Рено 2, Рено 2З и Рено 2Ф, новиот Oppo со среден опсег

Reno 2, Reno 2Z dan Reno 2F, mid-range baru Oppo 1

Откако ја распореди својата главна артилерија во Европа пред една година, „Опопо“ бараше трета генерација уред во центарот помеѓу нив и средниот опсег. Сега, само неколку месеци по лансирањето на Oppo Reno во нов дизајн и номенклатура, a Oppo Reno 2 и неговите варијанти во настани што се случиле во Индија.

Во оваа генерација нема премногу промени – скоро и да нема време – но има преглед на ажурирањата на компонентите што можат да си го дозволат тоа. Меѓу нив најдовме поголем екран и батерија, но главно а обложување на бројот на камери Тешко е да се пропушти.

Oppo Reno 2, исти перки, но повторно го удвојува сензорот

Вчитајте VOOC 3.0 во Oppo Reno 2

Опозицијата

Тој Елен 2 Доаѓа со малку поголем екран, на 6,5 инчи, но тој се одржува во технологија Amoled и во FullHD + резолуција. Веќе зголемете ја дебелината за половина милиметар прилично дарежлив 9,5 мм, што се чини малку повеќе типично за другите епохи. Ова делумно го дава поголемата батерија, сега 4.000 mAh, но исто така и со инсистирање на модулот за влечење на камерата што го гледаме на врвот.

Процесорот е исто така ажуриран, се движи од добро примениот Snapdragon 710 кон поновиот Snapdragon 730G. Ова вклучува некои подобрувања во производството што ќе го направат поефикасно – исто така и во задачите на АИ – иако сè уште е чекор под таков висок опсег.

Тој паметен телефон Сега има повеќе сензори на задниот дел, вкупно четири. И покрај тоа што сега вклучува оптичко зумирање кое се чини дека е „3x“, ова не се заснова на системот за типови на перископ што го видов кај Reno 10x Zoom. Ова овозможува хибриден зум – со одредено губење на детали – до 5 зголемувања. Вклучен е и сензор за широк агол, за целосно да се заврши опсегот на фокусот.

Oppo Reno 2 има систем за брзо полнење во изданието VOOC 3.0. Ова, што одговара на неразумната моќност од 20W, е далеку од алтернативата што ја видовме минатата година со SuperVOOC на 50W полначи над Find X и RX17 Pro. Ова може да биде затоа што овој многу агресивен систем на полнење не е целосно добар за здравјето на батеријата, или можеби затоа што Oppo веќе не се бори толку високо во однос на средниот опсег и деталите.

Oppo Reno Oppo Reno 2
Екран 6,4 “, OLED, FullHD + (1080p) 6,5 “, OLED, FullHD + (1080p)
Големина 74 x 157 мм 74 x 160 мм
Дебелина 9,0 мм 9,5 мм
Тежина 185 грама 189 грама
Процесор Snapdragon 710, 10nm Snapdragon 730G, 8nm
RAM меморија 6 GB 8 GB
Меморија 256 GB 256 GB
Главна соба 48 MP пракса f / 1,7, 5 MP длабочина 48 MP f / 1.7, зум 13 MP f / 2.4, широк агол 8 MP f / 2.2 и 5 MP длабочина
Предна камера 16 MP f / 2.0, во „перки“ 16 MP f / 2.0, во „перки“
Батерија 3.765 mAh, брзо полнење 20W 4.000 mAh, брзо полнење од 20W
Отпорност
Биометрија Сензор за отпечатоци под екранот, оптички Сензор за отпечатоци под екранот, оптички
Поврзаност 4G, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, NFC, USB C, приклучок, GPS, Glonass, Galileo, Beidou 4G, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, NFC, USB C, приклучок, GPS, Glonass, Galileo, Beidou
Систем Пита со Android 9 Пита со Android 9
Лансира Мај 2019 година Ќе биде потврдено
Официјална цена 499 евра Околу 500 евра

Oppo Reno 2Z и Reno 2F, затегнете ја оревката и прилагодете ја цената

Покрај сувиот Reno 2, Oppo презентира неколку телефони кои ќе бидат прилагодени на нивната презентација во однос на цената. Ова е околу Елен 2З и Елен 2F, што ја намалува амбицијата во неколку аспекти.

Се гледаме подоцна изрез, но и до перки, наједноставно: се појавуваат

Првиот и највпечатлив од сите е неговиот дизајн, со перки и изрез првата верзија што ќе се отстапи се повеќе заеднички систем се појавуваат, како што видовме на другите телефони – во сите свои оригинални варијанти – како што се Xiaomi Mi 9T и 9T Pro.

Покрај овој систем, процесорот кој избега од доминацијата на Qualcomm привлече внимание и остана, соодветно, со Helio P90 и Helio P70.

Останатите, се чини дека некои функции се изгубени во однос на поврзување – Wi-Fi и Bluetooth пред тоа – во Reno 2F, но некои клучни карактеристики остануваат непроменети.

Oppo Reno Z Oppo Reno 2Z Oppo Reno 2F
Екран 6,4 “, OLED, FullHD + (1080p) 6,5 “, OLED, FullHD + (1080p) 6,5 “, OLED, FullHD + (1080p)
Големина 75 x 157 мм 74 x 162 мм 74 x 162 мм
Дебелина 9,1 мм 8,7 мм 8,7 мм
Тежина 186 грама
Процесор Хелио П90, 12nm Хелио П90, 12nm Хелио П70, 12nm
RAM меморија 4 GB 6, 8 GB 6, 8 GB
Меморија 128 GB 128, 256 GB и microSD 128 GB и microSD
Главна соба 48 MP пракса f / 1,7, 5 MP длабочина 48 MP f / 1.7, широк агол 8 MP f / 2.2, 2 MP длабочина и 2MP монохроматски 48 MP f / 1.8, широк агол 8 MP f / 2.2, 2 MP длабочина и 2MP монохроматски
Предна камера 16 MP f / 2.0, во изрез 16 MP f / 2.0, во се појавуваат 16 MP f / 2.0, во се појавуваат
Батерија 4035 mAh, брзо полнење 20W 4.000 mAh, брзо полнење од 20W 4.000 mAh, брзо полнење од 20W
Отпорност
Биометрија Сензор за отпечатоци под екранот, оптички Сензор за отпечатоци под екранот, оптички Сензор за отпечатоци под екранот, оптички
Поврзаност 4G, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, NFC, USB C, приклучок, GPS, Glonass, Galileo, Beidou 4G, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, NFC, USB C, приклучок, GPS, Glonass, Galileo, Beidou 4G, Wi-Fi 4, Bluetooth 4.2, NFC, USB C, приклучок, GPS, Glonass, Galileo, Beidou
Систем Пита со Android 9 Пита со Android 9 Пита со Android 9
Лансира Мај 2019 година Ќе биде потврдено Ќе биде потврдено
Официјална цена 349 евра Околу 400 евра Ќе биде потврдено

Oppo Reno 2, Reno 2Z и Reno 2F

Камера со Oppo Reno 2

Елен 2. Опо

Досега, објавено е претставено Oppo Reno 2 за време на настанот „Прва Индија“, така што официјалната цена и нивниот датум на започнување во Шпанија или други географии не се објавени. Сепак, можеби нема да пристигнат три модели, но само Рено 2 и Рено 2З на крајот ќе го сторат тоа, заменувајќи ги Рено и Рено З.

Со оглед на официјалните цени за овие два уреди, многу е веројатно дека веамо околу 500 евра за Рено 2, и 400 евра за Рено 2З.