сè што знаеме за следното преклопување Samsung

semua yang kita ketahui tentang lipatan Samsung berikutnya

Гласините говорат дека следниот паметен смартфон на Samsung ќе биде лансиран на 11 февруари. Погледнете сè што веќе го знае Galaxy Bloom (Galaxy Z Flip)

Шансите се веќе знаете второ телефони за виткање се Samsung намера да започне. Во октомври минатата година, компанијата ја искористи конференцијата што се одржува секоја година за развивачите и покажа дел од тоа што треба Галакси З Флип или Галакси Блум: вашиот втор преклопен мобилен телефон, овој пат со формат вертикално.

Samsung се очекува да лансира вертикални набори во текот на Моторола воведете нова РАЗР, реинтеграција на стариот RAZR V3 со флексибилен екран. Во текот на изминатите неколку месеци, гласините за „Samsung RAZR“ добија интензитет и сега се шпекулира дека ќе биде лансиран нов корејски преклоп заедно со Галакси S11 (или Galaxy S20), следно 11 февруари.

Она што е познато досега за новиот преклоп на Samsung

Galaxy Fold: Првиот преклоп на Samsung мораше да се повлече откако доживеа проблем со екранот

тоа Галакси папка е првиот паметен паметен телефон кој е многу важен за пазарот и му е потребен на Samsung храброст да лансира нешто што скоро никогаш не се случило. Тоа е исто така неопходно упорност од компанијата, со оглед дека веќе во првите денови од нејзиното лансирање, паметниот телефон претстави критична маана и мораше да ја собере својата тест единица, да стане повторно се отвори неколку месеци подоцна.

Во тебе второ флексибилен смартфон со екран, се очекува Samsung да научи од грешките и конкуренцијата. Модел сака Huawei Mate X и самиот РАЗР, кој има шарки и екрани кои се чини дека се поотпорни, треба да инспирираат неколку решението да се види во следниот корејски преклоп. Покрај тоа, се надеваме дека Галакси Блум (или) Галакси З Флипмногу поевтино од Фолд, лансиран во САД од прекумерна 1.980 долари (Р 8.117 $)

Објавување на слики на Motorola RAZRMotorola RAZR е првиот преклоп со дизајн на флип, носејќи конструкција која ветува поголема издржливост

Првото нешто што е познато за новиот модел е тоа нема да биде редот директно до Галак Фолд. Иако има и преклопен екран, сепак вертикален дизајн оддалеченост од првичниот предлог Преклопете: телефони што исто така се таблети. Исто како RAZR, мора да се искачи и Galaxy Bloom / Galaxy Z Flip бран на носталгија Превртете го мобилниот телефон и повлечете ги оние што бараат нешто повеќе преносен – паметен телефон со целосна големина, кој кога е затворен, е многу помал.

Друга разлика во однос на Fold ќе биде Целна публика. Со оглед на тоа што беше лансиран Galaxy Fold како луксузен уред за рани посвојници (луѓе кои купуваат технологија во скоро експериментална состојба), дека Galaxy Bloom или Z Flip ќе бидат посеопфатни. Како што рековме, тоа нè натера да го очекуваме поевтино, иако е недостапен и има дизајн посилен, без шарки што овозможуваат влегување прашина и без скршен екран погрешно дејство од страна на корисникот

Визуелен Галакси Блум или Галакси Samsung Z FlipСамсунг покажа проекции за тоа кој ќе биде следниот патен паметен телефон

Говорејќи на екранот, медиумите не покажуваат кој големина што треба да се свитка. Земајќи го RAZR како основа, можно е да има и екран 6,2 ″ пропорција 21: 9, што ќе ве направи повеќе долг и тесен од нормален паметен телефон со оваа големина. Кога затворено, преклопувањето „Моторола“ им овозможува на корисниците да комуницираат мал надворешен екран – што исто така треба да го видиме кај моделите Samsung.

Три камери во вкупно и 8К видео снимање

сè што знаеме за следното преклопување Samsung 1 Пред неколку дена се појави слика на Галакси Блум (или Galaxy Flip Z)

Пред неколку месеци видовме како изгледа прототип, сосема убедливо, од начинот на кој Galaxy Z Flip или Galaxy Bloom. Од она што може да се разбере од сликата (погоре), уредот ќе го има две камери надвор – најверојатно главните леќи и широкоаголните леќи – и а внатрешна камера (преден) вграден на екранот. Иако прототипот се чини дека е во многу напредна фаза на развој, се надеваме дека ќе има и финалниот модел трета надворешна камера, како што се случи на телефон S10.

И двајцата Егзинос 990 и Snapdragon 865, нов high-end процесор од Samsung и Qualcomm, има поддршка за фотоапарати со голем број на мегапиксели и снимање на видео 8K. Со тоа, голема е веројатноста дека ќе ја видиме оваа можност во следниот модел, при што има и поддршка 5G мрежаВи благодарам за чипот.

сè што знаеме за следната 2 пати на Samsung

Присуството на овој процесор исто така ќе биде интересна разлика затоа што, иако е производ со многу висока технологија, процесорот Моторола РАЗР носат среден и релативно стар процесор (Qualcomm Snapdragon 710), што може да спречи многу луѓе да плаќаат 1.500 американски долари (Р 6,216 американски долари) дека производителот има намера да праша кога уредот стигнете до продавницата.

Формат и можни технички ограничувања

сè што знаеме за следната 3 пати на Samsung Можно е моделот да нема иста „брада“ како „Моторола РАЗР“

Иако се чини јасно дека правоаголникот е преклопен на квадрат, тоа е тоа тоа не е правило за телефони со дизајни за флип. И двајцата прототип Видов погоре колку презентирани на конференцијата Samsung немаат „брада“, но РАЗР го има и е таму за повеќе техника естетиката или носталгијата: на Моторола му треба тој простор за да влезе антена на уредот, затоа што мора да биде тенка дури и кога е затворена.

Ова покажува дека, можеби, дизајн Галакси Блум (или) З Флип, запомнете) сè уште има некои ограничувања: Samsung веројатно ќе реплицира цврсти шарки RAZR, како и подобро затворање на изложената страна така што прашината не може да влезе во екранот и уништи го уредотСепак, дизајнот не е целосно можен без проблем. Овој вид технологија е многу нов, всушност, е така ние дури и не знаеме сите проблеми што може да ги има.

сè што знаеме за следното Samsung fold 4 Сликите со прототипи сè уште покажуваат многу тенки рабови

Но, ајде да замислиме дека Samsung најдете го решението за сите потешкотии наведени погоре: останува да се види дали паметниот телефон ќе биде тесен како и РАЗР. Во традиционалните мобилни телефони, „Моторола“ веќе се обложи Motorola One Vision, кој исто така има подолг екран (21: 9) и не се грижи за тоа. Ако не го повторите ова достигнување, Samsung може да го стори тоа Галакси Блум исто така, повеќе квадрат, што ќе го направи екранот да изгледа ист како оној што се гледа на другите уреди (18: 9), но ќе го направи екранот да се свитка многу широк кога е затворена.

Без оглед на тоа што избира производителот, има неколку профитот од преклопен со дизајн на флип: покрај тоа што се помали кога се склопуваат, преклопните ознаки се појавуваат на екранот (да се соочиме со тоа не може да се избегне) е многу помал, затоа што дел од екранот страда од напнатост од набори исто така помалку. Покрај тоа, ако е можно да се користи задна камера кога уредот е затворен (RAZR го прави ова), корисниците ќе можат да го имаат нарцистички со максимален квалитет можеби.

Датум на објавување, цена и конечни шпекулации

сè што знаеме за следната пати 5 на Samsung Се надеваме дека Galaxy Bloom или Galaxy Z Flip ќе биде објавен на 11 февруари, со семејства S11 или S20

Стигнавме кај последната точка од нашиот список за она што е веќе познато Галакси Блум или Галакси З Флип. Со тоа, на ум доаѓаат некои важни сомнежи: кога ќе биде пуштен во продажба, колку ќе чини и што носи разлика плус преклопен екран (ако тоа не е доволно за вас).

Првото од овие сомнежи е полесно да одговорам: се очекува следно преклопен Самсунг откри нова линија S (што може да се нарече S11 или S20), на Интернет 11 февруари. Кореја неодамна откри дека има намера да го лансира Galaxy Fold во Бразил утре (16) И покрај тоа што дури немаме храброст да шпекулираме за цената на папката овде, открива дека да, можеби е и Галакси Блум (или З Флип) стигнете до Бразил за неколку месеци.

Како за цена, информации од татковина од Samsung покажува дека преклопот може да биде вреден „само“ 850 долари (Р 3.533 УСД) За смартфоните од ваков вид, сепак, овој број изгледа премногу низок, особено ако го сметаме тоа РАЗР ќе ве чини 1500 УСД кога ќе ги погоди продавницата и Самсунг не мора да се намали на уредот, како во количината на ресурсите, така и во квалитетот на крајниот резултат што ќе го има.

сè што знаеме за следното преклопување Samsung 6

Конечно, има уште многу факти прашање од одговорот за следниот Галакси со флексибилен екран. Можно е дека на 11-тиот настан, Самсунг ќе се ограничи на презентирање на уредот, без да достави толку многу детали, оставајќи го официјалното лансирање за Мобилен светски конгрес, што ќе се одржи во Барселона, Шпанија, помеѓу 24 и 28-ми февруари.

До тогаш, ние ќе продолжиме без многу сигурност за што функција, и решението, производителот ќе обезбеди преклопен екран. Исто така, треба да се најдат други аспекти на моделот, како што е автономија (која ќе ја има) две батерии меѓусебно поврзани?), ќе има приклучок за слушалки, боја, достапност и изведбата.

Преку: CNET