Форматирање на внатрешна меморија на Android: КАКО ДА СЕ ДА СЕ

Форматирање на внатрешна меморија на Android: КАКО ДА СЕ ДА СЕ

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Форматирајте телефон со Android: тука е најлесниот и најбрзиот водич. Дали треба да го форматирате вашиот телефон со Android? Еве како да го направите тоа што е можно полесно

Како да се форматира мобилниот телефон Андроид

Во денешниот водич ќе одиме да го видиме како да ја форматирате внатрешната меморија на Android на најлесен и најбрз можен начин.

Форматирајте телефон со Android

Ако од која било причина ви е потребна целосно избришете ја внатрешната меморија на вашиот паметен телефон Android, бришење на сите податоци и сметки зачувано во внатрешноста на уредот, во овој водич ќе објаснам како да го направите тоа во неколку едноставни чекори.

Пред да продолжите, сепак, ве предупредувам: оваа постапка ќе оди избришете ПРЕДВЕД сите податоци на вашиот Android телефон.

Според тоа, мојот совет е направете темелна проверка на телефонот и проверете дали сте зачувале фотографии, пораки, дневници за повици, преземени датотеки, видеа, медиа датотеки и сите други предмети што може да бидат важни.

На кратко, пред да продолжите мора да направите убав резерви сè што е во вашиот телефон, во спротивно ризикувате да го изгубите засекогаш.

Откако ќе се заврши резервната копија, друг важен чекор што треба да направите е да извлечете какви било MicroSD картички што сте ги вметнале во паметниот телефон: постапката што ја наведувам подолу, всушност, не ја форматира надворешната меморија, но само внатрешната на Android телефонот. Во пракса, МикроSD нема да се форматира, па советот што ти го давам е да го извлечеш и да го форматирам можеби со Виндоус компјутер или Мек.

Го кажавме тоа, ние сме подготвени да продолжиме со многу едноставен водич за форматирајте го вашиот телефон со Android.

Форматирајте го телефонот со Android

За целосно избришете ја внатрешната меморија на Android нема да ви требаат никакви апликации или програми. Само одете на:

 • Поставки
 • Генерален менаџмент
 • Врати

Чекорите може да бидат малку различни од телефон до телефон, бидејќи уредите со Android монтираат интерфејс, честопати прилагодено од производителот, но во принцип, наведените треба да бидат точни.

Дојдете во менито од ваш интерес, започнете со обновување за да ја форматирате внатрешната меморија на Android и избришете ги сите сметки и податоците зачувани во неа.

Постапката бара околу 5 минути и тоа е целосно Автоматско.

Откако ќе заврши постапката, телефонот се рестартира автоматски како да е ново, само надвор од фабриката. Вашите податоци ќе бидат отстранети и избришани засекогаш, никој нема да може да ги врати.

Како да го форматирате мобилниот телефон Андроид – Заклучоци

Со овој водич за формат внатрешна меморија на Андроид Завршивме

Во случај на сомнежи или прашања, оставете коментар на крајот на статијата и ќе ви одговориме што е можно поскоро.

Вратете ги датотеките по форматирање со Android

Како што се очекуваше, постапката што ја видовме отиде да ги избрише сите податоци што се присутни во внатрешната меморија на Android. На овој начин податоците беа избришани и избришани засекогаш и не може да се обнови на кој било начин.

На Играј продавница има апликации кои ветуваат дека ќе ве приведат обнови датотеки по форматирање на Android, но можам да ви го гарантирам тоа не работат. Некои од нив бараат корен, и ве натера да ја поништите гаранцијата на вашиот телефон непотребно.

Мислам дека ги имам испробано сите апликации од овој тип и ниту една досега не работела.

Освен ако не сте многу искусни во светот на компјутер, заборавете го тоа: тоа е невозможно обнови датотеки по форматирање на Android, трошите само време и ресурси.

I’mал ми е што ќе ти кажам, но на ист начин тоа е невозможно обнови фотографии по форматирање со Android.

Форматирајте го Android без да изгубите податоци: дали е можно?

Очигледно не.

Форматирањето, по дефиниција, ги брише сите податоци во меморија. Затоа е невозможно да се форматира Android без да се губат податоците.

Единствено што можете да направите, како што веќе споменавме, е убав бекап на сите важни документи и датотеки, можеби на надворешна меморија, така што сè уште ги имате достапни по форматирањето.

Формат на Android од компјутер

Според мое знаење, не постои начин да се форматира телефон со Android преку Windows PC.

Ако постои, сепак, тоа е прилично сложено, сигурно не е погодно за не-стручни корисници, но е резервирано за поискусните. Ризик, всушност, може да биде да се направи паметен телефон засекогаш неупотреблив. Подобро е да го оставите сам, ако не сте експерт.

Како да го форматираме Андроид од исклучен напојување

Не можам да гарантирам дека овој водич ќе работи на сите модели на паметни телефони со Android, но секогаш можете да го пробате, во најлош случај упатството нема да работи.

Ајде да видиме како да го форматираме Андроид од исклучен:

  • Како прво, треба да влезете во режимот за наплата. За да го направите ова, мора да притиснете комбинација на клучеви, што сепак варира од еден уред до друг. Општо, копчињата мора да се чуваат истовремено: Копче за јачина на звук + напојувањеили Јачина нагоре + Копче за напојување + Дома или пак Јачина на звук + копче за напојување итн ..
  • Откако сте во режим за наплата, мора да ги користите копчињата за јачина на звук за да се движите помеѓу достапните опции. Користејќи ги овие копчиња, преместете го низ менито до објектот избришете ги податоците / фабрички ресетирање: еднаш внатре, мора да потврдете со притискање на копчето за вклучување. Во тој момент, кога ќе бидете прашани, одберете ја ставка Да и почекајте да заврши процесот на автоматско форматирање
  • Откако ќе заврши процесот, отидете нагоре Избришете ја партицијата за кеш и изберете Да да се избрише целата кешот складирани во паметниот телефон
  • Конечно сте го завршиле процесот за форматирајте го Android од исклучен: само треба да притиснете (повторно од Обнова) на точката Рестартирај го системот сега за да го рестартирате паметниот телефон и евентуално повторно да го конфигурирате од нула.
🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!