Тоа беше лансирањето Vivo на Nex 3 без никакви копчиња

vivo nex 3 5g

Vivo и официјално го лансира својот најнов телефон за предводник: Vivo Nex 3-овозможен со 5G, кој е обележан со сооднос на екранот до тело од 99,6 проценти.

Тоа е благодарение на она што Виво го нарече „Водопад FullView дисплеј“, што во основа е фенси разговор за 6.89in FHD + POLED екран кој се обвиткува околу страната на телефонот и директно до горниот и долниот раб.

Ова треба да биде прилично добар екран, не само големите – панелот 6.89in FHD + DO, со поддршка за HDR10, а Vivo дури тврди дека ќе достигне осветленост од 800 nits. На екранот е инсталиран читач за отпечатоци и нема пресек или исечок – наместо тоа, од горниот дел на телефонот се појавува селфи камера од 16 MP.

Го видовме телефонот лично на лансирањето во Шангај, затоа прочитајте го нашиот директен преглед за да откриете што сме размислиле досега.

За да го комплетира изгледот на обвивката, Виво ги отстранил физичките копчиња. Или поточно – погледајте знак од телефонскиот концепт Виво Апекс лансиран претходно оваа година – Nex 3 користи копчиња чувствителни на допир со хаптички повратни информации, скриени во телото на мобилниот телефон. Тие работат навистина добро, но дефинитивно е потребно време да се навикнат, иако елегантниот дизајн е добредојден допир.

Останатите исти врвни спецификации: новиот чипсет Snapdragon 855 Plus, 8 или 12 GB RAM и 256 GB UFS 3.0 меморија. Батерија од 4500mAh, со полнење на кабел од 44W ‘Super FlashCharge’, но воопшто не се полни безжично.

Камерата не е помалку импресивна. Трите кружни аранжмани на задните леќи се предводени од стрелач f / 1.8 64mp (препакувајќи го истиот сензор Samsung GW1 кој го користи Xiaomi), придружуван е од 13mp 120 степени широк агол и 2x телефото леќи.

Nex 3 е првиот Vivo Телефон 5G, а компанијата користи дизајн на шест-антени Sub-6GHz за кој се вели дека ја зголемува сигурноста, поддржан од моделот Qualcomm X50. Modelsе има и не-5G модели, исто така, ако досега не сте продале доволно во 5G покриеност, или сте во САД, каде mmWave е главната 5G технологија наместо Sub-6.

Постојат две опции во боја – Течна галаксија и светкава ноќ – што приближно се преведува на бело и црно, иако секоја има рефлектирачки финиш, а полесниот модел е скоро бисерен во вистинското светло – а не милион милји подалеку од Галаксијата Белешка 10.

Пред-нарачките за Nex 3 сега се емитуваат, со уреди официјално се продаваат почнувајќи од 21 септември. Постојат три различни ценовни точки: 4998RMB (околу 570 / / 700 $) за моделот 4G со 8 GB RAM меморија и 128 GB складирање, 5698RMB (650/800 $) за 5G верзијата со 8 GB RAM и 256 GB поголемо складирање, потоа 6198RMB ( The 700/880 УСД) за врвниот модел, кој исто така е 5G, но го зголемува RAM-от до 12 GB

Не очекувајте да видите официјално претставување во Европа или САД, но на крајот ќе можете да го подигнете од вообичаеното место за увоз за да купувате кинески мобилни телефони.