Споредба на Samsung Galaxy Note 10+ наспроти Samsung Galaxy S10 +

Samsung

Со дебито на новите Samsung Galaxy Note 10 и Note 10+, Galaxy S10 и S10 +, предводникот на компанијата за 2019 година, престана да владее во каталогот. Сега има четири модели со висок квалитет кои се издвојуваат над другите, оставајќи поголема тежина за витаминскиот модел. Всушност, денес ќе ги споредиме Белешка 10+ и S10 +, два тешка категорија што има некои сличности, иако со доста впечатливи разлики.

Зачленете се за да добиете најнови технолошки новости во вашето поштенско сандаче. Willе ви испратиме по една е-пошта на ден со резиме на наслови, трикови, споредби, прегледи објавени на нашата веб-страница.

Услуги понудени од Mailchimp

За почеток, Note 10+ има малку поголем панел, исто така компатибилен со HDR10 +. Моќта е исто така зголемена благодарение на подобрениот процесор, со доволно перформанси, дури и за повеќето гејмери. Покрај тоа, овој модел вклучува четири главни сензори, не три и батерија од 4.300 mAh. Како може да биде спротивно, а за разлика од S10 +, Samsung Galaxy Note 10+ има S Pen, oryвезда додаток на марката, кој е подобрен во однос на Note 9, и вклучува нова литиум-титаниумска батерија која е во состојба да понуди и до 10 часа автономија.

Ако сте заинтересирани да ги знаете предностите на двата тима, не престанувајте да читате. Ги споредуваме директно.

Табела за споредување

Samsung Galaxy S10 + Samsung Galaxy Note 10+
Екран 6,4 инчи, 19: 9 Quad HD + Динамички амолиран криви 6,8-инчен динамичен AMOLED, резолуција Quad HD + 3.040 x 1.440 пиксели, екран за бесконечност-O, компатибилен со HDR10 +
Главна соба Тројна камера:
Главен сензор со 12 MP, пиксели од 1,4 мм, променлива решетка f / 1,5 – f / 2,4, фокус со двоен пиксел и OIS
Телефонски сензор со 12 MP, 1,0 мик пиксели, f / 2.4 решетка, PDAF и OIS фокус системи
Трет сензор со ултра широк агол од 16 MP, отвор од 1,0 μm, отвор f / 2.4
Видео од 4K UHD на 60 fps
Бавно видео за движење на 960 fps
Ултра широк 16MP сензор со амплитуда од 123 степени и F2.2
Сензор со широк агол од 12 MP со двојни отвори F1.5 и F2.4, телефонски сензор OIS 12 мегапиксели, F2.1 и OIS (2X оптички зум) Камера за мерење на VGA длабочина со F2.1
Камера за селфи Двојна камера:
Главниот сензор е 10 MP, 1,22 µm пиксели, отвор f / 1,9 и пиксели со двоен фокус
Сензор за длабочина од 8 MP, пиксели од 1,12 μm и отвор f / 2.2.
10 мегапиксели AF, F2.2, Full HD видео
Внатрешна меморија 128 GB, 512 GB или 1TB 256 или 512 GB
Продолжување микроSD до 512 GB микроСД до 1 ТБ
Процесор и RAM меморија Exynos 9820 осум јадро, 8 или 12 GB RAM меморија Samsung Exynos 9825 7 nm и 8 јадра на 2,7 GHz (2,7 GHz + 2,4 GHZ + 1,4 GHz)
ARM Mali-G76 MP12 графички процесор, 12 GB RAM меморија
Батерија 4100 mAh со брзо полнење 2.0 и безжично полнење за споделување 4.300 mAh со брзо полнење и брзо безжично полнење
Операционен систем Android 9.0 Pie + Samsung ONE UI Android 9.0 Pie + Samsung ONE UI
Врска Bluetooth 5.0, GPS, LTE CAT.20, USB Type-C, NFC, WiFi двоен опсег 802.11ac BT 5.0, GPS, USB Type-C, NFC, 802.11ac двоен опсег WiFi
СИМ 2 x nanoSIM или 1 nanoSIM со microSD наноСИМ
Дизајнот Метал и стакло, IP68, Gorilla Glass 6 предна заштита, Gorilla Glass 5 задна заштита, боја: црна и бела боја Метална рамка и задно стакло, IP68 сертификат, читач за отпечатоци од екранот, препознавање лице
Димензија 157,6 x 74,1 x 7,8 мм, 175 грама 161,9 x 76,4 x 8,8 мм, 201 грама
Омилена функција Ултразвучно читач за отпечатоци на екранот
АР Емоџи
Чип за вештачка интелигенција
Стерео звучник
П пенкало со нови функции
Компатибилен со Samsung DeX
Датум на издавање Достапно Официјално започнување на 23 август
Пред-купувањето е активирано
Цена 128 GB: 1.010 евра
512 GB: 1.260 евра
1.020 евра верзија од 256 GB и 12 GB RAM меморија

1.210 евра верзија 512 GB и 12 GB RAM меморија

1. Дизајн и екран

Samsung воведува промени во дизајнот ниво во новите Galaxy S10 и S10 + во однос на неговиот претходник. И двајцата пристигнуваат со предните екрани се со перфорации за да се сместат предната камера, која се наоѓа на горниот десен агол и има овална форма. Целта е да се намали рамката и рамката што е можно повеќе, без притоа да го стават стравот од повеќето производители во нивните уреди.

Стаклената завршница со заоблен раб продолжува да се одржува на задниот дел. Сепак, оваа година топ моделот има керамички финиш. Можеме да видиме и промени во дистрибуцијата на фотоапаратот, кој сега е поставен хоризонтално. Не заборавајќи на читачот на отпечатоци, што исчезна одзади за да биде ставен под екранот.

Споредба на Samsung Galaxy Note 10+ наспроти Samsung Galaxy S10 + 1Samsung Galaxy S10 +

Samsung Galaxy Note 10+ има одржлив дизајн, но се подобрени. Дупчењето е намалено колку што е можно, а сега е мала дупка лоцирана во горниот центар. На прв поглед, линиите се повеќе рамномерни, што дава чувство дека екранот е подобро да се користи. Компанијата не ја заборава кривата за одржување на ергономијата, на тој начин нудејќи подлабоко искуство. Покрај тоа, за да го исчисти од елементите така што изгледа минималистичко, компанијата ја постави главната камера вертикално, доведувајќи ја до горниот лев агол. Веќе не вознемируваме во средина, но ние продолжуваме да го наоѓаме логото Samsung што го води центарот. Како и S10 +, читателот за отпечатоци од прсти се наоѓа под таблата.

Не можеме да ве игнорираме олеофобична обвивка, која спречува отпечатоци од прсти кога ја држите со раката. Тој Galaxy Note 10 има во четири бои да се тврди: Аура Блек, Аура Вајт, Аура Пинк и Аура Сјај. Вториот има повеќе шарени резултати. И тоа зависи од тоа како неговото влијание врз светлината може да се види во различни бои кои симулираат виножито.

Споредба на Samsung Galaxy Note 10+ наспроти Samsung Galaxy S10 + 2Samsung Galaxy Note 10+

Што се однесува до екранот, обајцата се Samsung Galaxy S10 + како Note 10+ вклучувајќи искривен динамичен AMOLED со Quad HD резолуција + 3.040 x 1.440 пиксели. Разликата лежи во нејзината големина. И додека S10 + е 6,4 инчи, Note 10+ има големина поголема од 6,8 инчи. Покрај тоа, тој нуди HDR10 + сертификација за подобрување на искуството при гледање мултимедијални содржини.

Процесор и меморија

Една од одличните вести што достигна Note 10+ оваа година е прекумерна сила, што го прави совршен кандидат да се појави без проблеми во сите видови ситуации. Терминалот се движи како риба во водата благодарение на Exynos 9825 процесорот придружуван од 12 GB RAM меморија, повеќе од доволно материјал за да се справи со секоја тешка игра што вреди сол. На сето ова мора да додадеме дека има простор за ладилникот на пареа. Беше во можност да одржи постојана температура, иако ја притиснавме до максимум.

Покрај тоа, одреден софтвер е додаден за подобрување на искуство во игри. Зборуваме за AI Game Booster, базиран на вештачка интелигенција, која е поврзана со PlayGalaxy Link, сервис за стриминг за компјутерски игри, кој ја користи Steam Link како база. За складирање, можеме да избереме 256 или 512 GB, Може да се прошири со употреба на microSD картичка до 1 TB.

Споредба на Samsung Galaxy Note 10+ наспроти Samsung Galaxy S10 + 3Samsung Galaxy S10 +

Во ред, Samsung ја заврши работата со процесорот Galaxy Note 10+, но истото го прави и со S10 +. Ова пристигна поддржано од Exynos 9820, осум-јадрен SoC кој се произведува на 8 nm, што одговара на 8 или 12 GB RAM меморија во зависност од верзијата. За зачувување на податоци и датотеки, можно е да се избере моделот 128 GB, 512 GB или 1TB, кој може да се прошири со microSD до 512 GB.

Делот за фотографија

Во оваа точка за споредба, точно е дека Белешката 10+ победи во однос на S10 + во многу свои карактеристики. Не помалку во делот за фотографија. Samsung работеше напорно за да го комплетира својот нов фаблет со четири главни фотоапарати. Можеме да кажеме дека сите три од нив се исти како S10 +, но четвртиот ви дава повеќе можности. Ние се однесуваме на сензорот TOF, кој е поврзан со мерење на растојанието помеѓу некој предмет или субјект. За да разберете повеќе, Ова се користи за да се постигне поприроден режим на Боке. Покрај тоа, овој сензор сега е VGA и нуди поголема резолуција. Отворањето на фокусот е f / 1.4 и нуди агол на отворање од 74 степени.

Ако не, другите три сензори се исти со сензорот Galaxy S10 +. Имаме главна камера од 12 мегапиксели со променлив отвор на фокус (се движи од фокусно f / 1,5 до фокусно f / 2.4) и агол на гледање од 77 степени. Овој сензор се препорачува за ситуации кога светлината се врти кон нас. Придружувајќи го ова, го најдовме вториот 12-мегапикселен телефото сензор и ф / 2,4 отвор. Ова е оној што ни дава можност да направиме две зголемувања на оптичко зумирање без да изгубиме квалитет во снимките. Третиот сензор е 16-мегапикселен леќа со ултра широк агол и амплитуда од 123 степени со отвор за фокусирање f / 2.2.

Samsung-01

Samsung Galaxy Note 10+

За селфиите, S10 + е поцелосен. Ова вклучува двојни сензори, кои се состојат од 10 главни мегапиксели со отвор f / 1.9, Двоен пиксел технологија и автоматски фокус. До него е сензор од 8 мегапиксели со отвор f / 2.2. Со ова можеме да постигнеме поквалитетни режими bokeh или портрет. Тој Note 10+ има само еден сензор од 10 мегапиксели со отвор f / 2.2.

Батерија и врска

Ако мислите дека Samsung Galaxy S10 + е добро благословен благодарение на батеријата од 4100 mAh, компанијата вклучи поголема во новата Note Plus Поточно, ова надополнува 4.300 mAh. Се разбира, и двете вклучуваат брзо полнење и брзо безжично полнење. Меѓутоа, ако брзото полнење на Note 10 не изгледа доволно, Секогаш можете да купите полнач од 45W одделно. Тоа не е вклучено во уредот, но ако се осмелувате, можете целосно да го наполните само за половина час.

Во врска со врските, обајцата имаат различни опции: Bluetooth 5.0, LTE CAT.20, USB Type-C, NFC, 802.11ac Wi-Fi или GPS двојна опсег. Во овој момент, ние треба да зборуваме за S Pen кој доаѓа стандард во Белешка 10+ и кој за жал не постои во S10 +. Ова е подобрена верзија ако ја споредиме со она што е вклучено во Белешка 9, со литиум-титаниумски батерии кои се ажурираат со автономија до 10 часа. Исто така, можно е автоматски да се сменат ракописни белешки во различни датотеки: PDF, текст, слика или Word.

Споредба на Samsung Galaxy Note 10+ наспроти Samsung Galaxy S10 + 4Samsung Galaxy S10 +

Цена и достапност

Ако сте импресионирани со Samsung Galaxy Note 10, известете дека е достапен за пред-купување. Официјалното лансирање е закажано за 23 август, што е само за неколку дена. Цените започнуваат од 1.020 евра за верзии со 256 GB складирање и до 1.210 евра со 512 GB внатрешен простор. Ако не можете да потрошите толку многу, тоа е Galaxy S10 + поевтино. Всушност, моделите со 128 GB складирање и 8 GB RAM меморија имаат трошоци во Мобилен 660 € (вклучително и испорака).

Други вести за … врвна класа, Samsung Galaxy Note Samsung Galaxy S