Ставањето влажен iPhone во ориз НЕ го отстранува – тоа се работи што мора да ги направите

  Влажниот iPhone може да биде непријатност - и оризот може да ги влоши работите

ДАБИТЕ влажен iPhone? Можеби сте слушнале дека тоа мора да биде директно во сад ориз – но тоа не е точно.

Вметнувањето на iPhone во ориз не е многу ефикасно, може да го оштети вашиот мобилен телефон и значи дека ќе изгубите многу подобар метод за сушење.

  Влажниот iPhone може да биде непријатност - и оризот може да ги влоши работите

4

Влажниот iPhone може да биде непријатност – и оризот може да ги влоши работитеКредит: Алами

Исушете го iPhone со ориз – дали ова навистина функционира?

Постојат многу начини на кои луѓето се обидуваат да ги исушат своите телефони.

Ова вклучува ужасни и искрено опасни решенија кои вклучуваат печки и фен за коса.

Едно од најпопуларните решенија е да се држиме до сад со ориз – но за жал, неговата ефикасност е само мит.

Оризот не може да ја апсорбира водата од воздухот доволно ефикасно за да ја исчисти внатрешноста на уредот.

  Не ставајте ориз во вашиот iPhone - постои подобар начин да се ослободите од влагата на вашиот мобилен телефон

4

Не ставајте ориз во вашиот iPhone – постои подобар начин да се ослободите од влагата на вашиот мобилен телефонКредит: Гети – Соработник

Можеби успеавте со овој метод, но телефонот веројатно ќе работи добро без интеракција со оризот.

Но, фрлањето на вашиот мобилен телефон во ориз е претежно бескорисно.

Всушност, би можеле да завршите сериозно оштетување на вашиот вентилатор.

Ставањето мало жито ориз во пристаништето или прашина во некои дупки може да биде многу вознемирувачко.

И обидот да се отстрани заглавен предмет може да предизвика гребнатини или оштетување на вашиот мобилен телефон.

За среќа, постои подобар начин.

Исушете влажен iPhone – најдобриот начин да го направите тоа

Прво, исклучете го вашиот iPhone веднаш. Сакате да спречите влажноста да влијае на активното коло.

Исушете со крпа за хартија или микрофибер крпа.

Потоа, отстранете ги сите компоненти, како што е фиоката за SIM или дури и батеријата ако користите слушалка за Android (каде е можно отстранување на батеријата).

Следно, поставете го уредот во вреќа со поштенски код за да го одржува херметички.

Но, пред да го затворите, ставете неколку кесички од силика гел.

  Пакетот „силика гел“ е вистинското решение за сушење паметни телефони

4

Пакетот „силика гел“ е вистинското решение за сушење паметни телефониКредит: Викимедија Комонс / Даниел Климент

Ова е мал пакет за десиканти на кој често наоѓате кутии со чевли.

Тие привлекуваат влага многу ефикасно и работат подобро од обичниот стар ориз.

Може да го купите ефтино преку Интернет – или можеби веќе имате неколку артикли дома.

Откако силикатниот пакет е во торбата, заклучете го и оставете го.

Мора да почекате најмалку три дена пред да ја отворите торбата и да го извадите мобилниот телефон.

Нема да биде лесно, но играта на чекање ви дава најдобра шанса да вклучите работен телефон.

На кратко, еве како да исушите влажен iPhone:

 1. Веднаш исклучете го телефонот
 2. Исушете со ткиво и обидете се да влезете и во пристаништето
 3. Отстранете ги отстранетите компоненти, вклучувајќи ја и батеријата (ако е можно, ако користите Андроид слушалка) и SIM-картичката
 4. Ставете го уредот во торба што може да се затвори
 5. Торбата е со кесички од силика гел
 6. Заклучете ја торбата и оставете ја 72 часа
 7. Вклучете го вашиот мобилен телефон и молете се на боговите на паметниот телефон

За жал, не постои загарантиран метод за зачувување на вашиот мобилен телефон – затоа подгответе се за најлошото.

Дали сушењето на вашиот iPhone гарантира дека ќе биде добро?

Не, сè уште може да се скрши – и дури и ако работи, можеби не засекогаш.

Лошата вест е дека вашиот мобилен телефон сè уште може да биде оштетен на долг рок, дури и ако работи веднаш.

Водата за сушење на внатрешните компоненти може да го започне процесот на корозија што може да ги оштети оштетените компоненти.

Значи, може да откриете дека влажниот мобилен телефон престана да работи неколку месеци по инцидентот.

  Повеќето модерни iPhone телефони се водоотпорни, но секогаш е добра идеја прво да не ги тестирате

4

Повеќето модерни iPhone телефони се водоотпорни, но секогаш е добра идеја прво да не ги тестиратеКредит: Гети – Соработник

IPhone водоотпорен модел – Можеби нема потреба да го донесувате вашиот мобилен телефон

Епл веќе со години го прави iPhone водоотпорен.

Значи, постои добра шанса дека веќе имате водоотпорен iPhone.

Ако имате iPhone 7 или понова верзија, тие се оценети како водоотпорни до длабочина од три метри вода до 30 минути.

Постарите модели на iPhone не се оценуваат со истиот стандард, затоа внимавајте кога ги држите во близина на вода.

Ајфон трикови да се обидете денес

Еве некои од најдобрите …

 • Пишување на покажувачот – Кога пишувате, држете ја празно место за да ја претворите тастатурата во табла, што ќе ви овозможи полесно да пренесувате зборови и реченици
 • Затворете ги сите јазичиња Сафари – За да го направите ова наеднаш, само држете го полето за преклопување во долниот десен агол и притиснете ги затворете ги сите јазичиња
 • Бришење многу фотографии брзо – Држете фотографија и повлечете го прстот дијагонално во Фотографии за да изберете повеќе слики одеднаш, а потоа притиснете избриши
 • Претворете ги валутите брзо – Повлечете надолу од горниот дел на почетниот екран (или повлечете лево надесно на iPhone X), потоа допрете на шипката и напишете валута (како 200 УСД) и таа автоматски ќе се скрие во вашата локална валута
 • Проверете дали ќе ја надградите батеријата – Батеријата во паметните телефони се намалува со времето. Едноставно одете во Поставки> Батерија> Здравје на батеријата и проверете го Максималниот капацитет за читање. Батериите генерално се сметаат дека се носат кога вашиот капацитет паѓа на 80%. Ако сте под, можете да купите батерија за размена од Apple
 • Поместете ги апликациите побрзо – Држете ја апликацијата сè додека не почне да се тресе, потоа (додека сè уште држите) допрете на друга апликација, предизвикувајќи да се собере за да можете полесно да ја преместите

На крајот на краиштата, отпорот на вода е само упатство – и не е одредница за да се обидете да удрите лично.

Не започнувајте да го фрлате вашиот iPhone во мијалник или базен, затоа што тоа не може да заврши добро.

Малите пукнатини, водата под висок притисок, температурните промени и многу други фактори можат да ја намалат отпорноста на водата.

Навивачите на IPhone 11 легнаа цела ноќ на лондонскиот брод „Епл“ освен за новото издание

Во другите вести, овој генијален трик за iPhone кој го сакаше мама ви овозможува да го „заклучите“ екранот на допир.

Apple, наводно, планира да лансира нов ефтин iPhone на 31 март.

Наводно шпекулирани снимки за iPhone се појавија на Интернет, но фановите веруваат дека станува збор за лажни.

И прочитајте за сите карактеристики на Samsung Galaxy S20 што вашиот iPhone ги нема.

Дали знаевте дека има паметни совети за iPhone или трикови? Известете ги во коментарите!


Ние плаќаме за вашата приказна! Дали имате приказна за тимот The Sun Online Tech & Science? Испратете ни на е-пошта на [email protected]