Телстра отвора центар за иновации во Бангалор

Telstra membuka pusat inovasi di Bangalore

Извршниот директор на Телстра Енди Пен објави дека неговата компанија ќе отвори Центар за иновации и способности во Бангалор подоцна оваа година, велејќи дека тоа ќе помогне да се надмине недостатокот на ИТ вештини во Австралија.

Според Пен, овој недостаток ќе достигне околу 60,000 квалификувани работници во ИТ секторот во текот на следните пет години.

„Бангалор е Силиконската долина на Индија, па дури и таму се натпреваруваме за таленти со оние како„ Епл “,„ Гугл “и други дигитални компании“, рече Пен за време на говорот во австралискиот комитет за економски развој (ЦЕДА) во средата.

“Овој центар за иновации и способности го консолидира нашето присуство во Индија, каде што работевме со многу партнери и развивме внатрешен талент што претходно го стекнавме од трети страни. Ова значи дека можеме брзо да регрутираме, развиваме и подобриме таленти во сите наши бизниси. “

Пен исто така ги критикуваше „значајните негативни коментари“ низ САД и Велика Британија за имиграцијата, нарекувајќи ја „нездрава и потенцијално опасна патека за преземање на светот“.

„Треба да градиме вештини, а не wallsидови“, рече Пен.

„Одржливата политика за миграција е многу важна за Австралија и е важна за Телстра да ги привлече и регрутира вистинските таленти и способности што треба да ги промениме и ефикасно да се натпреваруваме на глобалната сцена.

„Добро насочена политика за миграција која е добро насочена е креаторите на работни места, а не оние кои се занимаваат со работа“.

Главниот извршен директор објасни дека квалификуваниот пазар на трудот во Австралија е премногу мал за потребите на „Телстра“, што значи да се ангажираат повеќе инженери за софтвер од други земји.

Сепак, телекомуникациските компании исто така работат со локалните универзитети за да помогнат во развојот на бараните вештини, вклучително и преку мрежи дефинирани со софтвер, машинско учење и големи податоци.

Како резултат, тој рече дека Телстра ќе биде посветена на однесување на одреден број на дипломирани студенти со партнери во високото образование секоја година.

„Како нација, ние мора да сториме повеќе за да добиеме правилен баланс помеѓу она што го прави владата, она што му треба на приватниот сектор и она што се предава на институтите и универзитетите“, додаде тој.

„Кога ќе ги разгледаме длабоките вештини за технологија што ни се потребни, кога ќе го разгледаме нашиот профил за раст, Австралија не може да ги исполни нашите барања на краток рок.

„Ние мора да го искористиме глобалниот пазар на таленти додека проблемот се решава дома“.

Пен ја припиша загубата од 8000 улоги во Телстра на лансирањето на Националната широкопојасна мрежа (НБН), за која тој рече дека ЦЕДА ќе резултира во загуба на телеко „помеѓу една третина и половина од нашите приходи“.

Тој, исто така, посочи на непосредно лансирање на 5G, велејќи дека ќе пристигне „точно во исто време кога ќе настанат голем број други вонредни технологии“, вклучувајќи мрежи утврдени со софтвер, вештачка интелигенција, Интернет на нештата (IoT), машинско учење и cloud computing .

Минатиот месец Пен изјави за ЗДНет дека телекомуникациската компанија потпишала серија договори за време на ЦЕС 2019 во Лас Вегас, при што клиентите на „Телстра“ во Австралија имаат првиот пристап до 5Г паметните телефони.

Главниот извршен директор посочи дека додека Телстра потпишува „голем број договори“ со некои од најголемите светски брендови за паметни телефони, сепак има и други брендови што можат да се користат.

„Постигнавме голем број договори со голем број даватели на услуги кои ќе ни овозможат пристап до уредот, но има уште други – времето не е дадено на испорака на нивните уреди“, рече тој за ЗДНет.

Пен изјави дека Телстра нема да ги види или тестира вистинските уреди во својата мрежа до неколку недели пред да замине на продажба, но додаде дека тимот за транспорт работи на нивниот развој.

„Работевме со нив зад сцената, така што нашите инженери работеа заедно за да го тестираат уредот. (Во тоа време) навистина бевме во можност да го работиме директно на нашата комерцијална мрежа, тие обично беа доста напредни“, рече тој

„Самите производители на уреди, тие имаат прилично тесен распоред;„ Епл “е пример, тој води годишен циклус, така што тие се соочуваат себеси по тоа што прават многу работа за да се обидат и да ја направат иновацијата потребна за да донесат нови искуства на нивните телефонски уреди, па нивната способност последователно да им ги даваат новите телефони на операторите беше во недостиг однапред “.

Телстра ја надмина својата цел да се префрли на 200 страници од 5G до 2018 година, со тоа што Пен рече дека достигна 207 до крајот на декември, вклучително и низ Канбера, Аделаид, Перт, Голд Коуст, Тоумомаба, Бризбејн, Сиднеј и Мелбурн.

Телекомуникациската компанија сè уште не ги откри своите цели за 2019 година.

„Ние сакаме да се осигураме дека ќе добиеме национално покритие, и регионално и метро покриено, и сега ова е навистина функција на тоа колку брзо се движи напред екосистемот на уредот, и сега е доста динамично“, рече тој.

Телстра во моментот е вклучена во дискусиите за да разговара за нови договори за преговори со компанијата со своите работници. Дискусијата трае веќе шест месеци, при што Синдикатот за комуникации досега е незадоволен од она што Телстра има да го понуди. Синдикатот оваа недела ги повика членовите да изберат да преземат индустриска акција што е заштитена.

„Неправедна понуда за плата од Телстра значи дека можноста на вашето семејство да ги задоволи зголемувањето на трошоците за живот е намалена за повеќе од половина процент“, велат од синдикатот.

„Понудата за плата на Енди Пен-инчер не е зголемување на платите – тоа е намалување на платите, во реална смисла“.

Поврзано покритие

Забраната за Huawei беше последното лансирање на TPG од австралиската мобилна мрежа

Австралиската телекомуникациска компанија соопшти дека недостигот на јасна пата за ажурирање до 5G ќе го натера да стави крај на нејзиното лансирање на мрежата.

Веризон рече дека „ласерскиот фокус“ ​​на 5G по солидна Q4 прилагодена добивка

Веризон направи голем отпис за Веризон Медиа, но додаде дека додаде 1,2 милиони клиенти за малопродажба и се смени да се фокусира на 5G искуството.

LG основаше истражувачки центар 6G во KAIST

LG Electronics и Институтот за напредна наука и технологија во Кореја (KAIST) отворија истражувачки центар 6G за да работат заедно на развој на следната генерација на безжични мрежи.

Како 5G може да го отклучи IoT потенцијалот

Интернетот на нештата ќе вклучува неверојатна количина на податоци – и следната генерација на безжична комуникација може да игра клучна улога.

5G, паметни градови и други врвни технолошки трендови за 2019 година (TechRepublic)

Квантитативната футуристистка Ејми Веб ги споделува своите предвидувања за технолошкиот тренд во 2019 година.

Приватната LTE & 5G мрежа надминува 5 милијарди долари секоја година во 2021 година (TechRepublic)

Продавачите на опрема започнуваат технологија „мрежа во кутија“ за владите и компаниите кои сакаат да распоредат мрежни широки области во области без соодветна инфраструктура.