Спецификации на Xbox серија X, датум на издавање и цена

Spesifikasi Xbox Series X, tanggal rilis dan harga

Иако Xbox One X сè уште може да се смета како врвна аспирациска конзола, неговиот наследник е на хоризонтот.

Претходно познат како Project Scarlett, се вели дека Xbox Series X е „најбрзата и најмоќната конзола од Microsoft“ – одекнувајќи слична фраза користена пред почетокот на One X во 2017 година.

  • Стриминг Xbox Конзола објаснува: Како да пренесувате Xbox One игри на вашиот мобилен телефон

Како и да е, за разлика од One X, Xbox Series X ќе биде следната генерација машина преку и преку – дизајнирана да ја донесе играта напред и директно да му конкурира на PlayStation 5.

Значи, ова е сè што треба да знаете во најновата генерација конзоли за игри Xbox.

Развој и дизајн на Xbox Series X

Прво искушено во 2018 година, Xbox серија X беше официјално лансирана на The Game Awards на 12 декември 2019 година.

Претходно беше наречен Project Scarlett, кога беше дискутирано за гласини и шефот на Xbox, Фил Спенсер за време на E3 2019, но официјалното и конечното име сега беше прикован. Како дизајнот, кој исто така беше откриен во декември.

Спецификации на Xbox серија X, датум на издавање и цена 1

Монолитни Купишта, кои изгледаат повеќе како мини-куќички компјутери отколку традиционални конзоли за игри, можат да стојат вертикално или да бидат поставени хоризонтално – можеби да се вклопат на ТВ-штанд или АВ решетка.

Тоа е јасно и естетски попрактично отколку убаво. Се надеваме дека решетката од горната / десната страна главно се користи за дисипација на топлина, бидејќи шпекулираниот внатрешен хардвер ќе бара многу ладење за време на работата.

Новиот Xbox Wireless Controller ќе се појави и со Xbox Series X, кој е опремен со ново копче Share во средните и D-рампа дискови, слични на оние што се наоѓаат на Xbox Elite Series 1 и 2 Wireless Controllers.

Она што не е потврдено е дали ќе има втора поевтина конзола Xbox серија до 2020 година, како што беше претходно објавено.

Честопати беше објавено дека втората генерација Xbox е во делата, и со кодно име Локхарт – се смета за природен наследник на Xbox One S.

Спецификации на Xbox серија X

И покрај тоа што сега знаеме како изгледаат, сè уште не го знаеме целосниот список со спецификации за Xbox Series X.

Како и да е, за време на брифингот за медиуми во Xbox E3 2019, инженерите на „Мајкрософт“ откриле некои важни интересни детали за хардверот „Project Scarlett“. И, оттогаш се појавија повеќе информации тука и таму.

На пример, беше потврдено дека новата конзола ќе ги користи најновите чипсет и архитектура на AMD – нешто што беше потврдено за време на The Game Awards, при што се вели дека единицата за обработка се заснова на моќниот процесор Zen 2 Ryzen и Radeon RDNA.

Ова има смисла, затоа што Sony исто така потврди дека PlayStation 5 ќе користи осум-јадрен процесор заснован на 7-мин процес на AMD. AMD е исто така партнер за чипови за Xbox One (видете го прегледот на Xbox One S) и Xbox 360.

Тој, наводно, ќе има 12 терафилови на моќност, двојно повеќе од Xbox One X.

Ова ќе му овозможи на машината да достигне резолуција од 8K и да работи игри до 120 фрејмови во секунда. Исто така, ќе користи внатрешен хардвер за следење на зраци во реално време, како што се гледа на high-end графичките картички Nvidia, објавени во последните години.

Alsoе биде вклучен и RAM RAM меморија од 16 GB, со 13 GB издвоени за играње игри. И ќе користи SSD (погон на цврста состојба) за складирање, иако сè уште не ја знаеме конечната големина.

Спецификациите, тврди Мајкрософт, ќе овозможат новиот мотор да биде четири пати помоќен од Xbox One X.

Задниот порт на конзолата сега е откриен благодарение на прототипот со ознака за идентификација – некој ќе се најде во неволја.

Спецификации на Xbox серија X, датум на издавање и цена 2

Сметаме дека ова сепак може да се промени, затоа што нема USB-C – присутен – сигурно Microsoft ќе премине на нов стандард за следната генерација Xbox?

Карактеристики на Xbox серија X

Не сме слушнале многу за поставената одлика, иако знаеме едно; Xbox Series X ќе биде целосно компатибилен со сите додатоци, контролери и игри Xbox One.

Исто така, ние сме прилично сигурни дека тоа ќе поддржува Xbox Game Pass – услуга за претплата за преземање игри од Microsoft – и Project xCloud – платформа за игри на компанијата на cloud.

Xbox серија X игри

Сега знаеме дека сите игри за лансирање Xbox Series ќе работат и на постојната серија на конзоли Xbox One Windows 10.

Конзолата ќе биде лансирана со Halo: Infinite, последното поглавје во серијата Halo и првото за конзолата за следната генерација. Така што тој ќе биде достапен и на Xbox и постојниот Виндоус и нема да биде ексклузивен за X сериите.

  • Најдобрите претстојни игри Xbox One со нетрпение очекуваат

Покрај тоа, вонредното продолжение на Hellblade од Ninja Teory: Sacrifice of All се најавува со серијата X. Ова ќе се упати кон конзолата следната година.

Навистина, снимките за оваа игра ни даваат преглед на можностите на оваа нова конзола, затоа што сите снимки се преземаат во целост во машината. Неверојатни работи, особено кога се гледаат во активната 4K на YouTube.

Говорејќи на публикацијата за индустрија за игри MCV, раководителот на Xbox Game Studios, Мет Бути, рече компатибилноста: „Ние сакаме да се осигураме дека ако некој инвестира во Xbox меѓу сега и (Серија X) дека сметаат дека направиле добра инвестиција и дека сме посветени на нив со содржина “

Исто така е можно дека наскоро ќе бидат достапни нови игри на Xbox Game Pass Ultimate.

Датум на издавање на Xbox серија X

Xbox серијалот X ќе биде достапен со почеток на „Одмор 2020“, затоа ве молиме започнете го во ноември или почетокот на декември. Поточен датум, најверојатно, ќе биде објавен на Е3 2020 во јуни.

Цена на Xbox серија X

Единствената индикација за цената е ознаката што се удри во Xbox One X кога за прв пат беше лансирана.

Тоа е околу 430 фунти, така што барем една верзија на Xbox Series X ќе биде околу тоа или повеќе одредени. Lockheart може да намали некои спецификации за да достигне пониска цена.

Како ова? Погледнете го нашиот водич за најновите гласини за PS5