Сакате да летате на работа? Ова е Марвел Ман кој работи на тоа

Sam Rogers redesigned the Jet Suit that has set a Guinness World Record for speed in the field of human aeronautical innovation. “Five turbojet engines spooling up on your body is a very visceral experience,” according to Sam.

Замислете да одите во канцеларија за летање на 50 км на час. Нема проблеми во сообраќајот, нема паркинг и главоболки за патувања сите електрични. Не, ние не зборуваме за извршниот директор на Тесла, Елон Муск и неговите ексцентрични идеи, туку промена на играта за иднината на транспортот.

За „Марвел Ман Роџерс Сем, кој сега успешно демонстрираше лет носејќи бензински џет костум на реката со брзина од скоро 80 ​​км на час, целокупната идеја не е само да обезбеди забава и уживање за публиката, туку да работи и во полесни делови. и ефикасни и нека луѓето летаат безбедно од едно до друго место во блиска иднина.

Роџерс го редизајнираше џет костумот кој го постави Гинисовиот рекорд за брзина во областа на човековите воздушни иновации. „Пет турбо-мотори што се акумулираат во вашето тело се многу длабоко искуство“, според Сем.

Исто така, прочитајте: Гледајте: Прво, „Rocket Man“ пука од езерото Колорадо со помош на млаз со авион од 800 КС

Студент на универзитетот Лофборо со седиште во Велика Британија, тој во моментов е водач на дизајн на адитиви и пилоти со џет костум во „Гравит индустри“, кој е основан од британскиот изумител и претприемач Ричард Браунинг во 2017 година.

Компанијата стои зад „Даедалус Марк 1“, млазен пакет кој користи неколку мини авиони за да постигне вертикален лет. Секоја машина со керозин тежи 22 кг.

„Ние додаваме на нашето тело и ум со низа патентирани технологии во очекување за да овозможиме неспоредлив лет на човекот“, рече Роџерс на маргините на конференцијата за 3D искуства со експерименти за системски перформанси на системот.

„Неверојатно е чувство, како суперхерои на Марвел, да носат џет костум и да летаат“, рече Роџерс, кој организираше трка за летање над реката со навивачи кои носат wearingет костум.

Татнежот од 1.000 КС (коњски сили) од демонстрациите на џет костум мора да биде извонреден визуелен третман.

„Целта е човечки лет и неспоредлива подвижност веднаш пред вашите очи, инспирирајќи да прашате што друго може да постигне човечката креативност“, рече Роџерс.

Прочитајте и: Сега, пакет со авион што може да ве натера да летате!

Гравитацијата се појави во повеќе од 60 настани во 20 земји во рок од 18 месеци од нејзиното започнување.

Jet Suit 3D-мотор со пет турбо-мотори се печати целосно во алуминиум, челик и најлон.

Има турбина со гориво на задниот дел и на рацете, секоја со 22 килограми нафрлање, со контроли сместени во рачката.

„После неколку повторувања, турбината во рацете и грбот е оптимална конфигурација“, рече Роџерс, додавајќи дека 3Д-печатењето игра сè поголема улога во дизајнот и производството на прототипот.

Etет костум е достапен за 4,40,000 УСД и компанијата им продала 10 вакви костуми на пронаоѓачите.

Целта, рече Роџерс, е да се продолжи со иновации и намалување на цените за масовна употреба еден ден.

Сонот за канцелариски работници кои летаат и излегуваат на работа не е премногу далеку.