Сензор за ЛИДАР на iPad: ШТО Е? ШТО СЕ КОРИСТИ?

 Сензор за ЛИДАР на iPad: ШТО Е?  ШТО СЕ КОРИСТИ?

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Сензорот LiDAR пристигнува на паметни телефони и таблети: што е тоа? За што е? Како работи? Сè што треба да знаете за сензорот LiDAR

Сензор за LiDAR

Пред само неколку дена јаболко официјално го претстави новиот iPad Pro 2020. Доколку ги промашивте посветите написи што ги посветивме на новиот таблет на компанијата Купертино, можете да ги најдете подолу:

Меѓу многуте вести воведени од iPad Pro 2020 наоѓаме без сомнение сензорот LiDAR, позициониран помеѓу задните камери.

Очигледно може да изгледа ирелевантна новина, уред кој не сите корисници ќе го искористат правилно, но без сомнение доаѓањето на овој сензор на таблетот Apple го отвора патот за неговата употреба на претстојните паметни телефони и таблети, не само од Apple, туку и од други hi-tech компании.

Бидејќи сум длабоко убеден дека наскоро ќе го видиме сензорот LiDAR на многу други паметни телефони и таблети, мислам дека е исправно да му посветиме неколку зборови на тоа да се разбере што е, за што се користи и како работи.

За што е сензорот LiDAR?

На кратко, сензорот на одборот нов iPad Pro (и веројатно доаѓаат на iPhone 12) е во состојба да ја мапира околината во 3Д режим почнувајќи од вашата позиција, така искористувајќи ги сите оние апликации што бараат зголемена реалност за нивните функции.

Во пракса, тоа е еден вид моќен 3Д скенер што ви овозможува да препознајте ја околината околу нас крајно прецизно.

Може да работи во затворено или на отворено, успевајќи да го доловиме она што опкружува до 5 метри преку читање на ниво на фотони и со брзина на работа од неколку наносекунди, затоа моментално.

Ова не само што ќе ви овозможи значително да го подобрите квалитетот на фотографиите направени со вашиот паметен телефон, туку особено ќе се отвори нови употреби на зголемена реалност преку паметни телефони и таблети.

„Епл“ го кажа ова на овој начин:

“Тој нуди напредни одлики за откривање на длабочина за поддршка на уште попрофесионални текови на работа, како и фотографии и видео апликации на професионално ниво.”

И, тоа е добро резиме на потенцијалот на а сензор кој може да понуди далечинско сензори со ласерски пулс да се одреди растојанието на објектот од таблетот со голема прецизност и брзина.

Што можете да направите со новиот скенер Lidar на iPad Pro?

Веќе сега софтвер кој користи зголемена реалност надредените слики создадени од компјутерот на оние обработени од камерата од реалниот свет.

Со овој нов исклучително прецизен сензор, способни да ја скенираат и анализираат целата врамена околина, карактеристиките што им се достапни на програмерите (а потоа и на крајните корисници) стануваат практично бесконечни.

Подобро од илјада зборови, еве пример за тоа што е зголемената реалност нуди заедно со овој сензор на нашите таблети (и во иднина на паметни телефони):

Како што можете да видите од видеото, револуционерниот скенер на LiDAR нуди претходно незамисливи можности за мобилен уред.

Новите длабочини рамки во iPadOS ги комбинираат точките на длабочина измерени со скенерот LiDAR со податоците испратени од двете камери и сензорите за движење, исто така, искористувајќи ги алгоритмите за визуелна компјутерска технологија на A12Z Bionic чипот за откријте ги деталите за сцената поточно. Тесната интеграција помеѓу овие елементи го прави возможно нова класа на искуства со AR на iPad Pro.

Сите постојни апликации ARKit тие можат автоматски да сметаат на моментално позиционирање на предметите на АР и на подобрениот систем за скенирање на движењата и оклузијата помеѓу луѓето и виртуелните објекти. Користејќи го најновиот АРКит ажурирање со нов API за геометрија на сцената, програмерите можат да ја искористат моќноста во новиот скенер на LiDAR за истражуваат претходно незамисливи сценарија.

На пример, Скенер за LiDAR ја подобрува апликацијата Metro: автоматско пресметување на висината на една личност е уште поедноставно и побрзо, а корисни вертикални и странични водичи што се појавуваат автоматски овозможуваат брзи и точни мерења. Апликацијата Метро сега исто така вклучува преглед на „Владетел“ за најмногу минутни мерења и им овозможува на корисниците да зачуваат список на сите мерења со слични слики од екранот за понатамошна употреба.

Но, овие, како што се очекуваше, се сами неколку примери на бесконечен потенцијал што го нуди ЛиДАР.

Кој е сензорот LiDAR?

Обидувајќи се да бидете малку попрецизни и технички, ЛИДАР е акроним од англиски јазик за откривање на светлина и варирање или откривање и опсег на ласерско сликање.

Тоа е за техника за далечинско сензори што ви овозможува да определи растојание од предмет или површина со помош на ласерски пулс, но исто така е способен да се утврди концентрацијата на хемиските видови во атмосферата и во местата на вода.

Како радарот, кој користи радио бранови наместо светлина, растојанието на предметот се определува со мерење на времето поминато помеѓу емисијата на пулсот и приемот на заоблениот сигнал.

Изворот на системот LiDAR е ласер, тоа е, кохерентен зрак на светлина со прецизна бранова должина, испратен до системот да се набудува.

LiDAR технологијата има апликации во геологијата, сеизмологијата, археологијата, далечинското сензирање и физиката на атмосферата.

Разликата помеѓу LiDAR и Radar

Главната разлика помеѓу LiDAR и радарот е во тоа што LiDAR користи ултравиолетови, видливи или близу инфрацрвени бранови должини; Ова овозможува да се лоцираат и да се добијат слики и информации за многу мали објекти, со димензии еднакви на користената должина на бранова должина.

За разлика од електромагнетните бранови што ги користат радарите, ласерот ви овозможува да ги скенирате предметите што ги среќава со поголема прецизност. Овој имот потекнува од брановата должина на ласерската светлина што е помала од електромагнетните бранови на радарите.

Овој сензор, покрај паметните телефони и таблетите, генерално се користи на „роботи“, вклучително и авто-машини за возење. Како што може да претпоставите, всушност, овој сензор им овозможува на „роботите да ја видат“ околината околу нив: со мерење на нивната оддалеченост од околните предмети, тие можат да се движат во околината без да удрат или застанат пред пречките.

Заклучоци

Па, јас би рекол дека со овој напис за ЛиДАР можеме да заклучиме.

За какво било сомневање или прашање, оставете коментар на крајот на статијата и ние ќе ви одговориме што е можно поскоро.

Не чекам да го видам LiDAR во акција не само на iPad Pro, туку и на други паметни телефони и таблети.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!