Смартфоните „LG K50S“ и „K40S“ со среден опсег беа најавени пред почетокот на септември

LG K50S dan K40S mid-range smartphones diumumkan menjelang peluncuran September

LG ги објави новите смартфони K50S и K40S со среден опсег, и двата ќе бидат лансирани на настанот за потрошувачка електроника IFA во Берлин, во септември.

LG K50S е импресивен од двата уреди во однос на спецификациите, нудејќи 6,5 инчен дисплеј со сооднос HD + FullVision, аспект од 6,5 инчи, три задни фотоапарати и батерија од 4000mAh.

Задната камера се состои од 13 мегапикселни главни сензори со PDAF, 5 мегапикселни леќи со супер широк агол и сензор за длабочина од 2 мегапиксели, додека на предниот дел се користи леќа со 13 мегапиксели во солза. Има 3 GB RAM меморија кој поддржува окта-јадрен процесор, 32 GB внатрешно складирање и microSD за проширување на складирање до 2TB.

Додека LG K40S, има аспект на HD + FullVision 19,5: 9 инчи 6,1 инчи, заедно со двојна задна камера и батерија од 3500mAh. Ги има истите спецификации на камерата како K50S, но се губи во сензорот за длабочина.

Двете паметни телефони на LG со среден дострел ќе бидат лансирани на Android 9.0 и двајцата доаѓаат во Aurora Black и Moroccan Blue. И двајцата го испуштаат тестираниот MIL-STD-810, обајцата го имаат копчето Асистент на Google и двајцата имаат физички сензор за отпечатоци од задниот дел.

Цените сè уште не се објавени, но LG K50S и LG K40S ќе бидат достапни во Европа, Латинска Америка и Азија од октомври.