Регулирање на електрични скутери: сега тие се сметаат за велосипеди!

Регулативи за електрични скутери

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Електрични скутери како велосипеди: тоа е она што се менува и како ќе ја промовира микро-подвижноста. Вести за регулирање на електрични скутери: што се менува

Регулаторна електрична скутер

ЈАНУАРИ 2020 Ажурирајте – ВИДЕ КРАЈ НА ЧЛЕНОТ

Одлична, одлична вест доаѓа за сите корисници кои се заинтересирани за купување на i електрични скутери да се движи низ градот, за слободно време или за работа.

Конечно, всушност, маневарот на Италија Вива беше одобрен од Комисијата за буџет на Сенатот и во пракса оди изедначувајте ги електричните скутери на велосипедите, дозволувајќи им на овие електрични возила циркулираат во согласност со законикот за автопат.

Исклучително важен потег за еволуцијата на урбаниот сектор за микро-мобилност во Италија, кој на овој начин би можел конечно да се соблече како што долго очекувавме.

Но, ајде да продолжиме смирено и да се обидеме да ја разјасниме оваа важна промена поврзана со регулативи за електрични скутери во Италија.

Како работеше во минатото

Без да навлегувам во премногу детали, до пред неколку часа електрични скутери може да циркулираат во Италија само под услов засегнатата општина започнала и регулирала експериментирање со специфични знаци, како што се случи вчера во Милано.

ПРОЧИТАЈТЕ ДА: Регулативи за електрични скутери: вести од 27 јули 2019 година

Проблемот со оваа „стара“ регулатива тоа беше претставено со фактот дека тоа беше сите нејасни, многу збунувачки, оставија претерано во рацете на општините (кој може слободно да избере дали да учествува во судењето и како да го регулира).

Ризик, за оние кои користеле електрични скутери во општините кои се приклучија на судењето, беше тој излезете без да бидете свесни за овластените области за движење на скутерите и да се најде себеси што мора одеднаш плати огромни казни (како во овој случај: Електрични скутери во Торино: парична казна од 1000 евра).

Накратко, вообичаените работи се одвиваа лошо во италијански стил, со толку многу збунетост и ништо многу јасно и дефинирано.

За среќа, сепак, работите се променија доволно брзо.

Што се менува од денес

Со ново-одобрениот маневар, сè се менува: електричните скутери ќе можат циркулираат насекаде и без посебни ограничувања. Исто како и велосипедите со помош на педали.

Единствениот услов ќе биде оној на имаат максимална моќност од 0,35 Kw (во споредба со претходните 0,5 Kw) и нема да може да го помине максимална брзина од 25 км на час.

Што друго да кажам? ТОА ВРЕМЕ!

Сепак, пред да се возбудувате, запомнете една важна работа: вестите се свежи денес, но ќе бидат активни ОД 1 ЈАНУАРИ 2020 година.

Во оваа точка, ако сè уште немате електричен скутер, што чекате да купите? Добијте помош од нашиот водич за да изберете совршен производ за вас!

Ажурирајте ја јануари 2020 година

Од денес во Италија електричните скутери се еквивалентни на велосипедите, тоа е ОФИЦИЈАЛНО.

Зелено светло за циркулацијата на сè попопуларните дво тркала, кои од оваа година – за разлика од ховербордите, сегите и еднобојните – за шифра на автопат тие се изедначени со нормални велосипеди. Сепак, остануваат ограничувањата и барањата кои, доколку не се почитуваат, можат да чинат казни.

Граници и барања

Возилата мора да ги исполнат и барањата на декретот Тонинели и оние што се однесуваат на велосипедите: затоа, ние не зборуваме само за тоа мотор со моќност од 500 вати или помалку и максимална брзина од 30 километри на час, сигнални уреди, независна сопирачка за секоја оска, бели или жолти предни светла и црвени задни светла активни или рефлексивни.

Осигурување, шлем и регистрација на возила НЕ се задолжителни.

остане наместо исклучување на другите електрични уреди кои беа вклучени во јулската уредба, или ховерборд, сегвај и монохејл.

За повеќе информации, видете уметност. 182 од автопатскиот законик со кој се дефинира циркулацијата на велоципедите.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!