Тест за „Моторола Мото Еден“: акциона камера за …

Prueba de Motorola Moto One Action: una cámara de acción por 280 euros 1

За изненадување, Motorola One Action сака да ги имитира функционалностите на акциона камера. Дали овој предлог ги испорачува своите ветувања? Одговор во нашиот сеопфатен тест.

Тест за Motorola Moto One Action: акциона камера за 280 евра 1

Моторола Една акција

Motorola продолжува да иновира со овој пат интеграцијата на фотографски сензор од трет тип акциона камера на акцијата „Моторола една“. Покрај својот формат 21: 9 што римира со кино, брендот се чини дека одлучи да направи место за себе меѓу паметните телефони. Размислете за мултимедија. Но, дали е тоа навистина капитална добивка и оваа нова карактеристика ви овозможува да направите без специјално напредување?

Податоци

Моторола Еден акционен модел
Верзија за оперативен систем андроид 9.0
Интерфејс на конструкторот Андроид берза
Големина на екран 6,3 инчи
дефиниција 2520 x 1080 пиксели
Густина на пиксели 435 dpi
технологија IPS LCD екран
СОЦ Егзинос 9609
Процесор (CPU) ARMv8
Графички чип (GPU) Mali-G72 MP3
RAM (RAM) 4 оди
Внатрешна меморија (блиц) 128 GB
Микро SD да
Камера (ранец) сензор 1: 12.6 MPCapteur 2: 8 MPCapteur 3: 5 MP
Фронтална камера) 12 пратеник
Снимање на видео
Вифи Wi-Fi 5 (AC)
Bluetooth 5.0 + A2DP + LE
мрежи LTE, HSPA, GSM
Поддржани ленти 2100 MHz (B1), 800 MHz (B20), 1800 MHz (B3), 2600 MHz (B7)
NFC да
Сензор за отпечатоци да
Пристаништа (влез / излез) USB Type-C
Голокализација да
тапани 3500 mAh
димензии 71,2 x 160,1 x 915мм
Тежина 176 грама
бои Бело сина
Цена 289
Производ

Близнак на One Vision, или скоро

За дизајнот нема да застанеме премногу долго, тоа е иста обвивка како и Motorola One Vision. Накратко да резимираме, да запомниме дека се состои од атипичен формат идеален за кино сесија и прилично густ меур во кој се наоѓа предната камера. Во меѓувреме, тој е изненадувачки добро при рака.

Тест за Motorola Moto One Action: акциона камера за 280 евра 2

Тоа е разликата што се истакнува со One Vision. Имаме уште два, но три гола. Всушност, производителот избра да интегрира троен модул за фотографии за да додаде функција наречена акциона камера. Инаку, нема промена: копчињата и пристаништата се поставени на истото место како и нивната блиска братучетка.

Тест за Motorola Moto One Action: акциона камера за 280 евра 3

Екранот ниту се менува, Ве поканувам да го посетите тестот „Моторола Визија Еден“ за повеќе информации. Накратко, боите се нацртани во сина боја, што овозможува многу кул претстава и невозможно да се поправат во конфигурацијата.

Од друга страна, плочата е доволно светла со задоволителен контраст за да се одржи добра читливост дури и на сонце.

Android One и Motorola

Со етикетата Android One, ова мото се приближува до искуството со Android Stock. Но, покрај тоа што има чиста верзија на Android 9 Pie, Motorola носи уште нешто како познатите Moto Gestures.

Безбедносното парче датира од 1 јули 2019 година, што е смирувачко. Уште еднаш, искуството понудено овде е идентично со оној на One Vison, што ќе се спомне неколку пати на овој тест.

претстави

Акцијата Motorola One е опремена со Exynos 9609 4 GB RAM RAM, кој му дава прилично добра флуентност за навигација и извршување на повеќето дневни задачи. Конкретно, се соочува со Кирин 710 на паметен телефон Huawei P или Snapdragon 660 од Redmi Note 7. Резултат на одредниците, тој е поцврст од вториот, но и Motorola One Vision.

Motorola One Action Huawei P smart z Xiaomi Redmi нота 7 Motorola One Vision
СОЦ Егзинос 9609 Кирин 710 Snapdragon 660 Егзинос 9609
AnTuTu 7.x 147.065 131.676 144.013 141,249
Процесорот 58.225 Северна Каролина Северна Каролина
Графички процесор 39.555 Северна Каролина Северна Каролина
UX 37.858 Северна Каролина Северна Каролина
меморија 11.400 Северна Каролина Северна Каролина

Со наслов како „Арена на Валор“, титулата прикажува константни 30 фр / сет без напор. Искуството е доволно флуидно за да биде пријатно. За жал, стабилноста не е во местото на состанокот кога паметниот телефон се обидува да пребарува 60 fps. Стигнува таму, но не е многу пријатно. Предупредување: апаратот исто така има тенденција да се загрева брзо.

Фото и видео

Конфигурацијата на дорзалната камера е скоро иста како и One Vision, бидејќи има трет леќа со дефиниција од 16 мегапиксели и отвор f / 2.2. Ова е ddi lакциона камера. Инаку, пронајдовме 12-мегапикселен главен сензор (f / 1.8) и втор 5-мегапикселен сензор за управување со длабочина.

Тест за Motorola Moto One Action: акциона камера за 280 евра 4

На сред бел ден, резултатот не е толку лош. Нивото на детали е задоволително, но мора да признаеме дека боите се премногу заситени како резултат на прилично силен контраст. Резултатот е убав, но ние сме малку далеку од реалноста. Динамичкиот опсег понекогаш е ограничен ако има премногу светлина.

Ноќе, губиме детали што можевме да ги имаме во светло светло. Исто така, помалку јасно, клишевите претрпуваат мало време на инсталација, кое го продолжува и обработува софтверот.

Режимот на портрет ви овозможува да го контролирате ефектот bokeh себе. Вториот е прилично успешен, не може многу да се каже за разграничување на контурите на лицето преземено од субјектот.

Motorola Moto One Action тест: акциона камера за 280 евра 9

Во меѓувреме, 12-мегапикселната камера носи пристојни селфи со малку почитување на природните бои и не премногу тешката обработка на софтвер. Режимот на портрет не успева да се движи околу фотографираниот субјект, поминувајќи на отворот за многу детали, како што се шевовите за коса.

Motorola Moto One Action тест: акциона камера за 280 евра 10

наакциона камера

Сензорот од 16 мегапиксели има леќи што отвора f /2.2 камера за осветување предлага да снимате видео во пејзаж формат додека смартфонот го држите вертикално. Камерата снима во FHD до 60 fps. Не 4К за делот акциона камераза разлика од класичниот режим на видео.

Ние ја забележуваме работата на стабилизаторот што е потребно време да ја следи сликата за да се одржи одредена флуидност. Сликата се менува ако премногу брзо го преместите вашиот паметен телефон. Што значи дека, за разлика од вистинската акциона камера, нема да добиете конечен резултат ако сте во жештината на моментот. Со тресење, стабилизацијата ќе влијае. Уште едно мало несогласување, светлосните транзиции не се справуваат многу добро со динамичен опсег: некој нагло се наоѓа себеси поминувајќи преку клише за преголема експозиција или прекумерна експозиција.

Можеме да го обвиниме недостатокот на помошни функции на оваа акциона камера. Вие филм, тогаш се опоравувате преку вашето класично видео и тогаш тоа е тоа. Без мало уредување или други дополнителни ефекти, софтверот ќе се насочи директно без да нуди бонуси. Во видеото подолу, снимањето е на 30 с / мин до 00:51 пред да влезете во 60fps.

Врска на YouTubeSabonner FrAndroid

Колку е штета да не се даде оваа карактеристична камера порано! Покрај тоа, станува збор за стабилизатор од типот на софтвер, кој не мора да бара нова камера. Ова ја затвора вратата за различни формати, како на пример vlog, но многу fondубител на акционата камера.

Секогаш опремен со батерија од 3.500 mAh, ова Мото не свети како светло наспроти конкуренцијата. Пресметајте опсег од мал до среден ден најмногу со прилично активна употреба на уредот. Нашиот обичен протокол за тестирање на посетители покажува 9 часа и 41 минути, малку кул.

За полнење, испорачаниот адаптер 10W може да врати 50% од батеријата за приближно 45 минути, но потребни се скоро два часа за целосно полнење.

Цена и достапност.

Акцијата Motorola One е достапна за продажба во Франција по цена од 289 евра, ексклузивно за Амазон.

Фото галерија

Преглед на акциите на „Моторола“ Пресудата