Тестирајте ја моќноста на вашиот smartphone со Android со овие апликации

Апликации за тестирање на перформансите на паметниот телефон Андроид

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Дали сакате да дознаете колку е моќен вашиот Android телефон? Дали сакате да ја тестирате моќноста на вашиот паметен телефон? Еве ги најдобрите апликации за репер на Android

Апликации за тестирање на перформансите на паметниот телефон Андроид

Сакате да направите хардверски тест на вашиот паметен телефон Андроид? Сакате да дознаете колку е моќен вашиот телефон во споредба со другиот?

Нема проблем, само преземете ги вистинските програми за да го сторите тоа за неколку моменти.

И во овој напис ги посочив најдобрите апликации за изработка на тестирајте ја компјутерската моќ на вашиот паметен телефон.

Дека имате телефон Huawei, Honor, Samsung, Oppo, Sony, Motorola, Xiaomi, Redmi или други мали работи: токму тоа оперативниот систем е Android и има пристап до Play Store.

Во овој момент се што треба да направите е да ги преземете апликациите што ги избравме подолу. Доста со разговор, ајде да започнеме со списокот со апликации што треба да ги преземете за да направиме хардверски тест на вашиот Android.

Апликација за одредници на Android: еве ги најдобрите

Geekbench 5

Geekbench 5

Крос-платформа програма која ви овозможува да ја споредите компјутерската моќ на сите телефони со Android. Таа е една од најпопуларните, сакани и ценети програми.

Анализира процесорот на телефонот, но и започнувањето со апликации и програми во „реалниот живот“, за да може што е можно попрецизно и веродостојно.

PCMark Work 2.0

Добро направена апликација, која симулира вистинска употреба на телефонот. Без реклами или чудни работи. Убави, чисти и многу информации. Дефинитивно една од најдобрите апликации на списокот.

3DMark – репер на гејмерот

Оваа апликација ги тестира и процесорот и графичкиот процесор на паметниот телефон. Особено, сепак, препорачувам оваа апликација да ја тестира графичката моќност на телефонот.

GFXBench

Исто така, оваа апликација е особено погодна за мерење на графичката моќност на телефонот.

Тест за гасење на процесорот

Многу корисен тест за процесорот: ја турка својата моќност во максимум, тогаш проверува дали моќноста е намалена кога процесорот станува претопло. Изведува 3 тестови со ниски, средни и високи перформанси.

АндроБенч

Корисно за мерење на перформансите на меморијата на паметниот телефон. Навистина одлично, премногу лошо не е добро познато. Со оваа апликација, сите телефони (па дури и microSD на одредено ниво) треба да се тестираат и споредуваат.

БОНУС: процесор-З

За да знаете сè за хардверот на мобилниот телефон, можете да ја инсталирате апликацијата Процесорот-З што ви овозможува да знаете сè за Инсталирана верзија на Android, на Kernel, на процесорот, графичкиот процесор, јадрото и многу повеќе. Не е апликација за одредници, но сепак ви овозможува да откриете сè, апсолутно сè, на хардверот за телефони.

Заклучоци

Во ред, ова се најдобрите апликации што можам да ги препорачам за тестирање на перформансите на паметниот телефон Андроид.

Како што можете да видите, ова се апликации кои ги знаат информациите за мерила на паметни телефони и таблети со Android, за да ги споредат перформансите. И сите тие се слободни.

Ако знаете или користите други, оставете коментар на крајот на статијата и дозволете ми да ги открија.

Некои корисни информации

Пред да ја напуштам статијата, би сакал да ви дадам неколку корисни информации за репер и како најдобро да се тестира на вашиот паметен телефон, за да добиете подобри резултати.

Што е репер?

Репер во компјутерската наука се состои од усерија тестови извршени на уред за мерење на неговите перформанси. Во зависност од аспектите што треба да се анализираат, ќе се изврши специфичен тест на кој ќе му се додели оценка. Збирот на сите овие вредности претставува конечен резултат на репер.

Како да се подготвите за репер

Бидејќи репер-тестовите ќе ги потенцираат различните компоненти на нашиот уред, треба да се преземат некои мерки за да се обиде да влијае на резултатот што е можно помалку:

  • Наполнете ја батеријата на 100% и, по полнењето на телефонот, почекајте најмалку 10-15 минути пред да започнете со тестовите
  • Затворете ги апликациите отворени во позадина рачно или со системот за управување
  • Ако репер го дозволува тоа или во секој случај тестовите не го проценуваат мрежниот капацитет, ставете го уредот во офлајн режим за да избегнете пристигнување повици, е-пошта или други
  • Проверете дали не сте активирале заштеда на енергија
  • Топлината ја влошува перформансите, исто така направете тестови на ладно опкружување и не држете го уредот во рака
  • Не ги вршете тестовите повеќе пати, бидејќи напорите ќе го загреат уредот што ја влошува ситуацијата
🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!