Смартфон Samsung A-Series 5G: Galaxy A90 5G

Smartphone A-Series 5G Samsung: Galaxy A90 5G

Со тоа што неколку производители на паметни телефони лансираат скапи смартфони со високи 5G оваа година, прашање е на време пред да се појават поприфатливи 5Г телефони. Самсунг беше една од првите компании што воведе паметен телефон со можност за 5G кој вети дека нема да ја оштети банката. Покрај побрзата мрежна поддршка, Samsung A90 нуди многу одлики од прва класа, вклучувајќи софистицирани SoC и врвни можности за сликање.

Опремен со 6,7-инчен супер AMOLED екран кој има резолуција од 2400 × 1080 и модул со автоматска камера, Galaxy A90 5G е заснован на предводникот Qualcomm Snapdragon 855 SoC придружуван од 6 или 8 GB LPDDRX и 128 GB NAND меморија (се прошири со употреба на microSD картичка). Исто како и другите 5G паметни телефони со седиште во Qualcomm, Galaxy A90 5G користи модем Qualcomm X50. Ова е истиот SoC и модем што ја поддржува слушалката Samsung Galaxy S10 5G, така што од гледна точка на перформанси и поврзување, Galaxy A90 5G ветува дека ќе се однесува како модел со највисок опсег.

Смартфон Samsung A-Series 5G: Galaxy A90 5G 1

Карактеристиките за сликање на Galaxy A90 5G вклучуваат главна камера од 48 MP, ултра широк објектив од 8 MP и сензор за длабочина од 5 MP. Во меѓувреме, 32 MP модулот се користи за селфи.

Една од атрактивните продажни места на Galaxy A90 5G е поддршката за DeX платформата на Samsung која им овозможува на искуствата слични на десктопот на уредите со база на Android (на пр., Отворање на повеќе прозорци, промена на големината на прозорците, влечење и спуштање на содржина, итн.) Кога се поврзани со компјутерски дисплеј или Телевизорот. Се разбира, вистинското искуство со DeX ќе бара надворешна тастатура и глушец.

Други познати карактеристики Samsung Galaxy A90 5G се батерија од 4.500 mAh, Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 5.0, USB 2.0 Type-C порта за податоци и полнење, стерео звучници, поддршка за Dolby Atmos за слушалки за USB-C, читачи за отпечатоци и препознавање на лице.

Samsung Galaxy A90 5G & S10 5G
Галакси А90 5Г Галакси S10 5G
соц Qualcomm Snapdragon 855

1x Kryo 485 (Cortex-A76) @ 2.84GHz
3x Kryo 485 (Cortex-A76) @ 2.42GHz
4x Kryo 485 (Cortex-A55) @ 1,80GHz

Адрено 640

изложба 6,4-инчен
2400 x 1080 (19: 9)
(рамен раб)
6,7-инчи
3040 x 1440 (19: 9)
(заоблен раб)
САМОЛЕД САМОЛЕД
HDR10 +
Осветленост на врв од 1200 врски
Горила стакло 6
големина 164,8 x 76,4 x 8,4 мм
206 грама
162,6 x 77,1 x 7,94 мм
198 грама
RAM меморија 6 или 8 GB 8 GB
NAND 128 GB 256 GB или 512 GB
+ микроSD
батерија 4500 mAh (17.32Wh)
Главна предна камера

32 MP f / 2.0

10MP f / 1.9
4K видео снимање
Секундарна предна камера hQVGA
Време на лет
3Д сензор
Главна задна камера 48 MP 0,8 μm PDAF
f / 2.0, 26 mm, 1/2 “
Редовен агол од 77 °
Двоен пиксел PDAF со 12MP 1.4μm
CMOS сензор Tri-stack (вграден DRAM),
Снимање со голема брзина 4K60, 1080p240, 720p960

Отворот е прилагоден f / 1.5 или f / 2.4,
OIS, автоматски HDR, LED блиц

Секундарна задна камера Широк агол од 8 MP
f / 2.2, 12 mm, 1,12μm
Широк агол од 123 °

16MP 1.0 μm f / 2.2

трето
Задна камера
Сензор за длабочина од 5 MP, f / 2.2 Фотографија на леќи од 45 ° / 2x зум
12MP 1,0 μm f / 2,4,
ОИС
четврто
Задна камера
hQVGA
Време на лет
3Д сензор
4G модем Snapdragon X24 LTE (интегриран Snapdragon)
2G / 3G / 4G LTE (категорија 20/13)
DL 2000 Mbps (7x20MHz CA, 256-QAM),
UL 316 Mbps (CA 2x20MHz, 64-QAM)
5G модем Snapdragon X50
5G NR (mmWave & sub-6GHz, TDD)
DL 5Gbps (8x CA, 2 × 2 MIMO)
Големина на СИМ Наносим (?) Наносим
Двоен NanoSIM / хибриден СИМ / микроSD (изберете модели)
безжичен 802.11a / b / g / n / ac, BT 5.0 LE, NFC, GPS / Glonass / Galileo / BDS 802.11a / b / g / n / ac / ax 2 × 2 MU-MIMO,
BT 5.0 LE, NFC, GPS / Glonass / Galileo / BDS
поврзаност USB Type-C USB Type-C
Слушалки со 3,5 мм
Специјална карактеристика Оптички сензор за отпечатоци на дното на екранот Ултразвучен сензор за отпечатоци под екранот
акцелерометар, жиро, близина, компас сензор за срцева фреквенција, скенер за ирис, отклучување на лице,
брзо полнење (Qualcomm QC 2.0, адаптивно брзо полнење, USB-PD),
безжично полнење и обратно полнење (WPC & PMA),
IP68 водоотпорен
Стартувај ОС Андроид 9.0 со Samsung OneUI
Цена на лансирање 6 GB + 128 GB
8 GB + 128 GB
8 GB + 256GB: 1299 $
8 GB + 512 GB: 1399 $

Samsung Galaxy A90 5G ќе биде пуштен во црно-бело во Јужна Кореја на 4 септември. Точната цена е непозната, но една гласина тврди дека ќе биде под 1000 долари. Лансиите во други земји најверојатно ќе следат наскоро затоа што операторите секако ќе бидат заинтересирани да започнат со продажба на 5Г телефони по разумни цени на време за празничната сезона.

Смартфон Samsung A-Series 5G: Galaxy A90 5G 2

Поврзани читања:

Извор: Samsung