Сите апликации со Android мора да бидат компатибилни со Android 9 Pie

Сите апликации со Android мора да бидат компатибилни со Android 9 Pie

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Сите апликации на Play Store мора да бидат развиени за Android Pie од август 2019 година. Google го диктира законот за ширење на употребата на новата верзија на својот мобилен оперативен систем

Сите апликации со Android мора да бидат компатибилни со Android 9 Pie

Гугл продолжува да диктира упатства за развивачи, и ќе присили од август 2019 година до објавувате апликации што се компатибилни со Android 9 Pie додека до ноември 2019 година, исто така, ажурирањата мора да бидат компатибилни со најновата верзија на Android.

Преку а објава објавена на официјалниот блог за развој на Android, објави дека Гугл ќе наметне како минимална употреба на API само број 28, што укажува на задолжителна компатибилност со Android 9 Pie. Забележете дека во тие периоди, конечната верзија на Android 10 Q, тогаш компатибилност ќе се прошири на достапна претпоследна верзија, обврзувајќи се да имаме целосна поддршка до верзијата на Android претставена до претходната година.

Google исто така ќе го ажурира i Ниво на API исто така и за стари апликации инсталирани надвор од Play Store до ноември 2019 годинасо што ги обврзува програмерите да ги ажурираат апликациите изработени за Android 8.0 Oreo до најновата достапна верзија.

Не е молња, со тоа што програмерите добро го одржуваат ритамот на различните верзии на Android и секоја година сметаат дека се ажурираат и ги прават компатибилни со најновата верзија на Android во рок од една година, со оглед дека Google ја блокира нивната употреба ако овие не се компатибилни.

Ажурирање од Google, поради постојаната фрагментација на неговиот оперативен систем, кој секогаш наоѓа поголеми потешкотии при навлегувањето на пазарот.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!