ЦЕС 2019: Телстра ги потврди 5Г паметните телефони кон средината на 2019 година

Telstra menyalahkan NBN untuk laba H1 yang anjlok hingga AU $ 500 juta

CNET

 • CES 2019: Прв поглед кон кул технологија ТехникаРепублика

 • Telstra објави на CES 2019 дека има потпишано голем број договори да понуди 5G комерцијални паметни телефони на својата мобилна мрежа, но не може да каже која компанија, спецификации на уредот или кога тие ќе бидат понудени.

  МОРА ДА ПРОЧИТАТЕ

  Според извршниот директор на „Телстра“, Енди Пен, 2018 година е подготвена за мрежа, додека 2019 година е за уред подготвен за 5G.

  „Оттука, времето за лансирање на 5G зависи од достапноста на уредите – телефони, таблети и низ целиот свет на Интернет на нештата“, изјави тој за медиумите во Лас Вегас во средата попладне.

  5Г паметните телефони ќе бидат понудени во првата половина од оваа година.

  „Ова е 5G година и како светски лидер во тестирањето и развојот на 5G, ние соработувавме тесно со многу глобални производители и индустриски партнери за оваа револуционерна технологија да ја направиме подготвена за реалниот свет“, додаде Пен.

  „Овој стратешки однос сега плаќа директно за нашите клиенти, кои наскоро ќе имаат ексклузивен пристап до уредите кои поддржуваат 5G … и други уреди исто така наскоро ќе влезат во нашата продавница“.

  Телстра во октомври објави лансирање мрежи во Канбера, Аделаида и Перт, откако лансираше 13 страници на Голден Коуст, едно во Товомаба и едно во Бризбејн.

  Потоа преминете на делови од Сиднеј и Мелбурн на крајот на декември.

  До крајот на 2018 година, Telstra активираше повеќе од 200 5G страници.

  Во декември, Телстра лансираше прототип паметен телефон 5G кој е со големина на обичен паметен телефон, кој се тестира на неговата директна мрежа за комерцијално производство 5G, како и на паметниот центар HTC 5G кој се напојува со технологија Qualcomm.

  Паметниот центар 5G ќе биде лансиран околу 2019 година, при што извршната директорка на мрежниот инженеринг „Телстра“, Чана Сеневиратне ја нарекува прва во светот што има комерцијални уреди што работат на 5G под-6GHz мрежа.

  Телстра работи на паметен центар со Qualcomm и HTC, рече Сеневират. Тој додаде дека телеко, исто така, работело со голем број производители на слушалки на други прототипи на паметни телефони 5G.

  Сеневират за ZDNet изјави дека производителите на слушалките вклучуваат HTC, ZTE и Inseego.

  „Ние сакаме да работиме со сите нив, но во однос на она што можеме да го кажеме, можеме да зборуваме само за производителите на слушалки што ги гледате тука денес“, рече тој за ЗДНет.

  „Но, бидете сигурни дека ќе работиме со сите нив“.

  Претходно и поврзано покритие:

  CES 2019: Првпат да видите смартфон Samsung 5G

  Самсунг го покажа својот прототип на 5G смартфони на CES 2019, давајќи им на корисниците првиот вкус како ќе изгледа уредот.

  CES 2019: Разговор за Cisco 6G

  Додека сите трошат CES 2019 зборувајќи за 5G, Cisco веќе ја бара иднината на 6G.

  Безбедност на мобилниот уред: Водич за деловни лидери

  Нападите врз мобилните уреди се повеќе широко распространети и софистицирани, а се бара од компаниите да усвојат алатки, стратегии и најдобри практики за заштита на нивните средства за податоци. Овој ebook нуди …

  CES 2019: Mobvoi ги објавува часовниците на Google Wear OS TicWatch E2 и S2, кои се фокусираат на фитнесот

  Единицата TicWatch од Mobvoi е можеби најинтересниот паметен уред достапен на Google Wear OS и два нови модели се приклучуваат кон поставата.

  CES 2019: Nvidia се партнери со Mercedes за вештачка интелигенција

  Nvidia и Mercedes-Benz го проширија своето партнерство за развој на архитектурата на AI преку целиот автомобил.

  CES 2019: Како Samsung Gear S3 беше изненадување за компанијата (TechRepublic)

  Производителите, угостителството и другите индустрии пронашле голем број случаи на силна употреба за да усвојат производи што се носат на Samsung.

  CES 2019: Samsung Notebook 9 Pro е моќно комбинирано лаптоп / таблет (TechRepublic)

  Редизајнираната Samsung 2019 Notebook 9 Pro комбинира таблет од 13 инчи и лаптоп Windows 10 во стилски професионален кабриолет што би сакал.

  Повеќе покриеност на ЦЕС 2019: