Спринт распоредува гигабит ЛТЕ во 225 градови

Sprint menyebarkan LTE gigabit di 225 kota

Спринт објави дека својата LTE-Advanced мрежа сега е достапна низ САД, со повеќе од 225 града сега можат да пристапат до брзини на гигабајт и оператори кои ја нарекуваат мрежата зголемувајќи ги камењата до 5G.

Вклучени во градовите со можност за гигабит се Newујорк, Лос Анџелес, Лас Вегас, Вашингтон, Сан Франциско, Сиетл, Чикаго, Атланта, Филаделфија, Детроит, Мајами, Индијанаполис и Феникс.

Спринт рече дека програмата за подобрување на 4G LTE вклучува распоредување на 4 × 4 мулти-влез со повеќе излези (МИМО), 256 квадратура амплитудна умереност (QAM), зголемено формирање на зракот со режимот на пренесување 9, агрегација на два и три канални оператори, агрегација на носачи на нагоре 64 КАМ, и МИМО Масив.

Според Спринт, активирала и повеќе мали ќелии во последните шест месеци отколку во последните две години, со повеќе од 21.000 мали ќелии надвор од 2,5GHz сега живи, вклучително и 15.000 мали поставени ќелии во кабелска инфраструктура и 6.500 на мини-макро патишта .

„Имаме 21.000 мали ќелии во воздухот, вклучувајќи го и големиот напредок што го направивме со Алтице и Кокс за инсталација на влакната, така што тие ќе продолжат да го зајакнуваат покривањето на траги“, рече Спринт ЦТО Johnон Сау за време на повикот за заработка за Q2 во средата.

“Што се однесува до (за) надворешното покритие на подножјето, ние бараме да додадеме нови кули за да го прошириме нашето покривање на околини што го надминале нашето наследство, во меѓувреме, ние исто така имаме корист од роаминг договорите што ги потпишавме со вистинскиот Т-Мобиле, има малку поголема надворешна покриеност на подот, и затоа можеме да го искористиме истото, затоа што бараме да изградиме нови нови кули за да ги прошириме нашите сопствени стапала органски “.

Прочитајте и: Спринт CTO на MWC: Имаме најдобар 5G спектар

Спринт сега дистрибуираше повеќе од 264,000 единици на својата Magic Box – во која превозникот ја лансираше најновата верзија за време на мобилниот светски конгрес Америка (MWCA) во Лос Анџелес минатиот месец – низ САД.

Пред почетокот на лансирањето на 5G во девет почетни 5G пазари во Лос Анџелес, Вашингтон, Атланта, Чикаго, Далас, Хјустон, Newујорк Сити, Феникс и Канзас Сити, Спринт изјави дека тие исто така активирале повеќе радија на MIMO 64T64R Massive 5G-MIMO. , за кој се вели дека обезбедува четирикратно зголемување на брзината и седумкратно зголемување на капацитетот.

„Во однос на планот 5G, ние сме многу добро на добар пат“, додаде Сау.

“Алатката што ќе ја користиме за изградба на нашата 5G мрежа е користење на MIMO Massive. И 5G спектарот што ќе го користиме е нашиот спектар од 2,5 гигахерц. Значи, ние продолживме да ја градиме нашата масивна страница МИМО … така 5Г, за нас, после ја имаме изградено оваа страница MIMO Massive, таа ќе биде софтверска и пакетна надградба само, така што не е потребна качување за искачување.

“За неколку месеци, ќе додадеме 5G софтвер. Ние ќе можеме да ги активираме LTE и 5G истовремено на истата страница.”

Соу објасни дека Спринт физички и логично ги одвоил 128-те антени елементи на два дела, со половина за да обезбеди LTE, а другата половина со 5G.

„Можете да го искористите ова за Спринт, затоа што имаме доволно спектар за навистина да ги напојуваме двата дела на антената МИМО Масив“, рече тој.

“Ова е како можеме да го користиме истиот радиохардвер за да ги активираме LTE и 5G истовремено со користење на истата MIMO Massive антена, така што има многу елементи на антената што ни овозможуваат да го работиме ова во режим на сплит за поддршка на LTE и 5G.”

Сов додаде дека „главниот двигател“ на зголемувањето на брзината на мобилните податоци на Спринт се шири низ спектар од повеќе од 2,5GHz, со тоа што бендот сега се користи во околу 70 проценти од своите макро-страници. Спринт рече дека сè уште е на добар пат да ги заврши повеќето ажурирања на три-групите до крајот на FY19.

Спринт пријавил нето приход од 196 милиони долари за второто тримесечје од фискалната година, што претставува зголемување од 244 милиони американски долари од загуба од 48 милиони долари минатата година, со приход од работење од 778 милиони долари, за разлика од 601 милиони долари овој пат минатата година.

Прилагодените приходи пред каматата, даноците, амортизацијата и амортизацијата (EBITDA) беа 3,3 милијарди американски долари, што е зголемување од 2,7 милијарди американски долари претходната година, затоа што операторот додаде за време на периодот 109.000 нето постпејд клиенти.

„Спринт достигна важна пресвртница овој квартал со тоа што се врати на годишно ниво раст на приходите од безжична услуга два четвртина порано отколку што беше ветено“, рече извршниот директор на Спринт, Мишел Комбис.

„Нашата стратегија е да го балансираме растот и профитабилноста додека ги зголемуваме мрежните инвестиции и да додадеме дигитални способности за да продолжиме да водиме солидни финансиски резултати“.

За целата финансиска година, Спринт ги зголеми очекувањата за прилагодена EBITDA од 12 до 12,5 милијарди американски долари на 12,4 милијарди до 12,7 милијарди долари.

Т-Мобиле, кој Спринт ќе го комбинира со следната година – за кој се тврди синдикатите може да чини меѓу 28.000 и 30.000 работни места – претходно оваа недела објави додавање на 1,6 милиони нето клиенти, вклучувајќи 1,1 милиони постпејд во текот на последниот квартал. Заработката на Т-Мобиле беше 795 милиони долари, или 93 центи по акција, со приходи од 10,8 милијарди долари, што е за 8 проценти повеќе во однос на минатата година.

Минатиот месец, сепак, Федералната комисија за комуникации им порача на Спринт и Т-Мобиле дека е потребно повеќе време за да ги разгледаат нивните планови за спојување, иако T-Mobile CTO Невил Реј му рече на ЗДНет дека ова е честа појава во трансакции со ваква големина и обем.

Спринт исто така работеше со LG на 5G паметни телефони за првата половина на 2019 година, а со Ериксон гради основна мрежа на Интернет IoT (IoT) и виртуелизирани оперативни системи.

Поврзано покритие

Веризонската мрежа со влакна достигнува брзина од 8Gbps

Судењето NGPON2 со Каликс ја забележа мрежата на влакна на Verizon во Тампа, Флорида, со симетрични брзини од 8Gbps.

Samsung објави рекорд на профит во Q3 и покрај неуспехот на мобилниот телефон

Samsung Electronics објави рекордна оперативна добивка од 17,57 трилиони победи, што е за 21 процент од пред една година, а најголема вредност досега благодарение на силната продажба на чипови, но продажбата на мобилни телефони опадна на ниско до средно ниво.

Тестот за мобилен раб 5G го завршија глобалните гиганти за технологија

Cisco, Huawei, Nokia, Ericsson, Dell, HP и Alef Mobitech покажаа дека мобилната компјутерска платформа може да се користи во целата 4G инфраструктура за да се обезбедат 5G услуги.

Безбедност на мобилниот уред: Водич за деловни лидери

Нападите врз мобилните уреди се повеќе широко распространети и софистицирани, а се бара од компаниите да усвојат алатки, стратегии и најдобри практики за заштита на нивните средства за податоци.

Google Pixel 3: Прегледи за професионалци (TechRepublic)

Најновиот телефон со предводник на Android обезбедува најголема точка за влез во целосниот екосистем на додатоци и услуги на Гугл, без компромис или пренасочување.

iPad Pro 2018: Измамник (TechRepublic)

Во октомври 2018 година, Apple ја ажурираше линијата iPad што се фокусираше на компанијата. Еве ги важните детали што професионалците треба да ги знаат за iPad Pro 2018.

Т-Мобиле ја надмина целта на Q3 со 1,6 милиони дополнителни нето-претплатници

Постпејд Черн на Т-Мобиле исто така влезе со 1,02 проценти, трет најнизок рекорд за компанијата.