Фејсбук, WhatsApp и Instagram на Huawei и HONOR: што се случува?

Фејсбук, WhatsApp и Инстаграм на Huawei и HONOR

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Без Фејсбук, WhatsApp и Инстаграм на паметните телефони Huawei и HONOR: да разјасниме. Дали можам да користам Фејсбук, WhatsApp и Инстаграм на Huawei и HONOR?

Фејсбук, WhatsApp и Инстаграм на Huawei и HONOR

Продолжи јас проблеми и лоши вести за Huawei и HONOR по блокадата на САД против двете компании.

Веќе зборувавме во разни написи од многу напната состојба меѓу Трамп (САД) и Хуавеј и ХОНОР и, во случај да ги пропуштите, ве советувам да ги прочитате:

Само кога се чинеше дека работите може да се подобрат помеѓу САД и Кина, за жал денес пристигнува друг туш за замрзнување за сите корисници заинтересирани за купување Смартфони Huawei и HONOR.

Huawei, без Facebook, WhatsApp и Instagram во иднина паметни телефони Huawei и HONOR

Како што можеби веќе претпоставите, всушност, Апликациите на Фејсбук веќе нема да се нудат од првото лансирање на паметните телефони на Huawei.

Исто така Фејсбук затоа одговори на насочената блокада на Трамп и на САД против Huawei: компанијата со седиште во Цукерберг ја спречи пред-инсталацијата на своите апликации – со тоа вклучително и Whatsapp, Гласник е Инстаграм – во паметните телефони на мултинационалните телефони.

Но, што точно значи ова? Дека на смартфоните Huawei и HONOR веќе нема да има Фејсбук и сите други апликации? Апсолутно не!

Но, го виде тоа проблемот создава многу конфузија и дезинформации, ајде да разјасниме подолу со разликување на различните можни случаи.

Кој веќе има паметен телефон Huawei и HONOR

Сите сегашни сопственици на смартфоните Huawei и HONOR НЕ треба да се грижат.

Тие сигурно ќе можат продолжете да ги користите Facebook, WhatsApp, Instagram и сите други апликации без проблеми.

Значи, ако веќе имате телефон во Huawei и HONOR, едноставно можете да ја игнорирате работата.

Кој сака да купи паметен телефон Huawei и HONOR

Барем до август 2019 година, секој што ќе купи телефон Huawei и HONOR, НЕ ќе ги најде апликациите Фејсбук, Инстаграм, WhatsApp и Messenger веќе инсталиран на вашиот паметен телефон.

Ова значи дека само отворете ја продавницата на Google Play, пребарувајте апликации за да ги преземете со еден клик и бесплатно. Ништо комплицирано.

И од моја гледна точка ова тоа е исто така добра работа: помалку претходно инсталирани апликации, полесен оперативен систем и корисниците кои не ги користат овие апликации не се присилени да ги пронајдат на паметниот телефон.

Кој купува паметен телефон Huawei и HONOR од август 2019 година

Во овој случај, работите се помалку јасни.

Од август 2019 година, всушност, Huawei и HONOR веќе нема да можат да го користат оперативниот систем Android на нивните паметни телефони и веќе нема да имаат пристап до Google Play Store (дури и до другите услуги на Google да не бидат искрени).

Ова значи дека, по секоја веројатност, корисниците Никогаш нема да можат да ги преземаат Фејсбук, Инстаграм и сите други апликации на компанијата на „законски“ начин.

Секако можете да ги преземете датотеките на АПК на овие апликации и да продолжите со рачната инсталација, но операцијата нема да биде лесна за помалку искусни корисници, кои сигурно ќе наидат на проблеми.

На кратко, во основа може да започнат проблемите за оние кои сакаат да користат Фејсбук, Инстаграм и други апликации на Huawei и HONOR од крајот на август 2019 година.

Проблемот е САМО во врска со смартфоните Huawei кои сè уште не се на пазарот, кои за неколку месеци се изложени на ризик не само од пристап до услуги на Гугл, туку и на Фејсбук.

До средината на август 2019 година, сепак, нема да има никаков проблем. И да не заборавиме дека во меѓувреме работите би можеле да се променат и подобрат, можеби САД и Кина „направи мир“ и ситуацијата е вратена.

Позицијата на Huawei и HONOR Italia

Да се ​​затвори, еве ја официјалната комуникација на Huawei и HONOR Italia во врска со овој нов проблем:

“За сите уреди што се продадени, кои сега се на пазарот или во магацини, може да се користат или да се преземаат апликации како што се Whatsapp, Facebook и Instagram”.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!