Сквер Еникс ќе ја донесе првата Потрага по Драговите на Nintendo Switch на запад

La guía del gamer.

Ова е возбудлив ден за класичните fansубители на JRPG кога официјалното издание на Dragon Quest I, II и III беше објавено за Nintendo Switch на запад.

Разновидната платформа на Nintendo ќе биде совршен дом за заживување на авантурите на легендарните херои во овие титули кои ги инспирираат идните генерации игри.

Сите три наслови ќе бидат целосно преведени на англиски јазик, со целосно ново дело за превод, а не со оригиналната верзија.

Единствениот недостаток што фановите ќе го најдат на Запад е дека ќе има само дигитални верзии на овие наслови, за разлика од азискиот пазар кој има серија специјални физички изданија.

Иако тие ќе бидат претставени во пакет што е лесен за употреба на Nintendo eShop, секоја игра ќе има различна монетарна вредност, што нема смисла, но ќе им служи на луѓето кои сакаат да ја пробаат секоја игра одделно. Оваа поделба е:

  • Потрагата со змеј 4,99 $
  • Потрагата по змеј II: Популарна фигура од легендарните линии. 6,49 долари
  • Потрага по змеј III: семе на спасение. 12,49 долари

Откријте од каде започна сето тоа – првите три #DragonQuest Играта ќе дојде во Северна Америка, а за прв пат на конзоли во Европа, на #NintendoSwitch!

Може да започнете со еден од трите натпревари, затоа подгответе се за класична авантура почнувајќи од 27 септември. pic.twitter.com/iPklL1k0uv

– ДРАГОН ПРАШАESTА (@DragonQuest) 16 септември 2019 година

Легендарна приказна

Обично, многу игри се дискутираат како икони или влијателни во индустријата, но кога списокот се разгледува, некои кои навистина ја заслужуваат оваа мала квалификација. Dragon Quest е вклучен во овој список.

Она што го примија толку многу фанови во светот на RPG, се разви во оваа игра со франшиза, која има за цел да направи транзиција помеѓу традиционалното играње улоги и видео игри.

На ист начин, тие развиваат идеи за да претстават унитарн универзум во кој ќе ја направат секоја приказна, со што играчите се чувствуваат запознаени со секоја рата без потреба да направат директно продолжение.

Ако сте корисник на Префрлување и ги цените старите училишни РНГ, ова издание е идеално. Но, важно е да се покаже дека играта е бавно расте и не е дарежлива за играчи кои сакаат сè веднаш.

Првите три игри Dragon Quest премиерно ќе бидат прикажани на 27 септември на Nintendo Switch ширум светот, со физички изданија само за Азија.