Со HP ефтин печатач мора да купите оригинални касети

Касети компатибилни со HP не работат

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Дали сакате да купите евтин HP печатач за да заштедите пари? Бидете внимателни: не можете да користите компатибилни касети, можете да користите само оригинални касети

Компатибилни касети на HP не работат? Еве ја причината

HP, објави водечка марка во производството на инк-џет печатари особено во средно-нискиот крај на пазарот важна корпоративна револуција за следните неколку години.

Меѓу различните измени што ќе ја карактеризираат компанијата (покрај намалувањето на персоналот од 16% од вработените), постои и таа што ќе има важно и негативно влијание врз потрошувачите.

Оригинални касети само за HP печатари: еве што се менува

Компанијата навистина го изјави тоа за идните буџетски печатари на HP ќе бидат потребни оригинални касети.

До денес не е тешко купете HP печатач на Amazon за 40-50 евра: ова е бројка на дофат на секого за производ кој во целина нуди повеќе од добар квалитет.

Проблемите доаѓаат кога треба сменете ги касетите: помеѓу црната и бојата, ако ги земеме оригинали, ние трошиме повеќе отколку на новиот печатач.

Толку многу луѓе, за да заштедат пари, тие купуваат компатибилни или неоригинални касети за HP, кои чинат многу помалку и сè уште работат добро (лично тестирани на различни печатачи на HP).

Сепак, овој феномен ги оштетува сметките на HP, кој продава печатачи со ниски цени и не може да продава оригинални касети на своите клиенти, кои честопати се потпираат на продавачи на трети страни на Amazon и кои нудат компатибилни касети по поволни цени.

HP сака да се спротивстави на продажбата на неоригинални касети

Да се ​​спротивставиме на сето ова, компанијата одлучи да го блокира овој феномен: ќе бараат сите ефтини принтери оригинални касети.

Неоригиналните или компатибилните касети нема да бидат препознаени од печатари и затоа нема да работи.

Апсурден избор од моја гледна точка

Во тој момент, кога ќе снемаме касети за ефтин HP печатач, поудобно ќе биде да го фрлите и да купите нов наместо да купувате оригинални касети (што може да чинат дури и 35-40 евра ако купите оригинали во пакетот црни + бои).

Не ми се чини добитна стратегија.

Не би било доволно да ги намалиме трошоците за оригиналните касети малку, за да ги натераме корисниците, за неколку евра повеќе, да купуваат оригинални касети наместо компатибилни? Ако неоригинален кертриџ ми чини 10 евра и ХП 15 евра, претпочитам да го купам оригиналниот. Но, ако некое оригинално ме чини 10 и HP 25, тогаш изборот е автоматски. Или грешам?

Сепак, ќе видиме дали оваа стратегија ќе го докаже HP или не.

Што мислите за тоа?

ИЗВОР + ФОНТЕ2

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!