Споредба на Huawei P40, P40 Pro, P40 Pro +: ШТО ПРОМЕНИ?

Инсталирајте WhatsApp на Huawei P40 Pro: КАКО да направите

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Кои се менуваат помеѓу Huawei P40, P40 Pro, P40 Pro +? Кои се разликите помеѓу паметните телефони? Еве споредба помеѓу Huawei P40, P40 Pro, P40 Pro +

Huawei P40, P40 Pro, P40 Pro + споредба разлики

Конечно сме тука: новиот врв на паметните телефони со опсег Хуавеи тие конечно беа официјално претставени и во Италија и за многу кратко време ќе бидат достапни за купување.

Ако ги пропуштивте нашите посветени написи за тоа, еве ги директните врски за да ги откриете сите тајни (и цените) на овие нови и фантастични паметни телефони:

Во оваа статија, сепак, ќе разјасниме кои се разлики и сличности помеѓу P40, P40 Pro, P40 Pro +

Ако сте многу привлечени од овие паметен телефон, но не можете да разберете која е соодветна за вас, овој напис ќе ги расчисти сите ваши сомнежи и прашања за тоа.

Goе одиме да видиме што се менува помеѓу P40, P40 Pro, P40 Pro +, Што е најдобро, кој најмногу моќен, кој најмногу одлично, кој најмногу скапо и на крајот исто така кој модел е вистинскиот за вас.

Бидејќи има многу месо на огнот, јас би рекол да не губат време во разговор и да одам директно до точка. Да започнеме со оваа СУПЕР споредба!

Споредба на Huawei P40, P40 Pro, P40 Pro +

Јас би рекол започнете со споредба помеѓу техничките листови, малку студено, но многу корисно за да се разберат на прв поглед аналогии и разлики помеѓу овие уреди.

ОС (при стартување) Андроид 10 со ЕМУИ 10.1 Андроид 10 со ЕМУИ 10.1 Андроид 10 со ЕМУИ 10.1
Процесор Кирин 990 5G
2.86GHz Окта-Core
Кирин 990 5G
2.86GHz Окта-Core
Кирин 990 5G
2.86GHz Окта-Core
RAM меморија 8 GB 8 GB 12 GB
Екран OLED 6.1 ″
60Hz
OLED 6,58 ″
90Hz
HDR10 +
DCI-P3
OLED 6,58 ″
90Hz
HDR10 +
DCI-P3
Резолуција 2340 × 1200 стр 2640 × 1200 стр 2640 × 1200 стр
Складирање (при стартување) 128 GB
NM картичка до 256 GB
256 GB
NM картичка до 256 GB
512 GB
NM картичка до 256 GB
Задна камера Трипл Леица:
50MP (23 mm – f / 1,9) OIS
Ултра широк 16MP (17 mm – f / 2.2)
Теле 3x 3MP (80 mm – f / 2,4) OIS
Quad Leica:
50MP (23 mm – f / 1,9) OIS
Ултра широк 40MP (18мм – f / 1,8)
Теле 5x 12MP (125мм – f / 3,4) OIS
ТОФ 3D
Quad Leica:
50MP (23 mm – f / 1,9) OIS
Ултра широк 40MP (18мм – f / 1,8)
Теле 10x 8MP (240 mm – f / 4.4) OIS
Теле 3x 3MP (80мм – f / 3,4) OIS
ТОФ 3D
Предна камера 32MP + HDR + сензор 32MP + HDR + сензор 32MP + HDR + сензор
Екстра 5G НСА / СА
NFC
Сензор за отпечатоци
IP-68
5G НСА / СА
NFC
Сензор за отпечатоци
IP-68
5G НСА / СА
NFC
Сензор за отпечатоци
IP-68
Пристаништа USB Type-C USB Type-C USB Type-C
Батерија 3.800 mAh
Брзо полнење 22,5W
4.200 mAh
Брзо полнење 40W
Безжично полнење
5.500 mAh
Брзо полнење 50W
Безжично полнење
димензии 149 x 71 x 8,5 mm 158 x 73 x 9 мм ?
Тежина 175 г. 203 г. 226 гр

Во овој момент, јас би рекол за подобро да се анализираат карактеристиките, дизајнот и функционалноста на овие уреди.

Дизајн

Многу слично на сите, пред и зад себе.

Накратко, сепак, P40 е единствениот со рамен екран, додека P40 Pro имаат заоблен екран од сите страни.

Јасно е дека тие ја менуваат тежината и големината: P40 е најмал и најкомпактен, другите се поголеми и потешки.

Процесор

Е ‘ идентични над сè. Според тоа, компјутерската моќ ќе биде еднаква на сите паметни телефони за кои станува збор. Игрите исто така ќе работат на ист начин на сите уреди.

RAM и внатрешна меморија

8 GB RAM меморија за секого, освен P40 + кој монтира 12. Само врвниот модел, според тоа, монтира 12 GB RAM меморија, но мислам дека 8 е повеќе од доволно за секого.

Внатрешната меморија што започнува од 128 GB за P40, се искачува на 128 за P40 Pro, достигнува 512 GB на P40 Pro +.

Во сите случаи, меморијата е може да се прошири со Нано СД.

Екран

Е ‘ ОЛЕД пред сè и јасно е помал на P40 и поголем на P40 Pro и Pro +.

Забележете, сепак, дека САМО моделот P40 има „ниска“ стапка на освежување a 60 Hz, додека помоќните модели имаат стапка на освежување a 90 Hz (подобро и измазнување).

Батерија

Помал е на P40, поголем во Pro моделите.

P40 НЕ има безжично полнење, присутни наместо тоа на моделите Pro. Секогаш, P40, тогаш, е тој што се наплатува побавно и е единствениот што нема обратно полнење.

Камера

Предниот е ист за секого. Исто така, поддржува Отклучување на лице дури и при многу ниски светла, контрола на гестот и разни сензори, а исто така ви овозможува да имате 4K селфи видеа со автоматски фокусни снимки и Боке ефект.

Разликите се на тоа заден.

P40 има три камери, P40 Pro четири и P40 Pro Plus пет.

Во детали:

  • на П40 на фотографски сектор од предводникот се состои од 3 сензори: главен 50MP (UltraVision, 23mm, f / 1,9, OIS), секундарна 16MP Ultra Wide Аголна кинотека со фотоапарт (17 mm, f / 2.2) и трета 8MP за 3х оптички зум (80 mm, f / 2,4, ОИС)
  • Huawei P40 Pro тој е опремен со четири камери: главен сензор 50MP UltraVision (RYYB, f / 1.9, OIS), 40MP (18 mm, f / 1,8) Камера со ултра широк агол, 12,5 мерачи за перископ со 5X оптички зум и систем ToF 3D. Камерата е способна да испорача неверојатни 4K и бавни временски пробива, кои достигнуваат до 7680fps
  • Huawei P40 Pro + има фотографски сектор многу сличен на P40 Pro: всушност го наоѓаме широкиот агол на Pro тогаш комбиниран со две телефото леќи, еден од 80мм, затоа со фактор на зголемување од 3x, другиот од бунар 240мм, тогаш со оптички фактор на зголемување од 10x. Двете ќе бидат поддржани од 8MP сензори. Покрај тоа Huawei P40 Pro + исто така, имплементира сензор за 3D ToF, исто како и моделот P40 Pro.

Врвната карактеристика доаѓа Повик за ултравизија: комбинира широки и Ultrawide леќи со ултра висока резолуција со различно ниво на телефото со висока чувствителност и огромна големина сензор за ултравизија со големи пиксели и 409600 ISO чувствителност.

Друг интересен аспект е автофокус и сензор за температура во боја поточни од 40%. XD-Fusion Image Engine ви овозможува да комбинирате слики од различни фотоапарати и, заедно со AI, ви овозможува да уживате во оптимизирана комбинација на бои, детали и детали.

На ниво на софтвер, Златна слика тоа е карактеристика на ВИ што го наоѓа најдобриот момент на секвенца што го олеснува изборот во мулти-шут. Сепак, АИ Отстранете го минувачот ги отстранува подвижните субјекти, оставајќи го само она што претставува на сцена. Друг ефект е Отстранете ја одразот, што ги елиминира рефлексиите при фотографирање преку излогот или прозорецот.

Покрај тоа, по Mate 30 Pro, сериозниот P добива и камери со двоен OIS (Оптичко стабилизирање) и EIS (електронска стабилизација) можат да снимаат одлични видеа со подобрени капацитети благодарение на Pixel Fusion 16 во 1, ISO видеа до 51200, за да можат да снимаат видеа во услови на многу слаба осветленост, 4K временски период со SuperZoom, Видео со двоен преглед при што половина од екранот ја снима зумираната слика и другата половина со широк агол.

Аудио за режија на зумирање им овозможува, благодарение на 3 микрофони на Beamforming, да имаат снимки со одлично ниво и во точна насока од која доаѓа звукот.

Во сите случаи, постои и сензор за препознавање отпечатоци од прстот зад екранот, сега со 30% поефикасна брзина, зачинета со IP68 заштита.

бои

СЕ бои тие се iCE White, Deep Sea Blue и црни (класични) со рефрактивен мат финиш што претставува дополнителна иновација за боите Сребрен Фрост и руменило злато (злато Ципија). Керамик црно и бело ќе биде достапно за моделот P40 Plus.

Софтвер

Андроид 10, ЕМУИ 10.1 пред сè.

Услугите на Google недостасуваат: нема Play Store, нема GMail, нема YouTube и сè друго. Благодарам на Галерија со апликации сепак, можно е да се добијат сите главни апликации, исто така достапни на Play Store.

Huawei P40 серија, цени и достапност

Се разбира, цените на паметните телефони исто така се менуваат, во споредба со помоќниот хардвер. Еве што ќе се нуди новиот врв на палетата Huawei:

  • Huawei P40 – 8 + 128 GB: 799,90 €
  • Huawei P40 Pro 8 + 256GB: 1049,90 €
  • Huawei P40 Pro + 8 + 512 GB: 1399 €

Достапност се очекува за следниот 7 април за Huawei P40 и P40 Pro, додека Huawei P40 Pro + ќе пристигне во јуни.

Заклучоци

Па, успеавте ли да ги разберете сите разлики помеѓу Huawei P40, P40 Pro, P40 Pro +? Или сеуште имате сомнежи за тоа?

Во случај на сомнежи или прашања, оставете коментар на крајот на статијата и ние ќе ви одговориме што е можно поскоро.

Кој претпочитате помеѓу Huawei P40, P40 Pro, P40 Pro +?

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!