Сега можете да остварувате повици WhatsApp преку Асистент на Google

Google Assistant  Panggilan WhatsApp

Асистентот на Гугл стана алатка што ги поедноставува животите на многу корисници на паметни телефони во светот.Сепак, сè уште има некои ограничувања при неговото користење. Но, тоа може да се промени, и тоа е сега можно е да остварите говорни и видео повици од WhatsApp преку Google Assistant. И во оваа статија ќе најдете се што треба да знаете.

Сега е можно да остварите повици WhatsApp со асистент на Google

Асистент на Google

Ако сакате Асистентот на Google да испраќа текстуални пораки, има многу услуги што можете да ги користите за да го направите ова. Меѓу нив спаѓаат Facebook Messenger, Telegram, Viber и секако омилената апликација за СМС. За жал, видео и аудио повици се ограничени на голем број опции, но денес, WhatsApp се приклучи на списокот со опции.

И отсега, можете да побарате асистент на Google на вашиот паметен телефон Започнете видео или аудио повици преку WhatsApp. Едноставно како да се каже: „Во ред, Гугл“ и дајте наредби на асистентот да преземе акција. Претходно, повиците преку „Асистент на Google“ работеа само од вашата традиционална телефонска апликација, додека видео повиците работеа само со апликации во сопственост на „Гугл“, како што се Hangouts или Дуо. Со интеграцијата WhatsApp, говорните и видео повиците ќе бидат многу полесни за милиони луѓе низ целиот свет.

Нови функции за вашиот паметен телефон

Како да испратите WhatsApp без да го допирате телефонот со Google Assistant

Google не достави премногу детали во вашата реклама, но можеме да бидеме сигурни во тоа оваа функција ќе биде достапна само за паметните телефони. Затоа, не се мачи да се обидувате да го натера вашиот Google Nest Hub да започне да остварува повици преку WhatsApp, бидејќи ова, барем засега, нема да биде можно.

И, ако ја пробате оваа нова услуга на вашиот мобилен телефон, но не функционира, не паника и бидете трпеливи. Ова може да биде „бавно и постепено лансирање“ од Google, така Може да бидат денови, па дури и неколку недели пред да работи за сите во светот.

! функција (f, b, e, v, n, t, s) {ако (f.fbq) се врати; n = f.fbq = функција () n.callMethod? n.callMethod.apply (n, аргумент): n.queue.push (аргумент)}; ако (! f._fbq) f._fbq = n; n.push = n; n.товарено =! 0; n.version = ‘2.0’; n.queue = (); t = b.createElement (e); t.async =! 0; t.src = v; s = b.getElementsByTagName (e) (0); s.parentNode.insert Пред (t, s)} (прозорци, документи, ‘скрипти’, ‘https: //connect.facebook.net/en_US/fbevents.js’);