Хакерите ги пробиваат Chromecast, Google Home и Smart TV, но вината е кај рутерите

Хакерите ги пробиваат Chromecast, Google Home и Smart TV, но вината е кај рутерите

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Напад со мега Хакер исфрли неколку уреди на Гугл и неодамнешни паметни телевизори, но проблемот би лежел во многу слабо конфигурирани рутери

Хакерите ги пробиваат Chromecast, Google Home и Smart TV, но вината е кај рутерите

Хакерот TheHackerGiraffe има алишта прво илјадници печатари и сега Google Chromecast, Goolge Home и Smart TV сите за зголемете ја репутацијата на youtuber на PewDiePie.

Ова хардкор фан, тој повторно ги искористи боговите грешки во рутерот, лозинка на корисникот и најава сите исти и тоа му овозможило на хакерот да го освои рутерот и затоа паметните уреди поврзани со него. TheHakcerGiraffe, потоа започна а промотивно видео на ТВ со кое ве поканува да се претплатите на каналот youtuber, PewDiePie.

Очигледно за избегнувајте напади како тоа, треба да ја смените лозинката за да пристапите до системот за управување со рутерот, менувајќи ги првите внесени стандардно, ако не знаете како да го сторите тоа, пребарувајте на Интернет “Како да ги промените корисничкото име и лозинка на рутерот – марката и моделот на вашиот рутер –” и потоа оневозможи ја функцијата UPGP (Universal Plug and Play) за да ги направат уредите поврзани со рутерот недостапни дури и надвор од мрежата.

Иако дејствијата на хакерот TheHackerGiraffe се безопасни, треба да знаете дека секогаш може да има некој што ве шпионира од вашата веб-камера, ги контролира уредите на вашиот дом и тајно пристапува до вашите датотеки.

Сепак, хакерот најави да се повлече малку од сцената од страв од сериозни реперкусии, со оглед на заканите добиени преку социјалните мрежи од корисници кои не го сакале нападот.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!