Студената војна се води на Интернет. Русија ги замрзнува LinkedIn

https://1.bp.blogspot.com/-tD3kZQpEF9M/WBDkmJxc1xI/AAAAAAAAp-U/snyLVv9R5aUwWKBmaUNnTJK2CFQxzAVGgCLcB/s1600/russia-linked

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Студената војна се води на Интернет. Русија ги замрзнува LinkedIn

LinkedIn е блокиран во Русија откако Мајкрософт го набави. Еве го одговорот на Кремlin во САД

Во последно време Поврзано во беше купена од Мајкрософт за околу 26,2 милијарди долари, но социјалната мрежа посветена на професионалци во Русија е блокиран откако московскиот суд донесе одлука дека нема да ги почитува локалните регулативи со кои се уредува обработката на личните податоци на корисниците и затоа ги наметна блок. Сега во седиштето на Поврзано во се изучува одговор за да се жали.

Ова се должи на фактот дека според рускиот закон одобрен во 2015 година се утврдува дека онлајн платформите што обработуваат или складираат информации на руски граѓани мора да ги зачуваат на сервери лоцирани во земјата додека LinkedIn, но не само неа, ги зачувува и на серверите лоцирани во странство што би ја поткопало приватноста на руските корисници.

Ако од една страна правилото е точно, бидејќи податоците на руските граѓани мора да престојуваат во Русија, од друга страна постои страв дека овие може да бидат предмет на проверки од страна на руската влада.

Сега беше редот на LinkedIn, но наскоро би можеле да бидат од другите, како Твитер, Фејсбук, кои исто така зачувуваат податоци во странство, во споредба со земјата за вистинска употреба. Значи моментот за 5 милиони руски корисници Членовите на „LinkedIn“ веќе немаат пристап до страницата.

Портпаролот на LinkedIn, Аноек Екхардт вели:

Одлуката на рускиот суд потенцијално би можела да го спречи пристапот до LinkedIn за милиони членови што ги имаме во земјата и за компаниите кои користат „LinkedIn“ за да го развиваат својот бизнис. Би сакале да се сретнеме со Роскомнадзор за да разговараме за барањето за локализација на податоците.

Толку сериозен удар за LinkedIn што сигурно ќе има последици од други социјални и веб-услуги.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!