Споредба помеѓу Huawei P30 Pro и P30: која да се купи?

Huawei P30 Pro и P30

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Кои се промените помеѓу Huawei P30 Pro и P30? Кои се разликите помеѓу Huawei P30 Pro и P30? Еве детална споредба помеѓу Huawei P30 Pro и P30

Разлики помеѓу Huawei P30 Pro и P30

Како што видовме во нашите посветени написи, вчера новите Официјално беа претставени Huawei P30 Pro и P30 и тие се несомнено најдобрите и најкомплетните паметни телефони со Android кои се наоѓаат на пазарот.

Ако ги пропуштивте увидите што ги објавивме, еве краток преглед на сите Вести Huawei P30 Pro и P30:

Подоцна видовме колку ќе чини да се купат Huawei P30 Pro и P30 во Италија на рати со разните телефонски оператори. Пронајдете ги сите детали во овој напис:

Денес, сепак, ќе се обидеме да разбереме што се менува помеѓу Huawei P30 Pro и P30 со цел да им се помогне на сите неопределени при изборот кој паметен телефон да го купат.

Ако размислувате исто така купете Huawei P30 Pro и P30 и не можете да разберете какви се разликите помеѓу моделите, какви промени и што е најдобро за вашите потреби, подолу ќе се обидеме да ви помогнеме.

Willе одиме да го видиме главни карактеристики на секој паметен телефон и ние ќе се фокусираме на главните јаки од двете. На крајот на статијата, ќе ви дадеме и неколку совети за тоа кој од двајцата да ги купите според вашите потреби.

Но, сега доволно со муабетот, да започнеме со споредбата.

Huawei P30 и P30 Pro: што имаат заедничко?

 • Процесор
 • Софтвер
 • Предно ниво на солза
 • Влезната соба

Процесорот е Kirin 980 и за двата смартфони, додека софтверот е Android 9 Pie прилагодено со EMUI 9.1, што сега многу добро го знаеме.

Фронтално имаме а мал изрез на двата уреди, кои патем можат да бидат скриени преку софтвер.

И во двата случаи имаме преден сензор за отпечатоци скриен под екранот (оптички сензор).

Предна камера од 32 MP за двете.

Дизајнот на уредите е сличен, но P30 Pro има закривен екран, P30 има рамно.

Кои се менуваат помеѓу Huawei P30 и P30 Pro?

По аналогиите, да преминеме на разлики помеѓу Huawei P30 и P30 Pro.

Цена

 • П30 чини 799 евра
 • P30 Pro чини 999 евра

200 евра разлика и во оваа статија ќе се обидеме да разбереме дали има смисла да потрошиме повеќе на моделот Pro или дали е подобро да се заштеди и да се земе „нормалниот“ модел.

непропустливост

За тоа е овластен само моделот Pro се спротивстави на вода и прашина.

Екран

 • P30 Pro: 6,47 инчи, OLED, 2340 x 1080, 19,5: 9
 • P30: 6,1 инчи, OLED, 2340 x 1080, 19,5: 9

Димензии настрана, панелот OLED е ист, вклучително и престанок.

Што се менува тоа моделот Pro има заоблен екран на рабовите, нормалниот модел го има рамно.

Тежина и големина

 • P30: 149,1 x 71,36 x 7,57 mm, 165g
 • P30 Pro: 158 x 73,4 x 8,41 mm, 192g

Јасно е дека нормалниот модел е посветен на оние кои сакаат „мал“ и компактен производ, додека другиот за оние кои немаат проблеми со големината и особено тежината (192 грама се многу!).

Камери

 • P30: Трокреветна задна камера, 3х оптички зум
 • P30 Pro: Четири задни фотоапарати, 5x оптички зум

Без да го направите премногу долго, моделот Pro има значително подобри камери. И во двата случаи има широк агол на задната страна, но моделот Pro има многу поголемо зумирање за да фотографира дури и од далеку со многу мало губење на детали.

Особено на P30 ги имаме овие камери:

 • 40MP f / 1,8 главно
 • Широк агол од 16MP f / 2.2
 • 8 MP з / 2,4 зум

Сето ова овозможува 3х оптички и 30x дигитален зум.

Моделот на Пронаместо тоа, има:

 • 40MP f / 1.6 главно (подобро во темница од P30)
 • Широк агол од 20MP f / 2.2
 • 8 MP з / 2,4 зум

Сето ова овозможува 5x оптички зум и 50x дигитален зум.

Покрај ова, имаме на сензорот Pro TOF Што се однесува до пресметката на длабочината на ударот и ефектот на боке, кој очигледно ќе биде практично совршен.

Сумирање, Про е посветен на најпребирливите фотографи, но и „нормалниот“ модел ќе фотографира убави слики

Хардвер

 • P30: Кирин 980, 6 GB RAM меморија, 128 GB внатрешна меморија, батерија 3650mAh, 3,5 милиметарски аудио приклучок
 • P30 Pro: Kirin 980, 8 GB RAM меморија, до 512 GB внатрешна меморија, батерија од 4200mAh, безжично полнење

Без да се врти премногу, хардверска страна моделот Pro е помоќен благодарение на поголема количина на RAM меморија и внатрешна меморија.

Батеријата изгледа одлично и кај двата модели, но нема нормално полнење на безжично кај нормалниот модел. Грев.

Заклучоци

несомнено моделот P30 Pro е супериорен во однос на нормалниот модел P30, особено во врска со камерата, батеријата, перформансите и многу повеќе.

Јас би го препорачал моделот P30 на оние кои сакаат еден од овие паметни телефони, но не го сакаат закривениот екран на страните. Како подобра алтернатива го препорачувам Galaxy S10e, што сега чини помалку од 600 евра.

Наместо тоа, би го препорачал моделот P30 Pro на оние кои сакаат најдобар паметен телефон Андроид на пазарот без да се загрозат.

Во сите случаи, сепак, ќе чекав барем 1 месец да ги купам: нивната цена сигурно ќе се намали значително за неколку недели.

И што претпочитате помеѓу Huawei P30 Pro и P30?

Известете ги во коментарите!

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!