92mm
Тежина: 1.450g (вклучувајќи батерии и мемориска картичка)

Преглед на Nikon D6

Задниот дисплеј е чувствителен на допир, но сепак, без механизам за навалување или варијабилен агол. (Кредит на слика: Род Лоутон / Светот на дигиталните фотоапарати)

Главна карактеристика

Сензорите на фотоапаратите обично се највозбудливите вести во секој нов модел, но тука се наоѓаат релативно малку промени во Nikon D6. Сè уште користи 20,8 мегапикселни CMOS сензори со целосна рамка, иако сега е спарен со помоќен процесор за слики EXPEED 6 – иако ISO опсегот останува ист како Nikon D5.

Интересно е што Д6 нема фазен фактор за откривање на сензорот – за разлика од неговите конкуренти, Канон EOS-1D X Mark III. Ова значи дека ако го користите во живо, вие сте зависни од побавен контраст AF. Да бидеме фер, ова е камера направена за снимање на визирот, што е докажано од новиот мулти-фокус систем на KAM 37K со 37-кам 37KK.

На хартија, ова има помалку AF поени од 153-точки AF системот на неговиот претходник, Nikon D5, но овој пат сите тие можат да бидат избрани, сите вкрстени типови, и сите чувствителни до -4EV (-4,5EV за средната точка)) . Иако бројот на AF поени звучи едноставен, Никон вели дека ова е најмоќниот AF систем, со густина на покриеност од 1,6x поголема од Nikon D5 и „неспоредлив“ набудувачки перформанси и стекнување на предмети од „следно ниво“.

Ова е потпомогнато од подобрувања во препознавањето на сцената на фотоапаратот, придвижуван од RGB сензор од 180k точки, кој исто така работи со системот за мерење. Никон исто така го зголеми опсегот на обрасци на AF Area Group, така што ќе можете да се прилагодите на поголем опсег на субјекти и да избегнете фиксни пречки на кои не сакате да се фокусирате, на пример мрежа на тениско игралиште, на пример.

За повеќе неправилни субјекти, можете да го користите автоматскиот режим за следење AF или 3D област, а D6 може да даде приоритет на очите на вашите субјекти во овој режим, што според Nikon е првиот за DSLR. Исто така, можете да ја изберете почетната точка AF во режимот Автоматска област.

Преглед на Nikon D6

Никон Д6 има нов систем АФ точка 105. Може да се изберат сите бодови, од кои од 153 поени во Д5, само 55 можат да се изберат рачно. (Кредит на слика: Никон)

Преглед на Nikon D6

Nikon D6 нуди приоритетни очи за AF во режимите за следење на AF и 3D. (Кредит на слика: Никон)

Страшните спец-спортери ќе забележат дека Nikon D6 може да притисне само 14 фр / секунди, каде што неговиот смртоносен ривал, Канон EOS-1D X Mark III може да достигне 16fps во снимањето на визирот (20fps во преглед во живо). Тоа беше техничка победа за Канон, но во престрелките во реалниот свет, тампонниот капацитет и перформансите за следење на автофокус ќе имаат еднакво влијание врз вашата хит стапка од успешните снимки. Сè уште не знаеме за суровиот тампон капацитет на Д6, но Д5 може да фати 200 суровини датотеки без да забави, затоа се надеваме на истото ниво на робусност овде.

Ако 14fps не е доволно, D6 исто така нуди филм во живо (многу сличен на функцијата Panasonic 4K Photo) што може да сними 8 мегапикселни слики со 30fps или 2 мегапикселни снимки на 60fps. Но, тоа е далеку од режимот за целосна резолуција Pro Capture на сурово потценетиот Olympus OM-D E-M1X.

Има повеќе професионална фотографија од рамката и автоматски фокус. На Pro исто така му треба рационализиран тек на работа и брз трансфер на слики за да остане напред, а на Nikon посвети многу внимание на релативно непривлечните, но важни аспекти на перформансите на фотоапаратот. Покрај Bluetooth и Wi-Fi, D6 нуди и жичена LAN врска (широко достапна за печатот на поголемите спортски места) што го поддржува протоколот 1000BASE-T, околу 15% побрзо од D5.

Ако жичната LAN врска не е достапна, можете да го користите и изборниот безжичен предавател на Nikon WT-6, кој има опсег до 200m.

Преглед на Nikon D6

Дали вашите најдобри фотографии се премногу далеку од редот на трансферот? Можете да ги преместите во редицата со едно треперење. (Кредит на слика: Никон)

Во прилог на максимизирање на брзината на трансфер, Никон го олеснуваше брзо да ги однесе вашите најдобри снимки. Во режимот за репродукција, можете да ги филтрирате фотографиите според рејтинг и статус на трансфер, можете да примените комбинација на зачувувања за авторски права, рејтинг и говорни белешки на слики со едно притискање, и можете да дојдете за да ја преместите главната слика на предниот дел од редицата за трансфер.

Преглед на Nikon D6

(Кредит на слика: Род Лоутон / Светот на дигиталните фотоапарати)

Изградете и ракувајте

На прв поглед, Nikon D6 е многу сличен на D5 кој само старите корисници на D5 ќе имаат тенденција да ја видат разликата. Ни беше кажано дека аголот на ослободување на блендата е ергономски подобрен и дека задниот екран сега е поостар и полесен за читање, иако има иста резолуција и големина како и екранот на Nikon D6.

Како и претходните спортски камери за спецификација на Nikon, и еквивалент на Canon, D6 има високо тело со голема батерија која е обесена хоризонтално под неа. За ова се потребни најновите батерии Nikon и Nikon EN-EL18c кои наведуваат многу импресивен век на траење на батеријата со 3.580 снимки со оваа ќелија. Може да користите и постари батерии EN-EL18 и EN-EL18b, но тие нема да понудат ист животен век.

Повисокиот зафат овозможува простор за дополнителен хоризонтален црно-зелен LCD ЛЦД на задниот дел на фотоапаратот и ја дуплира контролата на хоризонталното и вертикалното снимање. Не треба да ја зафаќате батеријата со оваа камера затоа што е инсталирана ефикасно.

Некои можеби се прашуваат зошто добрите сè уште користат DSLR, кога камерите без огледала сега нудат исти или подобри стапки на рамки, но користењето на D6 со полна брзина ја покажува предноста на оптичките трагачи, и покрај краткиот преглед на слики меѓу рамките. Прегледникот за прегледување DSLR обезбедува преглед во реално време, без пауза на субјектите што брзо се движат, кои се важни за да бидат во рамки. Со неколку исклучоци (особено Sony A9 и A9 II), повеќето камери без огледала имаат мали „заостанувања“ што нема да ги забележите при нормално снимање, но можат да направат брзи снимки за фотографирање многу тешко да се следат непречено.

Преглед на Nikon D6

Сè уште е полесно да се следат субјектите што се движат брзо со оптичкиот визир, дури и ако има привремен затемнување меѓу рамките. (Кредит на слика: Род Лоутон / Светот на дигиталните фотоапарати)

Механичкиот звук на блендата е застрашувачки за оние што се во близина, но Никон го редизајнираше системот за ретровизори на оваа камера за да обезбеди помалку „рефлексија“ и постабилна слика за визир.

Сликата за визир има OLED преклоп што може да покаже аголни точки и ролни, но исто така го истакнува начинот на кој групите на AF се групираат во центарот на рамката. Ова е типичен DSLR и е добро за фотографи, кои можат да го одржуваат темата на средина, но ако сакате целосна покриеност на рамката, тоа е местото каде камерата без огледала има предност (буквално).

Друга физичка разлика што треба да се забележи на D5 е тоа што D6 има близнак XQD / CFexpress слот за картички. Можете да го добиете Nikon D5 во верзијата со картички близнаци-XQD, но не со најновата компатибилност на CFexpress.

Изведба

Нашите камери се примероци од пред-производство, така што не можеме да понудиме нешто корисно за квалитетот на сликата или перформансите на AF. Како и да е, можеме да ја репродуцираме официјалната галерија со слики од Никон.

Преглед на Nikon D6

(Кредит на слика: Род Лоутон / Светот на дигиталните фотоапарати)

Почетна одлука

Бидејќи Nikon D6 што го пробавме беше примерок од пред-производство, не можеме да коментираме за квалитетот на сликата или перформансите на автоматскиот фокус, но можеме да коментираме за целокупните спецификации и ракување.

Никон Д6 не чини дека е доволен за револуционерен чекор претставен од Канон EOS-1D X Mark III. Сепак, ние знаеме од претходното искуство дека професионалниот углед на камерата зависи од неговите перформанси во оваа област, а не само од збир на поени. Се сомневаме дека Канон може да победи во војната на зборови, но вистинската битка сè уште не започна.

Но, Д6 се чувствува убаво дизајнирана камера. Мазнатата контурирана крива го прави лесното и удобно за држење, и иако ова е тешка камера, со тежина од скоро 1,5 кг, само тело, тоа не го чувствува. Контролниот распоред е чисто Никон – ако користите друга марка камера, треба да потрошите малку време да се навикнете на тоа. Но, ако сте професионалец на Nikon, тоа е како да земете стар пријател.

Никон го избрал еволутивниот пристап со Nikon D6, фокусирајќи се на мали, но важни детали колку и новата технологија. Тоа нема да предизвика многу искри во аматерскиот свет, но во светот на професионалното фотографирање, тоа е пристап што му служеше на Никон многу добро во минатото.

Прочитај повеќе:

• Ова е најдобрата камера за професионалци денес
• Ние го избираме најдобриот DSLR што можете да го купите
• DSLR vs огледало: кој е најдобриот?
• Преглед на Канон EOS-1D X Марк III