Режим со една рака на OnePlus: конечно пристигна

Режим со една рака на OnePlus: конечно пристигна

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Дали е можно да се користи режимот со една рака на паметен телефон OnePlus? Конечно, режимот со една рака за сите OnePlus доаѓа со ажурирање на OxygenOS

Режим OnePlus со една рака

ЈАНУАРИ 2020 Ажурирање – Функцијата пристигна со ажурирање на OxygenOS.

Знам дека звучи неверојатно, знам дека не чини точно, но до денес Паметен телефон OnePlus сè уште не го нудат славниот „Режим со една рака“ за да го користите паметниот телефон со една рака.

Овој недостаток, до OnePlus 5 и 5T, дури и не се чувствуваше премногу бидејќи уредите беа големи, но сè уште не огромни.

Со доаѓањето на OnePlus 6, 7 и 7T, сепак, работите се дегенерираат: паметните телефони станаа се повеќе големи, тешки и гломазни и користењето на нив со една рака навистина стана непријатно и тешко.

Секој има „режим со една рака“, но не и „OnePlus“

За да се заобиколи овој проблем барем делумно, сите други производители на паметни телефони го воведоа “Режим со една рака”, софтверска функција што, кога е потребно, го намалува системскиот интерфејс што го прави паметен телефон поудобен за употреба со едната рака.

Сите освен OnePlus, што на крајот на 2019 година сè уште не е во можност да го спроведе “Режим со една рака” на нивните паметни телефони, што ме оддалечи од најновиот врв на компанијата, што стана навистина премногу непријатно за употреба.

Заедницата OnePlus тој секогаш се скарал за воведување на „режимот со една рака“, но до сега гласините едноставно биле игнорирани (без очигледна причина).

Работите се менуваат

Пред неколку часа, изненадувачки, OnePlus потврди дека работи на „режимот со една рака“ за своите паметни телефони.

Потврдата доаѓа директно од Менаџер за производи на софтвер OnePlus, кој потврди дека тимот за развој работи конкретно спроведување на функционалноста на софтверот.

Операцијата веројатно ќе биде слично на она што е веќе видено на паметните телефони од други производители: со гест или комбинација на клучеви можеме да го намалиме системскиот интерфејс со цел да се користи уредот поудобно со едната рака додека другата е зафатена.

Кога пристигнува оваа вест?

Одговорот на OnePlus Не вклучува референци на тајмингот на развој и дистрибуција на новитетот на софтверот. Значи, во моментот не знаеме кога „режимот со една рака“ ќе пристигне на „OnePlus“.

Сепак, многу е позитивно да се знае дека конечно, по неколку години, „OnePlus“ одлучи да го спроведе „Режим со една рака“ на OxygenOS. Ова може да ме натера да се предомислам за новите смартфони на компанијата и можеби ќе купам OnePlus 7T.

Само се надеваме дека не треба да чекаме премногу долго за да ја допреме оваа високо очекувана карактеристика на софтверот.

Ажурирајте ја јануари 2020 година

Сопствениците на OnePlus 7 и 7 Pro конечно може да го користи еднонасочен режим но не. Новитетот е интегриран во најновата бета 8 OxygenOS, чијашто дистрибуција започна на 3 јануари 2020 година.

Функцијата за една рака за OnePlus 7 и 7 Pro веќе беше објавена минатата есен, особено во октомври. Во таа пригода, менаџер на производи на кинеската компанија ја објави работата во тек токму за спроведување на софтверот. Затоа, развојот траеше неколку месеци, но сега вроди со плод.

Ова нов режим со една рака за OnePlus може да се активира во специфичното мени на системот e потоа повикајте се во секое време со повлекување надолу од горниот десен и лев агол на телефонот.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!