Со новата објава, Acer се стреми да продолжи да расте во образовното опкружување

te-hangarau

Тој го објави својот нов 12-инчен Chromebook, Acer Chromebook 712, кој е специјално дизајниран да ги издржи барањата на секојдневниот живот во училницата. Покрај тоа, TravelMate Спин Б3 и TravelMate Б3.

Cer продолжува да ја демонстрира својата способност да даде важен придонес во едукативната средина со две нови реклами: Chromebook 712, со врвен и издржлив дизајн, 12-инчен екран со 3: 2 аспект за подобар вертикален приказ и продуктивност и процесор Intel® Core најновата 10-та генерација; и TravelMate Spin B3 и TravelMate B3, кои се истакнуваат за нивните подобри перформанси и здрав дизајн.

Acer Chromebook 712

Напојуван со процесор на 10-та генерација Intel® Core ™ i3, Chromebook 712 ги обезбедува можностите за изведба потребни за да се справат со покомплексни и предизвикувачки класи, како што се видео-кодирање или уредување. Оваа сила, исто така, им овозможува на студентите да соработуваат на училишни проекти, да водат повеќе апликации и да овозможат едукативни видеа со леснотија. Со траење на батеријата до 12 часа, студентите можат да очекуваат цел ден на употреба со едно полнење.

Acer Chromebook 712 не само што е доволно тежок за да ги исполни строгите воени стандарди на САД MIL-STD 810G. Закон., Но, тоа е исто така доволно напорно за да се справи дури и со најенергичните студенти. Има засилена шарка што останува непроменета дури и кога студентите го подигаат на екранот, кој е намерно дизајниран за да обезбеди дополнителна флексибилност. Покрај тоа, може да задржи сила до 60 кг (132 фунти) надолу, па затоа е заштитено ако учениците стапат на него или го скршат во ранец.

Во меѓувреме, тастатурата е дизајнирана со активно размислување на студентите. Има механички свиткани клучеви кои е тешко да се отстранат, но лесно се заменуваат, што го прави идеално за околните училници. Тастатурата исто така штити од излевање на вода до 330 ml (11 унци на течности) благодарение на системот за олуци што ја насочува водата до дното на шасијата. Дури и тачпадот е отпорен на влага.

Acer Chromebook 712 може да се отвори полни 180 степени, оставајќи го на маса да го сподели со другите студенти за време на часот или за училишните проекти. Локацијата на логото на уредот исто така е преместена на страна, за да се направи простор за персонализирано гравирање на училиштата во центарот.

Студентите можат да останат поврзани и да учат каде било благодарение на двојниот бенд Intel® Wi-Fi 6 (Gig +) AX201 (802.11ax) со технологија MU-MIMO 2 × 2. Acer Chromebook 712 има целосна HD веб-камера што снима 720p HD видео и аудио со супер висок динамичен опсег за студентите да можат да се поврзат едни со други за време на видео разговор и Google Hangouts. Тие дури можат да печатат, да споделат презентации на голем надворешен екран и повеќе преку Bluetooth 5.0 или преку две порти за USB 3.2 Gen 1 Type-C и USB 3.0 порта. Датотеките исто така можат да се споделуваат преку читачите на картички MicroSD.

TravelMate Спин Б3 и TravelMate Б3

Со новата објава, Acer се стреми да продолжи да расте во образовното опкружување 1

TravelMate Spin B3 и TravelMate B3 се сигурни уреди дизајнирани да ги задоволат потребите на децата на училишна возраст К-12. Тие ги имаат најновите процесори Intel® Pentium® и Celeron®, кои на студентите им ја даваат целата моќност што им е потребна за учење во училница и ги исполнуваат воените стандарди MIL-STD 810G, што значи дека се доволно силни за да ги преживеат тепањата и излевањата што се дел од секојдневниот живот на студентот -дневно Горниот капак отпорен на притисок, гумениот браник што апсорбира шок и засилените агли придонесуваат за издржливоста на уредот. Тие исто така можат да им помогнат на учениците во текот на целиот училишен ден (до 12 часа траење на батеријата) со едно полнење.

TravelMate Spin B3 е флексибилен уред кој се прилагодува на барањата на училишниот ден преку четири начини на употреба: учениците можат да пишуваат есеи во режим на школка, да гледаат видеа или предавања во режим на екран, да направат просторија на бирото во режимот Сними кога треба да работат со рака и да користат таблет режим кога треба да пишуваат рачно во математичка или уметничка класа. Дополнителна камера на тастатурата им овозможува на студентите да фотографираат и видео во режим на таблети. TravelMate B3 Спин користи технологија Wacom AES за да обезбеди природно искуство во пишување и е опремен со пристаниште за пенкало.

Училишниот екосистем се состои од повеќе од само студенти, а TravelMate Spin B3 и TravelMate B3 вклучуваат различни карактеристики што ќе го олеснат животот на училишните наставници и ИТ-техничарите. На предниот капак има опционално индикатор за батеријата што му овозможува на наставникот да види кој студентски лаптоп има мала батерија. Уредот има закотвен клуч кој е тешко да се отстрани и лесно поправена тастатура, што ја олеснува поправката на училишните ИТ-техничари.