Фејсбук затвори 23 страници на Fake News во Италија: еве ги оние

Фејсбук затвори 23 страници со лажни вести во Италија: еве го целосниот список на сите страници што ги затвори Фејсбук затоа што шират лажни и измислија вести

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Фејсбук затвори 23 страници на „Лажни вести“ во Италија: еве го целосниот список на сите страници што ги затвори Фејсбук затоа што ширеа лажни и измислија новости

Страниците со лажни вести затворени од Фејсбук во Италија

Фејсбук против лажни вести: Затворени 23 италијански страници со вкупно 2,4 милиони лајкови.

Популарната социјалните мрежи така одлучи да започнете да дејствувате и во Италија против сите страници што шират лажни, лажни и измислувале вести со единствена цел да собере некои лајкови на невнимателни или неискористени корисници за да ги прочитаат длабоко вестите што се појавуваат на Интернет.

И токму со цел да исчистете го доводот за вести на Facebook од сите лажни и тотално измислени новости, социјалната мрежа започна од корени, затворајќи ги некои од најактивните страници во Италија во врска со креирањето на Fake News.

Така, во соработка со Авааз, агенција која во рамките на социјалната мрежа спроведе скрупулозна истрага за состојбата на Лажни вести, почнувајќи од вчеравечер Фејсбук затвори 23 страници со скоро 2,5 милиони следбеници тоа тие споделија лажни вести и поделба на содржината против мигрантите, вакцините и антисемитите.

Акцијата беше преземена веднаш зад европските избори, но „iousубопитното“ е што, од 23-те затворени страници, над половина биле поврзани со Лега и М5С.

Дали тоа ќе биде само случајност?

„Грешките“ на овие страници ги затвори Фејсбук

Според анализата направена од Авааз, навредливите страници отворено ги кршеле правилата на социјалната мрежа и особено биле обвинети дека имаат:

 • го смени името на страницата, трансформирајќи ги не-политичките страници во политички или партиски страници
 • користени лажни профили
 • објавен говор на омраза (говор на омраза)
 • спроведено автентично или спамско однесување на страниците

Некои iosубопитства на затворените страници на Фејсбук

Од 23 страници кои се затворени од Лаптоп, најактивно беше „Ние сакаме движење со 5 везди“, Со што се фалеле 129.685 следбеници.

Што се однесува до Лига, наместо тоа, страницата “Салвини Премиер лига Санта Тереза ​​ди рива“, Кој имаше 16.581 следбеници и беше обвинет дека сподели лажно видео на кое се гледаат мигранти со намера да уништат автомобил карабиние.

Ја затвори и страницата „Вредностите на животот“, што имаше над 1,5 милиони следбеници и беше претставена како страница за генерички начин на живот, но беше дел од мрежата што ја споделуваше содржината на веб-страницата за дезинформации и вести за кликнување на кликнување неколку пати на ден leggilo.org.

Официјалните изјави

Рече Кристоф Шот, директор на кампањата Авааз:

Сето ова е уште еден доказ дека постојат мрежи што споделуваат дезинформации и лажни вести со цел да се поттикне омраза и поделби, токму во поглед на европските избори. Фејсбук направи добра работа на затворање на овие страници, но фактот што мулти милијарди долари мора да се потпре на истрагата финансирана од дното на Авааз за одбрана на демократијата во Европа, зборува за обемот. Фејсбук треба да стори повеќе, и треба итно да го стори.

Комплетен список на затворени страници на Фејсбук

Во овој момент овде комплетниот список на страниците на „Лажни вести“ затворен од Фејсбук во последните часови:

 • Ние сакаме движење со 5 везди
 • Бепе Грило За ​​претседател
 • Салвини Сулмона лига
 • Салвини Премиер лига Санта Тереза ​​ди рива
 • СМЕ 5 starsвезди
 • 5-starвезда Ломбардија
 • Адријано Валенте
 • Независни информации од мај24 година
 • Човечки синџир
 • Човечки синџир 3
 • “Момчиња. ツ
 • Проклети и бунтовници
 • Ова е Италија
 • Гласот на народот 2
 • Николио Раниоло
 • Вести за веб
 • Против Ротшилд: Beверот што доминира во светот
 • Вредностите на животот
 • Едно кафе на ден
 • Олтре.ТВ
 • Нашето здравје е под напад
 • Вистината нè ослободи – Напреден ум
 • Луди работи
🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!