Самсунг може да лансира смартфон со графин батерија што се напојува во следните две години

Samsung dapat meluncurkan smartphone bertenaga baterai graphene dalam dua tahun ke depan

Неодамна се појави гласина дека Samsung е скоро подготвен да лансира мобилен телефон со технологија на батерии што е доста футуристички. Во 2021 година, Семи планира да лансира графинска батерија опремена со паметни телефони.

Тврдите доаѓаат преку славниот Еван Блас Лејкер е активен Твитер. За оние кои не можат да читаат твитови, се вели дека „Самсунг се надева дека ќе има барем една слушалка“ или во 2020 година или во 2021 година, бидејќи се оддалечува од „суптопималните“ литиум-јонски батерии што моментно се користат.

Ова не е првпат да се споменат графен и Самсунг заедно. Всушност, од 2014 година, Samsung се шпекулира дека ќе стави графин во својот мобилен телефон.

Неодамна, SamMobile објави графинска батерија што ја развива Samsung за иднината на паметните телефони. Но, досега, ништо материјално не се оствари.

Графен – секако – е „волшебна состојка“ која добила многу возбуда пред неколку години, а нејзините својства го прават идеален за употреба во батерии.

Графинските полимерни батерии се сметаа за иднината на батериите на автомобили, поради нивното брзо полнење и одликите за брзо користење, како и нивната можност да го прошират својот опсег, благодарение на многу поголема густина во нив.

Поместете го ова на паметен телефон и имате батерија која има ист капацитет како модерен мобилен телефон, но во многу помала единица; или единици со иста големина, но имаат поголема сила без да додаваат тежина.

Се разбира, исто така можете побрзо да го наполните и вашиот паметен телефон. Еван Блас во твит тврдеше дека може да се види целосното полнење од 0-100 постигнато за помалку од 30 минути, што ќе ја надмине извонредната технологија Super VOOC.

Бидејќи ова е гласина засега, ние сè уште чекаме официјални зборови од Samsung и – ако навистина е повеќе од една година – нема да слушнеме ништо наскоро. Како и секогаш, ние ќе ве одржуваме ажурирани со напредокот овде.