Таа се враќа! Сега можете да ја преземете CamScanner од Google Play Store без вируси

tersedia play store Camscanner lagi

CamScanner глуми во еден од најновите скандали од Play Store. Апликацијата, која е преземена повеќе од 100 милиони пати од продавницата на Google, има вирус што е откриен од тимот на Kaspersky Labs. Иследникот веднаш го известил Гугл, па CamScanner беше отстранет од Play Store.

Па, по тој инцидент, од Androidphoria, ги препорачуваме 3-те најдобри алтернативи за CamScanner. Сепак, не е потребно: CamScanner сега е повторно достапна во продавницата на Google Play. Очигледно, развивачите на апликации решиле проблеми поврзани со вируси, што се, всушност, тоа не е негова вина. Всушност, CamScanner беше жртва на сето ова и ние веднаш ќе ви ја кажеме причината.

CamScanner не е виновен за вирусот, оваа апликација е заразена со реклами

Камзанер беше хакиран

Одговорните за CamScanner, врз основа на образложение, изјавија дека апликацијата е жртва на а комплет за развој на рекламен софтвер, обезбедени од страна на Адхуб. Вториот е она што го вчитува вирусот во CamScanner без дозвола од инвеститорот. Како резултат, CamScanner веќе ги прекина врските со AdHub и, се разбира, тие го отстранија малициозен софтвер.

Очигледно Гугл ги потврди овие информации и потврди дека апликацијата сега е без вирус. Така, сега можеме да ја преземеме најновата верзија на CamScanner од Play Store.

Дали вреди повторно да го инсталирате CamScanner?

Апликација Camscanner за скенирање на документи за андроид

Лично, јас не би препорачал повторно да ја инсталирате оваа апликација. Постојат многу апликации алтернативи со ист или подобар квалитет од CamScanner Можете да го инсталирате бесплатно и тоа никогаш не било поврзано со таков проблем. Освен тоа, не знаеме дали CamScanner ја кажува вистината за вирусите, па затоа нема смисол повеќе да им штетиме на мобилните телефони.

Во принцип, избегнувајте каква било апликација што прикажува многу реклами. Не го заборавај тоа она што го прави вирусот CamScanner е „измама со кликнување“, што се состои од отворање реклами на вашиот мобилен телефон без да сфаќате дека генерира лажен приход. На пример, можете да го користите Google Drive за скенирање документи без да се грижите за реклами. На крајот, сепак, одлучувате дали имате доверба во CamScanner или не.

Ресурси | Андроид полиција

! функција (f, b, e, v, n, t, s) {ако (f.fbq) се врати; n = f.fbq = функција () n.callMethod? n.callMethod.apply (n, аргумент): n.queue.push (аргумент)}; ако (! f._fbq) f._fbq = n; n.push = n; n.товарено =! 0; n.version = ‘2.0’; n.queue = (); t = b.createElement (e); t.async =! 0; t.src = v; s = b.getElementsByTagName (e) (0); s.parentNode.insert Пред (t, s)} (прозорци, документи, ‘скрипти’, ‘https: //connect.facebook.net/en_US/fbevents.js’);