Споредба на OnePlus 8 и OnePlus 8 Pro: ШТО ПРОМЕНИ?

Споредба на OnePlus 8 и OnePlus 8 Pro

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Кои се менуваат помеѓу OnePlus 8 и OnePlus 8 Pro? Кои се разликите помеѓу паметните телефони? Еве споредба помеѓу OnePlus 8 и OnePlus 8 Pro

Различни разлики во OnePlus 8 и OnePlus 8 Pro

Конечно сме тука: новиот врв на паметните телефони со опсег OnePlus тие конечно беа официјално претставени и во Италија и за многу кратко време ќе бидат достапни за купување.

Ако ги пропуштивте нашите посветени написи за тоа, еве ги директните врски за да ги откриете сите тајни (и цените) на овие нови и фантастични паметни телефони:

Во оваа статија, сепак, ќе разјасниме кои се разлики и сличности помеѓу OnePlus 8 и OnePlus 8 Pro.

Ако сте многу привлечени од овие паметен телефон, но не можете да разберете која е соодветна за вас, овој напис ќе ги расчисти сите ваши сомнежи и прашања за тоа.

Goе одиме да видиме што се менува помеѓу OnePlus 8 и OnePlus 8 Pro, Што е најдобро, кој најмногу моќен, кој најмногу одлично, кој најмногу скапо и на крајот исто така кој модел е вистинскиот за вас.

Бидејќи има многу месо на огнот, јас би рекол да не губат време во разговор и да одам директно до точка. Да започнеме со оваа СУПЕР споредба!

Споредба на OnePlus 8 и OnePlus 8 Pro

Јас би рекол започнете со споредба помеѓу техничките листови, малку студено, но многу корисно за да се разберат на прв поглед аналогии и разлики помеѓу овие уреди.

ОС (при стартување)

Андроид 10 со оперативен систем за кислород

Процесор

Qualcomm Snapdragon 865 на 7-nm
1 x Kryo 585 @ 2,84 GHz
3 x Kryo 585 @ 2,42 GHz
4 x Kryo 585 @ 1,8 GHz

Qualcomm Snapdragon 865 на 7-nm
1 x Kryo 585 @ 2,84 GHz
3 x Kryo 585 @ 2,42 GHz
4 x Kryo 585 @ 1,8 GHz

мемоари

8 или 12 GB RAM меморија
128 или 256 GB UFS 3.0 / NO микроSD

8 или 12 GB RAM меморија
128 или 256 GB UFS 3.0 / NO микроSD

Екран

6,55 ″ Течност АМОЛЕД (20: 9)
2400 × 1080 px (402 PPI)
HDR 10+ – 90Hz

6,78 ″ Течност АМОЛЕД (19,8: 9)
3168 × 1440 px (513 PPI)
HDR 10+ – 120Hz

Камери

Назад:
Нормално: 48 MP f / 1,75 OIS EIS
Ултра широк: 16 MP f / 2.2
Макро: 2 MP f / 2.4

Ултра HD видео @ 60 fps

Напред:
Нормално: 16 MP f / 2.0

Назад:
Нормално: 48 MP f / 1.78 OIS EIS
Ултра широк: 48 MP f / 2.2
Хибридна 3x крпа: 8 MP f / 2.44 OIS
Филтер во боја: 5 MP f / 2.4

Ултра HD видео @ 60 fps

Напред:
Нормално: 16 MP f / 2.0

Екстра

Wi-Fi 6 2,4-5GHz
Bluetooth 5.1
NFC
Сензор за отпечатоци под стакло

Wi-Fi 6 2,4-5GHz
Bluetooth 5.1
NFC
Сензор за отпечатоци под стакло

Пристаништа

USB Type-C
НЕ 3,5 милиметарски аудио приклучок

USB Type-C
НЕ 3,5 милиметарски аудио приклучок

Батерија

4300 mAh
Брзо полнење 30W

4510 mAh
Брзо полнење 30W
30W безжично полнење
Обратно полнење безжично

димензии

160,2 x 72,9 x 8 мм

165,3 x 74,35 x 8,5 мм

Тежина

180 грама

199 грама

Накратко, големината е веројатно најголемиот дискриминатор. Квалитетот на изградбата е одличен и во двата модела само OnePlus 8 Pro ужива во IP68 стандардот за водоотпорност.

Очигледно батерија OnePlus 8 Pro е поголем, 4.510 наспроти 4.300 mAh. Но, резултатите се слични и се чини дека најдобрата автономија припаѓа дури и на OnePlus 8. Ова, сепак не ужива безжично полнење од 30W, ексклузивно само на најскапиот модел.

Исто така, постојат разлики во дисплеј, што не само што е малку поголемо во 8 Pro (6,78 инчи наспроти 6,55), туку има и поголема резолуција (QHD + vs FullHD +) и уште поголема стапка на освежување: зборуваме за 120 Hz, додека OnePlus 8 запира на, но многу респектабилен, 90 Hz.

И, конечно, сменете го фотографски сектор: и двете главни фотоапарати се 48 мегапиксели, но моделот Pro има понов сензор и резултатите се видливи. Повеќе детали во видеото. Дури и видео сектор покажува разлики во корист на OnePlus 8 Pro.

Споредба на видео

Откако ќе го видите целосниот и детален лист со податоци, еве неколку интересни видеа кои сигурно ќе ви помогнат при изборот на вашиот следен паметен телефон.

OnePlus 8 и OnePlus 8 Pro, цени и достапност

Очигледно, цените на паметните телефони исто така се менуваат, во споредба со помоќниот хардвер. Еве што ќе се понудат новите OnePlus 8 и OnePlus 8 Pro: 719/819 € за OnePlus 8 во неговите мемории и 919/1019 € за OnePlus 8 Pro.

OnePlus 8

OnePlus 8 Pro

OnePlus 8 Pro има подобри фотоапарати, има 3X сензор за зумирање (не е многу светло за да ја каже вистината), е водоотпорен, ужива безжично полнење и има уште поголема флуидност на дисплејот.

OnePlus 8 е избран само ако димензиите се фундаментален дискриминатор и не сакате паметен телефон кој е висок и честопати како OnePlus 8 Pro.

Заклучоци

Значи, успеавте да ги разберете сите разлики помеѓу OnePlus 8 и OnePlus 8 Pro? Или сеуште имате сомнежи за тоа?

Во случај на сомнежи или прашања, оставете коментар на крајот на статијата и ние ќе ви одговориме што е можно поскоро.

Кој претпочитате помеѓу двата модела?

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!