Скриени се сметките на Твитер, Линкдин и Пинтерест на Закерберг

Скриени се сметките на Твитер, Линкдин и Пинтерест на Закерберг

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Да, дури и оние што ја создадоа најпознатата социјална мрежа во светот беа жртви на самите нив. Навистина митскиот Марк Цукерберг видел дека неговата лозинка е нарушена за пристап до Твитер, Линкдин и Пинтерест кои, дури и ако за кратко време, завршија во рацете на група хакери.

Хакерската група, OurMine Team (Саудиска Арабија), која се изложи на социјални алишта, истакна како се опишуваат извештаите на Марк Instagram, Twitter, LinkedIn и Pinterest би истата лозинка.

Значи грешка од оние што ја создадоа социјалната мрежа Фејсбук дека тој исто така ја користи истата лозинка без оглед на опасностите што ми се закануваат на Интернет. Лозинката ќе се врати со а база на податоци со податоци од над 100 милиони сметки на LinkedIn, украдена во 2012 година и затоа доброто Марк не само што ќе користеше иста лозинка за повеќе социјални мрежи, туку исто така не ја смени повеќе од 4 години.

Нападот го потврдија бројните пораки објавени на пералните социјални мрежи каде беа објавени објавите „Хакиран од OurMine Team“ што би покажало неовластен пристап до платформата со украдени ингеренции.

Значи, нашиот совет е да редовно менувајте ја вашата лозинка, 3 или 6 месеци и користете јаки лозинки со броеви, големи букви и букви и специјални знаци како што се &,!, _ и други.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!