Споредба и разлики помеѓу Samsung Galaxy S20 Vs S20 + Vs S20 Ultra

Преземете ја камерата на Google (GCam) за Galaxy S20, S20 +, S20 Ultra

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Кои се менуваат помеѓу Galaxy S20, Galaxy S20 + и Galaxy S20 Ultra? Кои се разликите помеѓу паметните телефони? Еве споредба помеѓу Galaxy S20, Galaxy S20 + и Galaxy S20 Ultra

Samsung Galaxy S20 Vs S20 + Vs S20 Ultra

Новите паметни телефони на Samsung Galaxy S20 конечно беа официјално претставени и во Италија и веќе се достапни по претходна нарачка натаму Амазон (Samsung Galaxy S20 достапен на Амазон од 929 евра).

Ако ги пропуштивте нашите посветени написи за тоа, еве ги директните врски за да ги откриете сите тајни (и цените) на овие нови и фантастични паметни телефони:

Во оваа статија, сепак, ќе разјасниме кои се разлики и сличности помеѓу Samsung Galaxy S20 Vs S20 + Vs S20 Ultra.

Ако сте многу привлечени од овие паметен телефон, но не можете да разберете која е соодветна за вас, овој напис ќе ги расчисти сите ваши сомнежи и прашања за тоа.

Goе одиме да видиме што се менува помеѓу Galaxy S20, Galaxy S20 + и Galaxy S20 Ultra, Што е најдобро, кој најмногу моќен, кој најмногу одлично, кој најмногу скапо и на крајот исто така кој модел е вистинскиот за вас.

Бидејќи има многу месо на огнот, јас би рекол да не губат време во разговор и да одам директно до точка. Да започнеме со оваа СУПЕР споредба!

Споредба на Samsung Galaxy S20 Vs S20 + Vs S20 Ultra

Јас би рекол започнете со споредба помеѓу техничките листови, малку студено, но многу корисно за да се разберат на прв поглед аналогии и разлики помеѓу овие уреди.

спецификации С20 S20 + S20 Ultra
Зад соба Трокреветна камера12MP широк-агол
12MP Ултра широк агол
64MP Телефото
Широк агол на четириаголна камера
12MP Ултра широк агол
64MP Телефото
ДлабочинаВизија
Широк агол на четириаголна камера
12MP Ултра широк агол
Телефото 48MP
ДлабочинаВизија
Влезната соба 10МП 10МП 40МП
Екран 6.2 во AMOLED, QHD + 120Hz 6.7in AMOLED, QHD + 120Hz 6,9 во AMOLED, QHD + 120Hz
Батерија 4000mAh 4500mAh 5000mAh
Рам / Внатрешна меморија 5G
12 GB RAM / 128GBLTE
8 GB / 128 GB
5G
12 GB RAM / 128 GB / 256GB / 512GBLTE
8 GB RAM / 128 GB
5G / LTE
12 GB RAM / 256 GB
16 GB RAM / 512 GB
димензии 151,7 x 69,1 x 7,9 mm; 163г 161,9 x 73,7 x 7,8 мм; 186г 166,9 x 76 x 8,8 mm; 220г
бои Облак розов, облак сина, космички сив Облак сина, космичка црна, космичка сива боја Космички сив, космички црн
Цена Од 929 € Од 1129 евра Од 1429 евра

После оваа табела за споредување, јас би рекол да преминете на подетална и „читлива“ споредба за сите корисници.

Димензии и тежина

Модел Нормалниот S20 е јасно најмал, најлесниот и најкомпактниот. Ултра еден е најголем, најтежок и гломазен.

За мене, димензиите на нормалниот модел S20 веќе се на граница, но доколку немате проблеми со големи или тешки телефони, може да размислите за набавка на моделот S20 + или S20 Ultra.

Дизајн

Дизајнот е идентичен за секого, барем на предната страна. Исто така, на задната страна, дизајнот е речиси идентичен, освен просторот посветен на фотоапаратите, кој е малку поголем кај моделот S20 Ultra бидејќи мора да содржи поголем број на сензори.

RAM и внатрешна меморија

Што се однесува до RAM меморијата, започнува од 8 GB на моделот S20 да пристигне до 16 GB на моделот S20 Ultra. Секој паметен телефон потоа има верзија со 8 или 12 GB RAM меморија.

Во сите случаи, сепак, RAM меморијата ќе биде во изобилство на овие паметни телефони и тешко дека ќе можеме да ги искористиме сите.

Истото важи и за внатрешна меморија: започнува од минимум 128 GB до 512 GB на моделот S20 Ultra. Во сите случаи, сепак, постои поддршка за MicroSD.

Батерија

Батеријата оди од 4000 mAh на S20 до 5000 mAh на S20 Ultra. Постои брзо полнење и тоа исто така безжичен на сите модели.

Сигурно ќе можеме да покриеме цел работен ден, но доколку е потребно можеме да го надополниме нашиот Galaxy S20 во ниеден момент благодарение на брзо полнење на 25W.

Екран

Ист приказ за секого, само дијагоналните промени се менуваат.

Во сите случаи има убава АМОЛЕД со Стапка на освежување од 120 Hz. Тие се движат од 6,2 инчи на S20, до 6,7 инчи S20 +, до 6,9 инчи S20 Ultra.

Предна камера

Поставен во мала дупка во горниот центар на екранот, тој е 10MP на моделите S20 и S20 +, додека достигнува 40MP на S20 Ultra.

Задна камера

Разликите помеѓу паметните телефониосвен тежината и големината, тие се практично сите тука.

S20 и S20 + тие ги имаат истите задни камери, но моделот Плус има и сензор за длабочина. Инаку просториите се идентични.

S20 Ultra, наместо тоа, се наоѓа на друга планета и ги монтира овие сензори:

  • Ултравејд, еквивалент на фокусна должина од 13 mm, 12 мегапиксели, големина на сензорот 1 / 2,55 ”, големина на еден пиксел од 1,4 мм и отвор за F2.2
  • Широк, еквивалент на фокусна должина од 24 мм, 108 мегапиксели, големина на сензорот 1 / 1,33 ”, големина на единечен пиксел 0,8 μm и отвор Ф1.8, ОИС
  • Теле, еквивалентна фокусна должина од 102мм, 48 мегапиксели, големина на сензорот 1/2 ”, големина на единечен пиксел од 0,8 μm и отвор F3.5, ОИС

Главниот сензор од 108 мегапиксели на Galaxy S20 Ultra тоа е втор најголем сензор досега видено на паметен телефон, ова после сензорот 1 / 1.2 ”на Nokia 808.

Ако нашата пишана споредба не беше доволна, јас ви оставам инфографско ширење од Samsung што ги потенцира уште појасно аналогиите и разликите помеѓу различните модели.

Заклучоци

Со оваа долга споредба заклучивме.

Па, сега ги разбирате разликите помеѓу овие телефони?

Кој ќе купиш? Известете ги во коментарите на крајот на статијата!

Takeе го земам моделот S20: најмалиот, најкомпактен, лесен и економичен, но на крајот има сè што ми треба. Само се надевам дека нејзината продажна цена ќе се намали за кратко време: 930 евра за паметен телефон ми се чини навистина многу, премногу.

И, ако сè уште имате сомнежи или прашања, оставете коментар и ние ќе ви се вратиме што е можно поскоро.

ПРОЧИТАЈТЕ ДА:

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!