Ретро игри: Како да се игра со стари игри на KODI

Ретро игри: Како да се игра со стари игри на KODI

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Ретро-конзолите постигнуваат невиден успех и со години подоцна тие се повторно во продажба за да играат игри од минатото. Еве како да го конфигурирате Kodi да вчита илјадници стари игри на вашиот телевизор, таблет или паметен телефон

Ретро игри: Како да се игра со стари игри на KODI

На ретро конзола тие се повеќе и повеќе распространети и успехот постојано се зголемува и во пракса сите брендови ја имаат својата конзола од 2000-тите и уште порано, што гледа многу конзоли се потпираат во модерен клуч како што се Nintendo, Gameboy, Playstation One и Atari.

Мора да знаете дека практично сите постојат емулатори за Nintendo, Super Nintendo, Nintendo DS Gameboy, Gameboy Advance, Gameboy Color, Playstation One, Sega Saturn, DOS, Lince, па дури и Atari 2600 отколку инсталирање на додаток на Коди ќе ви овозможи да трансформирајте го познатиот центар за медиуми дури и еден комплетна платформа за игри.

За време на пишувањето во додаток, што ќе видиме, не се поддржани игри за Sega Dreamcast и N64.

Поврзете го контролорот

Првиот чекор е поврзете го контролорот Xbox, Sony PlayStation, Nvidia Shield и други барем Bluetooth или USB. Значи, ако барем поврзете USB контролер со уредот каде што сте го инсталирале Kodi, или преку Bluetooth, упатството ќе работи и на Android, на MAC, Linux, Windows, Amazon Fire TV Stick, Android TV Box или друг компатибилен систем со Kodi.

 • Ако имате USB контролер едноставно поврзете го на соодветната порта за да се препознае.
 • Ако имате Bluetooth контролер мора да активирате Bluetooth преку уредот што сакате да го контролирате, а потоа ако радоста е од Playstation 4 мора да го држите копчето Централна PS и копчето Сподели истовремено да бидат препознаени додека за други мора да го притиснете копчето синхронизирање на контролорот.

Од уредот каде е инсталиран Kodi, треба да направите Bluetooth пребарување или на Fire TV Stick, да додадете додаток и да го пронајдете вашиот контролер.

Активирајте го контролорот на Kodi

Од Коди наместо тоа, треба овозможете ги различните профили активирање на поврзаниот додаток, веќе вклучен, но кој треба да се инсталира и активира со одење СИСТЕМ -> Додаток -> Инсталирајте од складиштето -> Складиште за додатоци Kodi -> Игри со додатоци -> Контролни профили.

Откако ќе ги инсталирате, треба да изберете профили според конзолата што сакате да ја играте меѓу достапните.

Конечно се одвива Коди во Поставки -> Систем -> Систем -> Внесување и кликнете на Конфигурирајте поврзани контролери на кои ќе ги внесете страница за конфигурација на различните копчиња што можете да ги прилагодите како што ви одговара. Конечно кликнете на добро да ги потврдат измените.

Како да инсталирате и репродуцирате видео-игри со ретро конзола на Kodi

За да играте игри со ретро конзоли, прво мора да го инсталирате соодветниот емулатор, а потоа и ROM-от за вистинските игри. Еве како да се продолжи.

Како да инсталирате емулатори

Првиот чекор е активирајте го емулаторот правилно влегување СИСТЕМ -> Додаток -> Инсталирајте од складиштето -> Складиште за додатоци Kodi -> Игри за додатоци -> Емулатори и изберете го вашиот емулатор меѓу многуте достапни и еве неколку што ќе ги најдете:

 • Nintendo DS = DeSmuME
 • Игра Авансно момче = mGBA
 • НЕС = бен
 • SNES = Snes9x
 • Sony Playstation = PCSX е обновена

Како да ги инсталирате ROM-от

Сега кога сте го инсталирале и активиралеемулатор што треба да ја инсталирате и преземете играта ROM следејќи го упатството подолу:

 • Започнете со Коди, нагоре СИСТЕМ и кликнете на Управување со датотеки
 • Двоен клик на Додадете извор
 • Кликнете на
 • Внесете ја URL-то https://androidaba.com/addons и кликнете на Направено
 • Преименување на новиот извор на АБА Репо и кликнете на добро
 • КОДИ Од Дома одете и кликнете Додаток -> Прва икона во горниот лев агол -> Инсталирајте од поштенска датотека
 • Сега кога сте го инсталирале ABA Repo за да ги инсталирате додатоците, одете на АБА Репо -> складиште.zachmorris-1.0.0.zip и кликнете на ставката Инсталирај
 • Сега кога исто така сте го инсталирале репото Зак Морис, нагоре Инсталирајте од repsitory / Додатоци на Zac Moris / додатоци игри / провајдер на игри / Архива на Интернет проектил / инсталирај
 • Ново инсталираниот додаток сега е достапен во Исклучувачи на игри / архиви на Интернет

Сега од главното мени можете да пребарувате или да ја разгледате целата листа на достапни игри и да започнете со омилените.

Сега кога имате сè, можете да играте толку многу игри колку што сакате само со избирање на истите од списокот. Ако тие не работат, обидете се да инсталирате друг емулатор или да ги отворите поставките за додаток Архива Игра Фрлач и лево кликнете на Волшебник за поставување така натаму Изврши Волшебник за поставување да се заврши едноставен почетен волшебник што ќе ги реши сите проблеми.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!