Трамп Претседател на САД: Какви влијанија за ИТ?

Трамп Претседател на САД: Какви влијанија за ИТ?

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Трамп Претседател на САД: Какви влијанија за ИТ?

Епл, Гугл и целата Силиконска долина се тресе за претседателот на Трамп. Еве зошто и какви влијанија може да има

Трамп е новиот претседател на Соединетите држави и како што веќе беше објавено во изборната кампања, секторот ИТ на САД тоа ќе биде погодено од законите што ќе им овозможат на владите да добијат поголема контрола врз компаниите. Всушност, прво се објавува себеси повторно воведување високи царински давачки за производи произведени во Кина, и така што повеќето, ако не и сите, од компаниите ќе имаат значителни дополнителни трошоци бидејќи производството е наменето во многу случаи за тие земји.

Всушност, од она што го читавме помеѓу редови на некои предлози, започнати од тоа време, во САД, Трамп, можеше применуваат 45% данок на кинескиот увози затоа пазарот меѓу Кина и Соединетите држави би можел да биде уништен бидејќи трошоците ќе бидат стратосфери. Целата работа би се претворила во катастрофа за сите компании кои имаат свои производни линии во Кина, и тие се многу, со трошоци до крајниот корисник што би можеле значително да се зголемат или да направат да се сврти увозот на производи од други земји, можеби преселба во Европа со значителни предности за нас, но недостатоци за Американците кои секогаш имаат многу пониски цени за олеснување споредено со остатокот од светот.

Но, не само за говорните такси, туку и затоа што се чини дека бидејќи Трамп е близу до изборите и сега кога тој е претседател, сајбер нападите драматично се зголемија кон американските компании.

Сепак, целата работа може да биде само дупка во водата тие се само гласини, а можеби и такса може да се примени само за 150 дена во годината, како и во минатото, но компаниите од калибарот „Епл“ и „Гугл“ веќе размислуваат за плановите Б да најдат алтернатива за овој проблем ако Трамп би се заострил против увозот од странство.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!