Темен режим WhatsApp Android: како да го активирате СЕГА

Темен режим WhatsApp

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Темн режим WhatsApp: еве како да го активирате на Android паметните телефони. Како да имате црна тема или Темен режим на WhatsApp Android? Еве го упатството

Темен режим WhatsApp

ЈАНУАРИ 2020 Ажурирање – Темниот режим е ОФИЦИЈАЛНА достапна за корисниците на Бета

Дали сакаш активирајте Темен режим на WhatsApp за Android? Дали сте уморни од класичната јасна тема на WhatsApp и сакате веднаш активирајте ја црната тема на WhatsApp на Android?

Вие сте на вистинското место!

Во овој водич ќе ги видиме сите методи што ги имате на располагање овозможете го Dark Mode на WhatsApp веднаш за Android, без да се чека официјалното објавување на оваа новина од WhatsApp, која чека веќе премногу долго.

Да не се изгубиме во џагор: оттогаш темниот режим на WhatsApp тоа е една од најочекуваните одлики на корисниците, за естетските и енергетските придобивки што може да ги донесе, ајде да видиме веднаш како брзо да го овозможите на вашиот паметен телефон Андроид.

Темно режим WhatsApp Android

Како да го активирате темниот режим на WhatsApp? Ајде да дознаеме заедно!

ЗАБЕЛЕШКА: ние секогаш ќе го одржуваме упатството ажурирано и ќе ги вметнуваме сите методи што ви се достапни за да го активирате Темниот режим на WhatsApp.

Како што се очекуваше, засега Темниот режим на WhatsApp НЕ е официјално достапен на Android. Сепак, постојат некои алтернативни начини за активирање на црната тема и ќе ги видиме заедно подолу.

Dark Mode конечно пристигна на WhatsApp, барем во верзијата Бета. Исто така, наскоро ќе пристигне во официјалната верзија на Play Store, но во меѓувреме, да видиме како да го овозможиме тоа.

Официјален режим од јануари 2020 година

Како што се очекуваше, од крајот на јануари 2020 година темната тема на WhatsApp е официјална: еве како да го пробате на Android.

Да ја има темната тема, во моментот, треба да го користите бета верзија на WhatsAppили верзијата 2:20:13.

Може да се претплатите на бета следејќи ги упатствата во овој напис или директно да ја преземете apk на оваа верзија, која ќе се инсталира рачно со кој било управител со датотеки.

Штом се заврши ова, мора:

 • оди на Поставки за WhatsApp (со притискање на трите вертикални точки од горниот десен момент веднаш штом ќе се започне апликацијата)
 • за да изберете Разговор > Тема
 • од тука можете да изберете дали секогаш активирајте ја темната тема или дали да има WhatsApp автоматски да ја избере темата врз основа на општите поставки на системот. Последната ставка во моментов е преведена лошо (се вели „Системска грешка“, Но, тоа всушност функционира одлично). Алтернативно, може да има опција да се овозможи темната тема врз основа на режимот за заштеда на енергија, т.е активирајте го автоматски само ако некоја функција е активна за зачувување на батеријата

Во секој случај, само обидете се со присутните артикли за веднаш да го видите ефектот.

Искористете грешки во WhatsApp

Во моментот најбрзиот и најлесен начин да се стигне активирајте ја црната тема на WhatsApp за Android е тоа на:

 • ажуриран паметен телефон на Андроид 10
 • имаат Бета верзија на WhatsApp
 • активирајте го црна тема на паметниот телефон
 • отворете WhatsApp, притиснете на иконата за три точки од горниот десен агол, следете ја патеката Поставки> Чет> Позадина и изберете ја ставката Нема позадина
 • отворете разговор каде што беше споделено видео на YouTube (на пр. ОВА)
 • чувајте ја тастатурата активна во разговорот (со притискање на напиши порака)
 • отворете го видеото на YouTube во режимот Слика-во-сликазатоа, без да ја напуштите апликацијата, но кликнете на сликичката што ќе се појави
 • ако сè оди на вистински начин, треба да бидете во можност активирајте ја црната тема (Темен режим) WhatsApp автоматски на овој начин

Во мојот случај, овој метод не функционираше, но неколку корисници на интернет тврдат дека успеале да го активираат Dark Mode на овој начин.

Ако тоа не функционираше во вашиот случај, сè уште има алтернативи.

Изменети верзии на WhatsApp за Android

Не секој го знае тоа, но со вклучување на мрежата може да најдете многу модифицирани и неофицијални верзии на WhatsApp кои нудат многу прилагодувања и дополнителни функции.

Овие програми се идентични во сите погледи со оригиналниот клиент WhatsApp, но нудат поголема слобода на прилагодување, како што е можноста за активирање на црната тема со еден клик.

Меѓу многуте алтернативни клиенти на оригиналниот WhatsApp, препорачувам да пробате:

Апликациите се практично идентични едни на други, тие едноставно доаѓаат од различни развивачи.

За да ги користите овие модифицирани верзии на WhatsApp за Android, ќе ви требаат:

 • деинсталирање на оригиналниот WhatsApp од вашиот паметен телефон
 • преземете го изменетиот клиент во формат АПК на вашиот паметен телефон
 • инсталирајте го со заеднички менаџер на датотеки
 • започнете со изменетата верзија на WhatsApp и прилагодете ја по желба

Проблемот е во тоа овие модифицирани клиенти WhatsApp НЕ поддржуваат резервна копија од Google Drive: па ако имате намера да ги заштите вашите WhatsApp на Google Drive и потоа да ги вратите на овие неофицијални апликации, знајте дека НЕМА да биде можно. Вие само ќе можете да направите локална резервна копија на вашиот паметен телефон и потоа да ја вратите рачно, но НЕ ќе можете да поминете преку Google Drive.

Покрај тоа, би сакал да истакнам дека со овие неофицијални верзии на WhatsApp можете да ја ризикувате забраната. Тоа е многу релативен ризик, но во никој случај не може да се отфрли и се чини дека е фер да ви го посочам.

Заклучоци

Овие се методите што ви се достапни сега за да ги активирате Темен режим WhatsApp Android.

Сметам дека е ABSURD дека програмата како WhatsApp сè уште не ја нуди оваа функција на своите корисници: но како е можно? Што е потребно за да се воведе црна позадина и да се затемни целиот интерфејс? Дали е можно некогаш програмерите на WhatsApp да не можат правилно да ја спроведат оваа новина? Телеграма го нуди тоа со години и не ми се чини дека нејзините развивачи се мачеа да ја воведат црната тема.

Јас навистина не знам што да кажам. Само се надевам дека овој проклетан Темен режим за WhatsApp ќе пристигне наскоро на Android, затоа што сега оваа програма е единствената што останува со јасен интерфејс, што ме заслепува во темница.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!