Споредба на OnePlus 7T и OnePlus 7: која е разликата?

Phonandroid : actu Android et High-tech

Мајор 27.09.2019 година во 04:55 часот.

OnePlus 7T е конечно официјален: новиот паметен телефон малку го менува дизајнот на својот претходник и поставува пакети на екранот и фотографиите, додека се опремува со побрз систем на полнење. Препорачуваме да зумирате заедно со главните карактеристики на уредот.

Pixabay + Phonandroid

OnePlus 7T е тука: паметен телефон кој го рафинира искуството на своите претходници, но во која мерка точно? Дизајн, перформанси, екран, слика, рефил, автономија, ние ви кажуваме сè што се менува во оваа итерација!

Дизајн: ѓаволот е во детали

Тест за контрола на OnePlus 7t

OnePlus 7T од задниот делтест на еденplus 7 OnePlus 7 одзади

Дизајнот е несомнено она што е недоволно развиено во оваа итерација. Генерално, наоѓаме ист материјал и ист генерален дизајн. Пред нас секогаш имаме екран со крива во форма на капка. Звучникот сè уште е скриен на горниот и долниот раб, но јазот е поширок за појак звук. Долните и горните граници и решетките, исто така, доживеано слаб третман на слабеење. Последното видено, неговите стапки се стопи за 31%.

Интерфејс за тест за изведба на OnePlus 7t

OnePlus 7T од напредТест на Oneplus 7 OnePlus 7 од напред

Во однос на димензиите, користиме и паметни телефони кои се малку потесни (8,13 мм споредено со 8,20 мм) за попријатен зафат. Конечно, најзабележителна промена е на задниот дел: троен сензор е навистина распореден во круг, што донекаде ја евоцира поставата на Motorola. Остатокот, овој нов паметен телефон е достапен во две бои Frosted Silver и Glacier Blue.

Екран: до 90Hz и повеќе светлина

претходниот тест за дизајн на еден камп

Можеме да ги збуниме двете плочи ако застанеме само на нивниот изглед. Но, сè уште имаме два многу различни екрани. Прво, спротивно на она што мислите, големината не е иста. Новиот екран е поголем, на 6,55 ″ наспроти 6,41. Исто така, прикажува дополнителна линија од 60 пиксели – што веројатно ќе помине незабележано, но веднаш ќе направи некој што има OnePlus 7 да се чувствува како помодерен производ.

Но, вистинскиот талент на овој екран не постои: тој нуди освежување стапка од 90 Hz. Ова не само што ја прави навигацијата помазна, туку како бонус, го подобрува искуството на корисниците за време на сесијата на играта. екранот е исто така 27% посветл во директна сончева светлина и завршува 40% од емисијата на сино светло – технологија наречена E3. Исто така, има хаптички повратни информации како iPhone.

Изведба: малку подобра

snapdragon 855+

Во однос на перформансите, се префрливме од Snapdragon 855 во Snapdragon 855+: оверклокувана верзија која е побрза од SoC. Исто така, нуди 8 GB RAM меморија како стандард за две верзии за складирање (128 GB или 256 GB) – додека OnePlus 7 е во 6 GB верзија. OnePlus 7T исто така се нуди директно под Android 10.

Нашите тестови покажуваат дека OnePlus 7T е еден од најмоќните модели на пазарот, заедно со ROG Phone 2 и iPhone 11 Pro. Двата паметни телефони исто така нудат Fnactic режим (режим на игра) што ги оптимизира перформансите за време на сесиите на играта.

Фото: голем скок напред

Споредба на OnePlus 7T и OnePlus 7: која е разликата?  1

Портрети направени со OnePlus 7T

Делот за фотографии е едно од најубавите изненадувања на овој паметен телефон. OnePlus вложува повеќе напори и тоа е видливо. Оваа итерација е инспирирана од најдобрите премиум паметни телефони со три сензори за фотографии:

    Широк агол: 26мм f / 1,6; Sony сензор за Sony IMX586 48 MP 1/2 ”(0,8 μm фотосесии во 48 MP / 1,6 µm во 12 MP); оптичка стабилизација2x телефото: 51мм f / 2.2; 12 MP сензор (1 мм фотозити)Ултра широк агол (117 °): 17мм f / 2.2; 16 MP сензор

OnePlus 7 како споредба изгледа бледо со повеќе сензори кои во основа се состојат од главен сензор од 48 Mpx (f / 1,7, ширина, 0,8 μm пиксели, PDAF, OIS) и сензор за длабочина од 5 Mpx. Напорите на хардверот се прошируваат од страната на софтверот за фотографии со позадинско осветлување, ефекти од bokeh и засилени фотографии со слаба осветленост. Според нашиот тест, разликата помеѓу двата модела е многу впечатлива: 7Т е многу подобар во овој момент.

Споредба на OnePlus 7T и OnePlus 7: која е разликата?  2

Портрет направено со OnePlus 7

Траење на батеријата и полнење: Warp Charge 30T ќе ве импресионира

OnePlus 7T нуди батерија од 3800 mAh (+ 100mAh) што се полни 18% побрзо од својот претходник, благодарение на ултра брз систем за полнење Warp Charge. Произведува моќност од 30W (6A, 5V) и го прилагодува товарот за да избегнете прегревање, така што ќе можете лесно да го поврзете вашиот паметен телефон, на пример за време на сесиите на игри.

И покрај дополнителните 100mAh, не видовме забележително зголемување на траењето на батеријата. Од друга страна, времето за полнење се топи како снег на сонце:

    Од 1% до 70% за 30 минути Целосно повторно полнење за 60 минути

OnePlus 7 го наследува брзото полнење 20W (4A, 5V) од 6T. Со следниве резултати:

    Од 1 до 50% за 30 минути Целосно повторно полнење за 1 час 20

Прочитајте и:

Заклучок: не верувајте на изгледот

OnePlus 7T претставува далеку подлабок развој отколку што сугерира дизајнот. Помеѓу екранот од 90 Hz, трите сензори за фотографии и нашите 30p Warp Charge сè уште имаат надградби што навистина ќе го воздигнат искуството на корисникот. Само жалиме што OnePlus не го промени судењето и понуди карактеристики што станаа стандардни кај многу конкуренти, како што се IP сертификација или безжично полнење.