Топ 10 бесплатни антивирусни апликации за мобилни телефони и таблети …

Топ 10 бесплатни антивирусни апликации за мобилни телефони и таблети ...

Со зголемувањето на компјутерските злосторства во пораст, дали сте загрижени дека вашата кредитна картичка или други лични информации ќе излегуваат во јавноста преку вашиот Android телефон? Дали сте загрижени за безбедноста на вашиот Android уред? Доколку е така, предлагам да инсталирате апликација за антивирусна заштита за вашите паметни уреди.

Паметните телефони, таблети и рачни уреди станаа составен дел од секојдневниот живот. Очигледно е дека овие софистицирани уреди сега се сметаат за неопходност во свет кој се менува секој ден во однос на технологијата.

Повеќето корисници на мобилни телефони веќе не ги користат своите паметни телефони само за да остваруваат повици, но тие исто така ги чуваат повеќето од нивните доверливи информации или дури и трансакција преку Интернет користејќи ги нивните преносни уреди.

За повеќето корисници во оваа ера, паметните телефони се поновите лаптопи или традиционалните десктоп компјутери, но сега со помал елегантен дизајн. Бидејќи побарувачката за овие уреди се зголемува секој ден, потрошувачите продолжуваат да ги користат за неколку различни задачи; на пример, фотографирање и испраќање фотографии или дури и управување со вашите финансиски обврски, меѓу другото.

Се проценува дека веројатно ќе го достигне бројот на корисници на мобилни уреди 4,68 милијарди до крајот на 2019 година. Со толку голем број корисници на мобилни телефони, хакерите и другите малициозен софтвер секогаш ќе бидат во потрага по злонамерна активност.

3-те начини на кои хакерите инфицираат вируси и малициозен софтвер

Вирус е програма често со злонамерна намера која се репродуцира со придружување на друга програма. Меѓутоа, во контекст на мобилните уреди, оваа злонамерна програма е малициозен софтвер и може да се користи од хакери за далечински управувач на уред.

На овој начин, малициозен софтвер може да се користи за кражба на приватни информации, пари, лозинки и следење на локацијата на корисникот без нивно знаење. Ова можеби го објаснува зголемувањето на случаите на кражба на идентитет и компјутерски криминал.

Постојат неколку начини на кои вашиот преносен паметен уред може да се зарази со малициозен софтвер.

Апликации

Ако корисникот преземе апликација што може да има вграден малициозен софтвер во апликацијата, таа ќе ја зарази нивниот уред по инсталацијата.

Прилози за е-пошта

Во некои случаи, може да се добие е-пошта со заразен линк, датотека или PDF документ. Ова е познато како фишинг.

Врски на СМС / веб-страница

Ова е веројатно една од најчестите тактики што се користи за ширење на малициозен софтвер и вируси на мобилните уреди. Врска до заразена страница или оној што испраќа заразен СМС прилог на корисник.

Топ 10 антивирусни апликации за заштита на вашиот уред со Android

Андроид е еден од најчесто користените оперативни системи кај многу мобилни уреди. Поради својата голема популарност, таа е мета на стотици малициозен хакерски малициозен софтвер ширум светот.

Еден од наједноставните начини да се држите подалеку од овие програми е да преземате апликации од доверливи страници во родната продавница за игри на Google која има широк спектар на апликации. Сепак, постојат голем број на антивирусни програми кои можат да помогнат во заштитата на вашиот телефон од каква било злонамерна активност.

Мобилна безбедност

Ова е друго име на домаќинството кај антивирус. McAfee Mobile Security е мобилна верзија на познатиот антивирусен софтвер за десктоп McAfee. По инсталацијата, софтверот ве поттикнува да поставите шестцифрена игла. Откако успешно ќе ги завршите сите потребни чекори за инсталација, екранот со апликации ги наведува кратенките на секоја од неговите компоненти, вклучувајќи СМС и филтер за повици, резервна копија, безбедносно скенирање, заклучување на уредот, Заштита на апликации, враќање и бришење и заштита на веб. Вклучува повеќе од само скенер, но исклучителна карактеристика што дури и фотографира ако уредот е украден.

Безбедност на МекАфи: Добрите

 • Го блокира пристапот до малициозни веб-страници
 • Функција за заштита од кражба
 • Ви дава можност да блокирате повици и текстуални пораки
 • Безбедност на МекАфи: Конс

 • И покрај тоа што нуди седумдневен пробен период, ќе мора да платите 30 $ за годишната претплата
 • Битдефендер Централ

  Bitdefender Mobile Security е подружница на водачот на антивирусна индустрија Bitdefender, основана во 2001 година. Вашата мобилна безбедност е исклучително лесен решение за антивирусот на вашиот мобилен уред. По инсталацијата, не е потребна дополнителна конфигурација. Неговата употреба е за приближно 500 милиони корисници во повеќе од 150 земји во светот.

  Бит бранител: Добрите

 • Потрошува помалку ресурси на системот на вашиот уред.
 • Лесно поставување
 • Функција за заштита од кражба
 • Бит бранител: Конс

 • Бесплатното судење трае 14 дена.
 • Скеновите за вируси се рачни
 • Avast антивирус

  Ова е одлична антивирусна апликација која не само што го скенира вашиот уред за малициозен софтвер, но исто така нуди и други одлични карактеристики, како што се системот за чистота и безбедно управување со лозинката.

  Avast за мобилна безбедност: Добрите

 • Блокатор за повици и СМС
 • Анти-кражба каде што можете далечински да заклучувате или бришете податоци од вашиот уред ако се украдени или изгубени.
 • Заклучување во апликација што спречува малициозен софтвер да лансира апликации
 • Avast за мобилна безбедност: Конс

 • Бесплатната верзија има премногу реклами.
 • Пакетот Avast Premium е скап.
 • 10-те најдобри бесплатни антивирусни апликации за мобилни телефони и таблети Android 1

  Ова е уште еден одличен антивирус кој претходно победи со АВ-тестирање (независна платформа за тестирање на антивируси). Во прилог на откривање на штетни датотеки и автоматски извршување на истите, софтверот е исто така способен за решавање и решавање на безбедносните проблеми во оперативниот систем. Софтверот ги класифицира потенцијално сомнителните апликации во различни категории, како што се малициозни и ризични, и исто така е прилично лесен.

  АВЛ: Добрите

 • Анти-фишинг модул за да се спречи вчитувањето на штетните веб-страници.
 • Мала тежина, што го продолжува траењето на батеријата
 • Функција за блокирање на повик
 • AVL: Конс

 • Тие треба да ги ажурираат дефинициите за вирусот.
 • Безбедност на Софос Мобилна безбедност

  Антивирусот на Софос претходно доби награда за најдобра заштита. Може да се пофали со функција каде што скенира апликации за малициозен софтвер за време на инсталацијата и ве предупредува за активности за фишинг. Исто така, има функција за филтрирање на веб што го штити вашиот уред при прегледување. По инсталирањето на апликацијата, можете исто така да ја подобрите автентикацијата на податоците на вашите уреди.

  Софос антивирус: Добрите

 • Анти-фишинг модул за да се спречи вчитувањето на штетните веб-страници.
 • Мала тежина, што го продолжува траењето на батеријата
 • Функција за блокирање на повик
 • Софос антивирус: Конс

 • Тие треба да ги ажурираат дефинициите за вирусот.
 • Kaspersky Mobile Antivirus

  Овој специфичен антивирус има импресивна репутација за откривање на малициозен софтвер и други малициозни страници, со стапка на откривање од 99,9%. Бесплатната верзија има неколку безбедносни карактеристики, како што се блокирање на малициозни врски пред да кликнете на нив, функција против кражба и филтер за повици и текстуални пораки.

  Касперски: Добрите

 • Вклучено со Android Wear што го поедноставува управувањето со безбедноста.
 • Повикајте и филтри за СМС-пораки за да зачувате текстови во спам и телефонски броеви за измама
 • Функции против фишинг, блокирање на апликации и анти-кражба
 • Касперски: Конс

 • Не е целосно бесплатна за дополнителни стабилни карактеристики.
 • Бесплатната верзија се губи на Интернет, приватноста и заштитата во реално време
 • Нортон безбедност и антивирус

  Антивирусот на Нортон доаѓа во комплет со мобилен модул за информации што може да се бори против вирусите во апликациите или датотеките и автоматски да ги отстрани. Други брилијантни карактеристики се да го заклучите вашиот уред со едноставно испраќање на СМС-порака.

  Нортон антивирус: Добрите

 • Против кражба
 • Безбеден веб-филтер што блокира малициозни страници.
 • Исклучителни способности против малициозен софтвер
 • Нортон антивирус: Конс

 • Бесплатното судење трае 30 дена
 • Потрошува системски ресурси.
 • AVG AntiVirus 2019 за безбедност на Android

  АВГ изгради добра репутација за својата антивирусна програма за десктоп, нешто што го пренесе на своето решение за мобилно ниво. Тој нуди прилично сеопфатно откривање на малициозен софтвер, заедно со силен акцент на анти-кражба. Ако вашиот уред е украден, можете далечински да го заклучите, да видите каде е, да активирате аларм со целосен волумен или да ги избришете податоците од телефонот од далечина.

  АВГ антивирус: Добрите

 • Филтрирање на повик и текст.
 • Блокатор на малициозен софтвер во рамките на апликации што може да се обидат да пристапат до други програми
 • Модул за скенирање со Wi-Fi, кој известува за каква било небезбедна или потенцијално штетна врска
 • АВГ антивирус: Конс

 • Корисниците можат да ја пробаат премиум верзијата 30 дена пред да ја купат
 • Корисниците мора да поддржуваат скокачки прозорци кои промовираат други AVG апликации
 • V3 Мобилна безбедност

  Ова е мобилна антивирусна апликација која може дури и да поддржува постари верзии на Android. Софтверот е од AhnLab Inc., компанија основана во 1995 година, која се фокусира на обезбедување на сеопфатни безбедносни решенија за работната површина, мобилните уреди, трансакциите преку Интернет, мрежните уреди, итн. Вашиот антивирус на Android може да се пофали со висока стапка на откривање на малициозен софтвер и вклучува засилувач за брзина дизајниран да ги забрза и подобри перформансите на вашиот уред. Покрај откривањето на заканите во апликацијата Гугл, антивирусот открива и закани во продавници со апликации од трети страни.

  AhnLab V3 Мобилна безбедност: Добрите

 • Високо ефикасен блокатор на малвер
 • Против кражба
 • Зајачена функција за приватност, вклучувајќи скриена галерија за лични слики
 • Безбедно исчистете и исчистете ја историјата на прелистување
 • AhnLab V3 Мобилна безбедност: Конс

 • Бесплатната верзија трае 10 дена.
 • Топ 10 бесплатни антивирусни апликации за мобилни телефони и таблети со Android 2

  Есет мобилен антивирус: Добрите

 • Поддршка за кражба
 • Одлично откривање и блокирање на малициозен софтвер
 • Анти-фишинг
 • Функција за безбедност на ревизија за вашите мобилни уреди.
 • Неговата цена е доста прифатлива.
 • Есет мобилен антивирус: Конс

 • Инсталацијата не е толку лесна. Тоа всушност бара е-пошта. Многу корисници сметаат дека ова е наметливо.
 • Не е бесплатно
 • Неговиот кориснички интерфејс се чини доста датира
 • заклучок

  Конкуренцијата меѓу антивирусни софтверски компании е во пораст. Ова објаснува зошто повеќето софтвер од светска класа не само што овозможуваат откривање и спречување на малициозен софтвер и вируси, туку и други одлики за приватност, како што е можноста за далечинско бришење на податоците или испраќање команди откако ќе се украде уредот. Горенаведената листа не е исцрпна. Со задоволство ќе чуеме за антивирусниот софтвер што го користите на вашиот Android уред и неговата ефикасност.