Хакерите напаѓаат 200.000 Cisco Switch за протести против Русија

🎯ЗАШТИТА и победи ДОБРА АМАЗОН! Придружете се на каналот OfferTech Telegram!

Опасен хакерски напад ја поткопа безбедноста на над 200.000 Cisco прекинувачи, кои сепак беа навремено ажурирани со решавање експлоатира

Сериозно Напад во светски хакер за околу 200.000 преклопници на Cisco кои биле нападнати од хакери кои тие сè уште не беа ажурирани за експлоатација на Legacy Smart Инсталирај

Оттогаш, нападот е откриен Иранско министерство за комуникација и информатичка технологија со што се потврдува широчината на хакерскиот напад во неговата земја, но и во целиот свет.

Се приближно 3.500 Cisco прекинувачи погодени во Иран, 55.000 во САД е 14.000 во Кина додека останатите се во Европа и во Индија.

Тоа беше истата истражувачка група како Cisco што предупредуваше на нападот во светски рамки што ги насочи прекинувачите тие ја активираа функцијата Smart Install.

Се чини деканападот направи мала штета, барем во Иран, земја која се изрази за ова прашање и не знаеме дали степенот на нападот е уште пообемен, со оглед на тоа од што се појави, хакерска група која го проучуваше нападот, тој сакаше да постигне одредена цел дури и ако ќе биде тешко да открие дали се украдени податоци.

Во ослободување, Хакерите, потврди деканападот беше насочен против Русија и други земји што се вклучени во списокот на оние што ги имаат ги сменија американските избори. Исто така е многу чудно затоа што пред сè САД се погодени и затоа нешто не е во ред.

🔔Дали ви треба помош или помош? Пишете ни на нашиот канал Телеграм >>> ТУКА!

📱Дали барате паметни телефони со попуст? Купете ги по најдобра цена натаму >>> Амазон!

– Зачувај со Понуда Техника на Телеграма: најдете го понуди за најдобра технологија!

– Ако сте гладни за вести, следете го YourLifeПоднесена на Google News: кликнете на вездата за да не додадете во вашите омилени!

САКАТЕ АМАЗОН МУЗИК СЕ БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО? Пронајдете КАКО!