Тест – Nacon Revolution Unlimited: Совршен контролер за еСпорт

Тест - Nacon Revolution Unlimited: Совршен контролер за еСпорт

Минатата година претставивме два модела на брендот Nacon: Pro Revolution 2 и Illuminated компактен. Овој бренд е сè уште многу присутен во eSport светот, тој го предложи веќе неколку месеци Revolution Unlimited.

Након против Сони

Nacon Revolution Unlimited размислува за еСпорт

Nacon е релативно нов бренд, тој е присутен на пазарот на игри од 2014 година. Но, тоа не го спречува да научи многу брзо. Поранешниот предводник на брендот Pro Revolution 2, иако е одличен контролер, не е беспрекорен. Након сметаше за повратни информации од корисниците за да ја донесе Revolution Unlimited на врвот на игри и еСпорт. Willе се вратиме подоцна.

Е-СпортNacon Vs Sony: 2 коло

Врвна класа според Након

На отворањето на кутијата, сфативме дека брендот не се шегува. Содржина и заврши таму.

Тест - Nacon Revolution Unlimited: Совршен контролер за еСпорт 1

Oyојпад е опремен со контејнер за складирање што содржи:
– крпа за чистење
– Кутијата содржи различни тежини и додатоци
– Bluetooth Dongle
– Кабел со плетенка од 3 метри за да игра во режим на кабел или повторно да го вчитате џојстикот

Тест - Nacon Revolution Unlimited: Совршен контролер за еСпорт 2

Оптимално прилагодување

Со сите додатоци достапни во кутијата, сите гејмери, дури и најсофистицираните, ќе ја прилагодат “калибрацијата” на контролорот по желба. Тежина, прстен и диск. Накратко, сè што е потребно за да се прилагоди стапчето, без разлика дали е во амплитуда или „допир“ (конкавна или конвексна).

Након

Како што споменавме погоре, марката го натера контролорот да се развива во споредба со постарата генерација. Промената на придушниците е поедноставно, комплетирањето на копчињата за отклучување е, сега е доволно едноставно да се отклучи. Во изборот, можете да поставите тежина од 10, 14 и 16 грама.
Но, не само што можат да се направат поставките на хардверот, туку можете да направите совршени различни профили. Така, вие сте слободни да преминете на еден од четирите профили што најмногу одговара на играта. За време на тестирањето, создадовме профил FPS и автоматски профил за симулација.

За да ја прилагодите зоната на активирањето на активирањето или да го прилагодите интензитетот на вибрациите на џојстикот, мора да преземете софтвер Revolution Неограничен софтвер за MAC / компјутер. Исто така е можно да се прилагоди системот за осветлување. Но, ова живее само во естетско поле. Забележете дека во зависност од избраниот режим PS4, PS4 и PC се персонализираат, прстенот околу десната подлога ја менува бојата. Така, веднаш го идентификувате избраниот режим.

Главен контролер?

Након го комбинираше најдоброто од она што се прави во однос на контролорите на конзолите денес. Со мешање на контролорите на Sony со Microsoft, дојдовме до ергономичко ремек-дело. Очигледно Revolution Unlimited презема инспирација од елитниот контролер на Мајкрософт. Но, тој не го негираше потеклото на Sony. Асиметричните влошки, според вашиот едноставен сервер, се најдобрата конфигурација за секој играч.

Након

Материјали за производство многу добар квалитет. Контролорот е многу ергономски и изгледа здрав. И покрај неколку часови игра по ред, не се чувствува умор или болка. Друга позитивна точка во споредба со претходната генерација, Nacon контролер сега може да се користи на Bluetooth. Но, бидете внимателни, тој не го користи протоколот на конзолата, мора да го користите dongle даден во полето. Вториот работи на PS4 и PC. Забележете дека второто може да се склопи за да спречите оштетување кога некој поминува во близина.

PS4 или компјутер, истата борба со Након

Како што можете да видите, Nacon Revolution Unlimited како неговата сестра може да се користи на компјутер и Playstation 4. За тоа нема ништо поедноставно, тоа е Plug and Play. Контролерот веднаш го препознава Виндоус. Тестиран на различни игри, контролорот е поддржан без грижа. На компјутер, можеме да го тестираме во Cuphead, Doom или Sonic. На PS4, пробавме WRC7, Street Fighter V или Battlefront.

Тест - Nacon Revolution Unlimited: Совршен контролер за еСпорт 3

Горе да играме?

Јасно е дека 1000% да, постарата генерација поставува високи стандарди. Оваа верзија дополнително го збогатува искуството за игри. Удобноста е присутна. Неговата прецизност, тастатурата за кратенки се многу практични и многу лесна размена од еден профил на друг. Во однос на профилите, заедницата за играчи обезбедува профил „подготвен за употреба“ кој може да се преземе на веб-страницата „Након“. Тие честопати се посветени на одредени игри. Слободно можете да одите да видите.

Након

Друга многу позитивна точка, автономија! Оригиналниот PS4 контролер малку риболов на ова ниво. Након уште еднаш излезе лесно. За време на нашите тестови, автономијата беше помеѓу 3 и 4 пати подолг од двојниот шок. Од друга страна, жално е што усвоениот стандард е USB-C наместо микро USB како стандард на PS4.

Након

Ова ќе користи кабел од 3 метри за да го превчитате контролорот на крајот од сесијата на играта. Малку се гушиме, но мора да најдеме вина. Ова е смешно затоа што многумина од нас имаат полначи за USB-C за нашите паметни телефони. Со пократок кабел. И забележете дека Након ни нуди кабли со велкро за да не може да се надмине ништо.

Након

заклучок

Nacon Revolution Unlimited е многу погоден за Е-спортови. Сè е осмислено така што играчот може да го изрази својот потенцијал. Точноста на контролорот е вистински плус за барани игри. Силно го препорачуваме. Тој е достапен на Амазон по цена од 150 €.

Након револуција Неограничено

150 €

Након

Позитивни поени

  • квалитет
  • автономија
  • Целосно може да се параметрира
  • ергономија

Негативни поени

  • Софтверското решение е прилично тешка